Czas na wielkie strategie. Premiery marca na PC i konsolach

 • Post category:Artykuły

Nie tak dawno byliśmy przekonani, że tegoroczny marzec będzie wyglądał zupełnie inaczej. Jednak szybko okazało się, iż ani Homeworld 3, ani Prison Architect 2 nie ukażą się w najbliższych tygodniach. Do głosu dochodzą więc inne strategie, wśród których znajdziemy ambitne, ale wciąż tajemnicze Millennia. Murowany kandydat do strategii roku? Niebawem się tego dowiemy. Tymczasem sprawdź wszystkie najważniejsze premiery gier strategicznych i taktycznych na marzec 2024 roku. Jest tu kilka wyczekiwanych dodatków, ale też potencjalnie ciekawe pozycje. Cóż, lecimy.

Premiery marzec 2024

Przy okazji sprawdź też wszystkie najważniejsze strategie 2024 roku w naszym zestawieniu.

Crusader Kings 3: Legends of the Dead

 • Premiera: 4 marca
 • Platformy: PC (Steam, Microsoft Store)

Na dobry początek miesiąca łakomy kąsek dla fanów wydanego w 2020 roku Crusader Kings 3. Rozszerzenie Legends of the Dead otwiera następny rok wsparcia – Chapter III – dla tytułu. Wraz z nim do gry trafią dwie rozbudowane mechaniki – Legendy i Plagi – w duecie kija i marchewki. Legendy pozwolą zbudować markę osobistą w średniowiecznym świecie, by odcinać od niej kupony przez wiele pokoleń. Z drugiej strony Plagi spustoszą królestwa, nie respektując wytyczonych granic i drabiny społecznej.

Classified: France ’44

Classified France 44
 • Premiera: 5 marca
 • Platformy: PC Steam, PlayStation 5, Xbox Series

Marcowy kalendarz otwiera też debiut obiecującego Classified: France ‘44, czyli taktycznej strategii w stylu XCOM. Jak możesz się domyśleć, tym razem wybierzemy się w realia II wojny światowej. Jako dowódca skromnego oddziału spadochroniarzy przygotujemy zaplecze Francji do zaplanowanej na czerwiec operacji Overlord. Podczas kilkudziesięciu zróżnicowanych misji pokrzyżujemy szyki Nazistom, wesprzemy Ruch Oporu, znajdziemy nowych sojuszników i przygotujemy grunt pod inwazję.

Hearts of Iron 4: Trial of Allegiance

 • Premiera: 7 marca
 • Platformy: PC Steam

Następne rozbudowane rozszerzenie do szalenie popularnej strategii Paradox Interactive, to kolejna porcja mięska. Tym razem Szwedzi zabierają nas do Ameryki Południowej, która otrzymała dużo bogatszą zawartość. Na liście nowości w Hearts of Iron 4 znajdziemy nowe drzewka celów narodowych dla Brazylii, Chile i Argentyny. Ekipa wzięła na tapet także Paragwaj i Urugwaj, a całość okraszono nowymi grafikami i muzyką.

Dune: Spice Wars – House Vernius of Ix

 • Premiera: 7 marca
 • Platformy: PC Steam

Tego samego dnia ubiegłoroczny hit Dune: Spice Wars doczeka się pierwszego pakietu dodatkowej zawartości. Strategia w świecie Herberta otrzyma kolejną grywalną frakcję, tym razem zainspirowaną cyklem Preludium do Diuny. Tytułowy ród Vernius of Ix to technologiczna potęga, która afirmuje wszelkie innowacje i wykorzystuje wpływy w Landsraadzie do osiągania celów.

United Penguin Kingdom

United Penguin Kingdom
 • Premiera: 9 marca
 • Platformy: PC Steam

Jeśli potrzebujesz chwili oddechu po tych wszystkich podbojach i kampaniach, to marzec przyniesie też United Penguin Kingdom. Nowa strategia ciepło przyjętego Oxygen oddaje w nasze ręce społeczność pingwinów. Kuriozalny i zarazem uroczy city builder pozwoli rozwinąć społeczność zwierzaków i bronić ich przed zakusami niebezpiecznych orek czy złodziejskich fok. Całość wygląda niezwykle relaksująco, ale ma materiałach wyraźnie widać, że pingwinom do szczęścia nie wystarczą jedynie świeże dostawy ryb.

Age of Empires 2: Definitive Edition – Victors and Vanquished

 • Premiera: 14 marca
 • Platformy: PC Steam

Wydany w 2021 roku remaster Age of Empires 2 otrzyma kolejny płatny dodatek. Tym razem tylko połowicznie przygotowany przez odpowiedzialne za rozwój marki World’s Edge. Ekipa wzięła na warsztat scenariusze przygotowane przez społeczność, ulepszyła je i okrasiła dubbingiem, a potem przykleiła do nich cenę. I chociaż monetyzowanie fanowskich projektów niektórym będzie nie w smak, to przynajmniej deweloperzy poświęcili im nieco uwagi. I dorzucili 5 zupełnie nowych scenariuszy.

Crown Wars: The Black Prince

Crown Wars premiery marzec 2024
 • Premiera: 14 marca
 • Platformy: PC Steam, PlayStation 5, Xbox Series

W połowie marca na pecetach i konsolach wyląduje też nieco mniej arturiańska wersja King Arthur: Knight’s Tale. Opracowane przez Artefacts Studio taktyczne RPG przeniesie nas do fantastycznej wersji francuskiej wojny 100-letniej. Jako pan na włościach rozbudujemy własne zamczysko, a następnie poślemy rycerzy w bój, w serii taktycznych turowych potyczek z oponentami. Po zapowiedziach twórców trudno wskazać tu jakieś wyraźnie innowacje w formule, ale wciąż może trafić w gusta jej fanów.

Renaissance Kingdom Wars

Renaissance Kingdom Wars premiery marzec 2024
 • Premiera: 21 marca
 • Platformy: PC Steam

Premiery na marzec 2024 roku wprawdzie nie obfitują w nowości dla wczesnego dostępu, ale i tej tu nie zabrakło. Do Steam Early Access swoją grę zamierza wprowadzić znane ze średniowiecznych strategii studio Reverie Worlds. Twórcy serii Kingdom Wars tym razem zabrali się za epokę renesansu, która to z pewnością przyniesie nieco świeżości w rozgrywce. W praktyce otrzymamy mieszankę city-buildera, grand strategy i RTS-a, która będzie konsekwentnie rozwijana pod okiem fanów.

Bulwark: Falconeer Chronicles

Bulwark Falconeer Chronicles data premiery
 • Premiera: 26 marca
 • Platformy: PC Steam, GOG, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series

Tomas Sala bezsprzecznie wygrał już miesiąc, jeśli mowa o liczbie platform, na które równocześnie wprowadzi swoją produkcję. Twórca The Falconeer postanowił na znacznie dłużej zatrzymać nas w wykreowanym przez siebie świecie. Teraz poznamy go z perspektywy relaksującego city buildera, którego granice wyznaczy jedynie nasza wyobraźnia. Żeby nie było zbyt kolorowo, to nasze kreatywne twory będziemy musieli później obronić przed wrogimi atakami.

Millennia

Premiery marzec 2024
 • Premiera: 26 marca
 • Platformy: PC Steam

Jest i nasza wisienka na torcie. Dzieło studia C Prompt bierze się za bary z cyklem sygnowanym przez Sida Meiera. Szturm Millennia na umacniane przez dekady pozycje Cywilizacji z pewnością nie będzie łatwy, ale chętnie zobaczymy, co strategia ma do zaoferowania. Na papierze nadchodzi klasyczna rozbudowana strategia Paradox Interactive, która łączy historię z zamiłowaniem do alternatywnych scenariuszy. Nieco mniej entuzjastycznie, przynajmniej moim zdaniem, zapowiadają się zautomatyzowane walki w grze, ale być może tytuł nadrobi to na innym polu. Czekam niecierpliwie.


Jeśli znalazłeś tu przydatną wiedzę, to koniecznie podziel się z nią z przyjaciółmi. Wesprzyj też rozwój serwisu i polub nasz profil na Facebooku. Z góry dziękujemy i zapraszamy do kolejnych publikacji.

Jesteśmy w Google News – obserwuj po doniesienia z frontów gier strategicznych.