Crusader Kings 3 – Podróże – Przewodnik

  • Post category:Artykuły

Witaj w kolejnym przewodniku na łamach naszego serwisu. Tym razem przyjrzymy się mechanikom rozgrywki, które pojawią się w Crusader Kings 3 wraz z zapowiedzianym niedawno dodatkiem Tours & Torunaments. Twórcy przygotowali obszerny dziennik, w którym przekonują, że nowe rozszerzenie znacząco rozwinie poszczególne aktywności. Na początek wzięli na tapet kluczową z nich – Podróże w Crusader Kings 3. Czego możemy się spodziewać?

Jak działają Podróże w Crusader Kings 3?

Na dobry początek przypomnijmy, że mechanika trafi do strategii z 2020 roku niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na dodatek, czy też nie. Fundamentem Podróży jest prawdziwe położenie każdej z postaci w grze, które teraz będzie rejestrowane. Niezależnie od tego, czy jest ona kontrolowana przez gracza, czy przez SI. Prawdziwe położenie wymusi na nas uważne dobieranie wydarzeń, w których nasz awatar weźmie udział.

Wszystko przez to, iż jeśli obecna lokalizacja jest inna, niż lokalizacja wydarzenia, to do głosu dochodzi nowa mechanika Podróży. Ta korzysta z dwóch podstawowych modyfikatorów – szybkości i bezpieczeństwa. W zależności od tego gdzie chcemy się udać, musimy brać pod uwagę szereg czynników, które mogą wpłynąć na oba modyfikatory.

Podróże CK3 -1

Szybkość jest wyznacznikiem czasu, który upłynie, zanim nasz bohater przeniesie się z punktu A do punktu B. Bazowa wartość współczynnika jest bliska temu, w jakim tempie przemieszczają się armie na dogodnym szlaku. Tym samym, jeśli zdecydujemy się przemieszczać po trudniejszym terenie, to musimy liczyć się z opóźnieniami.

Bezpieczeństwo warunkują takie czynniki jak ukształtowanie terenu, kontrola, prowincji, przynależność do konkretnego władcy. Twórcy przygotowali też rozmaite zagrożenia powiązane z nieszczególnie przyjaznym terenem jak możliwość obsunięcia się półki skalnej podczas przeprawy przez góry. Większa liczba osad na naszej drodze zwiększy bezpieczeństwo, podczas gdy np. działania wojenne podniosą ryzyko Podróży.

Mistrz Karawany – jakie bonusy oferuje?

Kolejną z nowości, które opracowano z myślą o dodatku Tours & Torunaments jest pozycja Mistrza Karawany. Osoba piastująca nową funkcję na dworze będzie bezpośrednio odpowiedzialna za Podróże w każdym calu. W zależności od umiejętności poddanego nasze wyprawy otrzymają bonus do modyfikatorów Szybkości i Bezpieczeństwa. Jednocześnie zdolny Mistrz Karawany podniesie wartość współczynników Szybkości ruchu armii, Zasobów armii oraz miesięcznego Prestiżu dla dworu.

Podróże CK3 - 3

Dodatkowe opcje dla Podróży

Z myślą o znacznie dłuższych wypadach twórcy przygotowali szereg opcji, które pozwolą dodatkowo wpłynąć na wartość modyfikatorów Szybkości i Bezpieczeństwa. W zależności od tego jak przebiega trasa Podróży, będziemy mogli dokupić kilka dodatków, które zwiększą szanse na udaną wyprawę. Mowa tu m.in. o obstawie najemników dla naszej świty, doświadczonych żeglarzach, przewodniku po leśnej głuszy czy entuzjaście górskiej wspinaczki.

Podróże CK3 - 2

Zasobna sakwa nie rozwiąże wszystkich naszych problemów, bo dla pojedynczej wyprawy możemy dobrać góra dwa dodatki. Co równie ważne, niektóre z nich mogą być dostępne za darmo, jeśli spełnimy określone wymagania. Dobrym przykładem są tu Stajnie, które pozwolą wybrać lepsze wierzchowce, jeśli rozwinęliśmy je odpowiednio w granicach swojej domeny.

Uwarunkowania mechaniki

Oczywiście najważniejszym aspektem całej wyprawy jest jej cel, czyli wydarzenie, które skłania nas do podejmowania wysiłków i ponoszenia wydatków na całe przedsięwzięcie. Jednak wartością dodaną może być sposobność do odwiedzenia szeregu istotnych miejsc po drodze. Podróże w Crusader Kings 3 wykorzystają z możliwości ustalania niestandardowych tras, dzięki któremu zaznaczymy lokacje, w których na pewno chcemy się pojawić.

W zależności od przebiegu trasy i różnych losowych czynników spotkamy na swojej drodze wiele różnych postaci. Niektóre mogą stanowić zagrożenie, inne wniosą coś nowego do rozgrywki, pojedyncze z nich mogą się do nas przyłączyć. Tu gra wyraźnie odwołuje się do nieskrępowanej symulacji, w której znajdziemy rozmaite scenariusze.

Podróże Crusader Kings 3

Podczas wypraw władca nie będzie osamotniony – Podróże obejmą zasięgiem sporą część dworu, a stałymi bywalcami świty będą osobiści ochroniarze czy medycy. Dodatkowo specjalne wyprawy związane z ważniejszymi aktywnościami tematycznie włączą do wyprawy różne inne postacie.

Warto też wspomnieć o tym, że udział w Podróży wpłynie na niektóre długoterminowe plany władcy. Dla przykładu podczas wyprawy ten wciąż będzie mógł uczyć się języków, ale nie otrzyma postępów w planie uwodzenia innej postaci, jeśli ta będzie w innej lokacji.

Cały mechanizm będzie jeszcze sukcesywnie rozwijany, tak by ostatecznie objął zasięgiem jak największą liczbę aktywności, którym odda się nasz bohater. Już na start w grę wchodzą wycieczki na uczty, pielgrzymki czy wydarzenia, przy których udział władcy będzie nieodzowny. Z tego też tytułu, chociaż Podróże pojawią się przy okazji premiery dodatku Tours & Tournaments, to zostaną udostępnione wszystkim w ramach darmowej aktualizacji.

Crusader Kings 3: Tours & Tournaments zadebiutuje na przełomie maja i czerwca. Paradox nie wskazało jeszcze dokładnego terminu. Po więcej publikacji poświęconych CK3 udaj się tutaj. Wypatruj też kolejnych materiałów o dodatku i wraz z nami wyczekuj premiery..

Jesteśmy w Google Newsobserwuj po doniesienia z frontów gier strategicznych.