Usługa wczesnego dostępu jest już z nami od lat. Dla jednych graczy to szansa na wsparcie twórców i szybszy dostęp do gry, dla innych wypuszczenie na rynek półproduktów, których rozwój ciągnie się w nieskończoność. Ostatecznie najpewniej nawet najbardziej zatwardziali przeciwnicy Early Access zmiękną, gdy do katalogu trafi wyczekiwana przez nich produkcja. Dlatego wybraliśmy te, na które sami czekamy. Przed tobą najciekawsze strategie, które jeszcze w 2022 roku zasilą wczesny dostęp na PC.
Zanim przejdziemy do konkretów zachęcamy, żebyś zerknął też na najważniejsze premiery gier strategicznych na PC w 2022 roku.
Falling Frontier
- Premiera wczesny dostęp: pierwsza połowa 2022 roku; pełna wersja w 2023.
Na dobry początek dzieło australijskiego Shutter Fox Studios ze stajni Hooded Horse. Falling Frontier to futurystyczna strategia czasu rzeczywistego, która kładzie spory nacisk na realizm wojny w kosmosie. Nie uświadczysz tu epickich starć flot kosmicznych z dziesiątkami okrętów, dlatego że wyprodukowanie nawet jednego to ogromna inwestycja. Podczas zabawy dotkliwie odczujesz utratę każdej z jednostek i pół biedy, jeśli pójdzie w drzazgi. Wróg może przejąć twój okręt, by dotrzeć do ważnych strategicznych informacji, jeśli tylko zmusi załogę do mówienia.
Falling Frontier stoi brakiem globalnej puli surowców, co znacząco utrudnia wszystkie działania i zmusza do planowania z wyprzedzeniem. Każdy z zasobów znajdziesz w miejscu, z którego pochodzi, więc musisz tam dotrzeć. Niezależnie od tego, czy mowa o paliwie, czy materiałach konstrukcyjnych – transport i logistyka na pierwszym miejscu.
Manor Lords
- Premiera wczesny dostęp: gdzieś w 2022 roku; pełna wersja najwcześniej w 2024.
Jeśli omawiamy ciekawe strategie, które w 2022 roku zasilą wczesny dostęp, to nie sposób pominąć Manor Lords. Kolejna produkcja, która zrodziła się w głowie pojedynczego dewelopera, który swoją wytrwałością dotarł z nią do oddanych fanów. Dzieło studia Slavic Magic łączy elementy city-buildera ze strategią czasu rzeczywistego. Na początku była osada, a z niej wyrosło miasto, oczywiście pod naszą ręką i według wytyczonych przez nas planów. Następnie zaraza, głód, trudne warunki pogodowe i wreszcie wojny.
Te ostatnie zmuszają nas do typowo taktycznych zagrywek. Podczas rozstawiania wybierzemy formacje i przygotujemy poszczególne oddziały do starcia, by zapewnić sobie niezbędną przewagę. Na dokładkę inspirowana feudalnym średniowieczem strategia współgra z epoką zarówno klimatem, jak i poziomem odwzorowania oddziałów i budynków. Trzymamy kciuki za debiut polskiego dewelopera i wyczekujemy terminu premiery.
Farthest Frontier
- Premiera wczesny dostęp: 2022, pełna wersja w 2023 roku.
Tym razem city-builder od studia znanego przede wszystkim z Grim Dawn. Crate Entertainment postawiło na rozbudowane aspekty ekonomiczne i walkę o przetrwanie w warunkach wolnego rynku. W czasie rozgrywki zaopiekujemy się niewielką osadą, którą rozbudujemy do dobrze prosperującego miasta. Twórcy zapewnili kilkadziesiąt różnorodnych budynków i jeszcze więcej surowców, które pomogą nam w tym celu.
W przerwach od biegania z młotkiem i kosą sprzedamy nadwyżkę żywności i przygotujemy się na rozmaite problemy. Stabilna gospodarka jest najważniejsza, ale nie możemy lekceważyć też potrzeb lokalnej społeczności czy ekstremalnych temperatur. Dodatkowo miasto nawiedzą przeróżne choroby, a pobliska fauna nierzadko zajmie się naszymi uprawami. A wszystko to w klimacie inspirowanym europejskim średniowieczem. Będzie ciekawie.
Sweet Transit
- Premiera wczesny dostęp: 2022; pełna wersja bez określonej daty.
Na koniec nie mniej wyczekiwana przez nas strategia ekonomiczna Sweet Transit. Projekt jednego z twórców zdaje się najlepiej oczekiwanej strategii dekady – Factorio. Rozgrywka koncentruje się na rozbudowie sieci połączeń kolejowych, które usprawnią wymianę towarów pomiędzy pobliskimi miastami. Brzmi banalnie, ale znalezienie optymalnej trasy, która dodatkowo wpasuje się w okolicę, będzie sporym wyzwaniem. Szczególnie że nasze zadania nie kończą się na rozciągnięciu torów i łączących ich stacji.
W Sweet Transit zadbamy także o rozwój miasteczek, do których krążą nasze lokomotywy. Dostawa surowców, dbanie o potrzeby mieszkańców i szukanie w tym wszystkim dobrego miejsca dla naszego pociągu. Słowem, strategia ekonomiczna z prawdziwego zdarzenia. Jeśli okaże się choćby w połowie tak dobra, jak Factorio, to tym bardziej warto wyglądać daty premiery. Nawet dla wczesnego dostępu.
Na razie to wszystko. Mamy na oku jeszcze kilka produkcji, które chętnie dopiszemy do powyższego zestawienia. Pytanie tylko, czy uda nam się zrobić to w propozycjach na bieżący rok. Rozwój gry i przygotowanie jej do wydania to także gra, ale już w zupełnie innej lidze. Uzbrajamy się w cierpliwość i czekamy na ogłoszenia, szczególnie że zbliża się coroczny wysyp czerwcowych zapowiedzi. Będzie grane.