Total War: Pharaoh – Frakcje – Przewodnik

  • Post category:Artykuły

Witaj w kolejnym przewodniku po grze Total War: Pharaoh. Do oficjalnej premiery nowej strategii Creative Assembly pozostał niespełna miesiąc, więc warto przyjrzeć się jej nieco bliżej. Podczas gdy ostatnio analizowaliśmy pierwsze wieści o kampanii i bitwach, dziś spojrzymy na grę nieco szerzej i z historycznej perspektywy. Poniżej znajdziesz wszystkie grywalne frakcje Total War: Pharaoh. Początkowo tylko te dostępne na premierę, ale zestawienie będzie regularnie aktualizowane, wraz z zapowiedziami kolejnych DLC i dodatków.

Kim zagramy w Total War: Pharaoh?

Frakcje Total War Pharaoh

Frakcje Total War: Pharaoh

Poniżej garść informacji o przywódcach, charakterystyce i historycznym kontekście każdej z grywalnych frakcji w grze.

Ramzes – Egipt

Ramzes Total War Pharaoh

Tak konkretnie to Ramzes III, zdaniem wielu historyków ostatni z Wielkich Królów Egiptu. Władca większą część życia ścigał legendę swojego imiennika, Ramzesa II, zwanego Wielkim, wzorując się mocno na jego życiorysie. Fascynacja nim widoczna była zarówno w nadawaniu imion swoim dzieciom, jak i w budowie ogromnego kompleksu świątynnego, który miał dorównać Ramesseum wielkiego faraona.

Przyjmuje się, że panował przez ponad 31 lat, by ostatecznie paść ofiarą spisku zorganizowanego przez jedną z żon. Podania nie są zgodne, czy faraon zginął w trakcie zamachu stanu, czy samodzielnie wymierzył sprawiedliwość zdrajcom. Pewne jest za to, że wraz z końcem jego rządów Egipt stopniowo tracił swój status mocarstwa w regionie.

W Total War: Pharaoh Ramzes jest tak twarzą, jak i naturalnym wyborem dla pierwszych kampanii. Frakcję faraona cechuje dużą elastyczność i szybki rozwój. Motorem napędowych militarnych podbojów jest średnio opancerzona piechota i łucznicy, których wspomagają szarżujące rydwany.

Amenmes – Egipt

Amenmesse Total War Pharaoh

Władca Egiptu z XIX dynastii, o którym wiemy stosunkowo niewiele, i to nie przez przypadek. Według historyków nasz bohater mógł być synem jednego z dwóch faraonów – Ramzesa II albo Merenptaha. W każdym z tych przypadków nie był bezpośrednim następcą tronu, co bardzo mu się nie podobało. Dołożył zatem wszelkich starań, by faraonem zostać, nawet z pominięciem praw sukcesji.

Ostatecznie – zdaniem historyków – panował jedynie przez kilka lat. I chociaż faraonem był, to nawet zakres jego władzy nie jest do końca klarowny. Jedne teorie głoszą, że kontrolował tylko Górny Egipt, inne, że jego panowanie rozciągało się także na północ. Jedno jest pewne – ktoś ewidentnie postarał się, by wymazać z kart historii zarówno jego imię, jak i wszystkie szczegóły jego rządów. I chociaż to pierwsze się nie udało, to tak do końca nie wiemy ani kim był, ani gdzie spoczął.

W grze Amenmes jawi się jako pretendent do tronu z bardzo solidnym zapleczem finansowym. Zabawę frakcją cechuje zarówno duże bogactwo, jak i bezpieczna pozycja startowa na mapie kampanii. Na polu bitwy stawia przede wszystkim na łuczników. Jego jednostki dystansowe będą wyjątkowo drogie, ale z łatwością wyeliminują wszelkie zagrożenie, zanim dojdzie do właściwego starcia.

Tauseret – Egipt

Tausret

Ostatnia kobieta na tronie faraona w historii starożytnego Egiptu. Swoje panowanie rozpoczęła jeszcze jako Wielka Małżonka ówczesnego władcy, Setiego II. Później sprawowała faktyczną władzę w imieniu małoletniego syna Siptaha. W międzyczasie na scenie politycznej umocnił się kanclerz Bay, który dzięki związkowi z Tauseret wybił się i rządził skarbem. Młody faraon Siptah odszedł w wieku około 20 lat, ale wcześniej rzekomo zdążył jeszcze stracić Baia.

Tauseret ostatecznie została sama na tronie i zdaniem historyków przyczyniła się do anarchii i rozkładu władzy centralnej. Jej samodzielne panowanie trwało jedynie dwa lata. Jej kadencję, a także czasy XIX dynastii, zakończył późniejszy faraon z XX dynastii, Setnacht, który „przepędził uzurpatora”. Jedyny posąg władczyni, który dotrwał do naszych czasów, wprawdzie dzierży symbole władzy, ale głowy nie udało mu się zachować.

W Total War: Pharaoh Tauseret prowadzi skuteczną politykę gospodarczą, koncentrując się na obronie. Bardzo dobrze radzi sobie na arenie politycznej, ale jej porażki mogą łatwo przerodzić się w poważny kryzys. Dla równowagi jej frakcja może sformować wyjątkowo komplementarną armię z dużą przewagą rydwanów na polu bitwy.

Seti – Egipt

Seti Total War Pharaoh

Bezpośredni następca tronu po śmierci Merenptaha, który na swoje miejsce na tronie musiał trochę poczekać. Te zajął Amenmes, który skorzystał na nieobecności prawowitego sukcesora zmarłego faraona. Ostatecznie Seti II, bo o nim mowa, do władzy doszedł, ale nie dane mu było cieszyć się nią długo. Według historyków panował przez około 7 lat, polegając na wsparciu Tauseret. To za jego rządów na scenie politycznej zaczął rosnąć też kanclerz Bay, który potem związał się z jego małżonką.

Jakie czasy, taki faraon. Panowanie Setiego II przypada na okres bardzo niestabilnej władzy. Dominowały rozmaite spiski, uzurpowanie sobie tronu i intrygi na dworze. W rezultacie faraon nie zasłynął żadnymi wielkimi dokonaniami, zarówno na arenie politycznej, jak i gospodarczej.

W grze uzasadnione pretensje do tronu Setiego wyraża wysoce ekspansywny charakter frakcji. Władca koncentruje się na potędze militarnej, lekce sobie ważąc dyplomację. Na polu bitwy dominuje atmosfera zbytku, gdy Seti korzysta z licznych, tanich i słabszych jednostek, próbując zalać przeciwników. Nie baczy przy tym na straty, co może przyczynić się do jego klęski.

Irsu – Kanaan

Irsu

Ten, który sam siebie stworzył. To określenie, które kryje się za Irsu, często nazywanym także Su. Przez długi czas historycy uważali, że jest tą samą osobą co Bay. Nie tylko ze względu na pochodzenie, ale też dokonania. Podobnie jak Bay skorzystał na słabych rządach Setiego II. I tak jak on miał wielkie wpływy w regionie. Jednak nasz bohater wyraził swoją ambicję zupełnie inaczej, niż opisany poniżej kanclerz.

Wedle podań Irsu podporządkował sobie rozbite plemiona Kanaan, a następnie grabił wszystko na swojej drodze. Uważa się, że jego motywacją wcale nie był tron faraona, a zupełna zagłada starożytnego Egiptu i tego, co sobą reprezentował. Wyjątkowo żądny krwi władca szalał na przełomie rządów XIX i XX dynastii. Dopiero upadek Tauseret zmienił układ sił. Setnacht strącił ostatnią faraon z tronu, umocnił władzę, a następnie przepędził rebeliantów. Ci mieli uciekać takim pędem, że porzucili większość zrabowanych kosztowności, przez co nie mieli funduszy, by przygotować odwet.

W strategii Irsu to zwyczajnie niepowstrzymana armia, która czerpie siłę ze swojego impetu. Frakcja czerpie ogromne korzyści z bitew, ale nie idą za nimi zdobycze terytorialne. To sprawia, że władca musi walczyć nieustannie, albo przygotować się na pustki w skarbcu. Do bitew Irsu wyśle wytrzymałe i ciężko opancerzone jednostki, które bardzo szybko sformuje w oddziały.

Bay – Kanaan

Bay Total War Pharaoh

Jedna z kluczowych postaci na dworze Setiego II. Kanclerz Bay wprawdzie nigdy oficjalnie nie zasiadł na tronie, ale bardzo prawdopodobne, że do tego dążył. Zdaniem historyków ten nisko urodzony urzędnik pochodzący z Kanaan zdobył w Egipcie niewyobrażalne wręcz wpływy. Szczególnym tego dowodem ma być fakt, iż faraon udzielił mu pozwolenia na budowę własnego grobowca w Dolinie Królów. Zaszczytu zarezerwowanego przede wszystkim na władców Egiptu.

Sam Bay był ponoć genialnym dyplomatą i zarazem niezwykłym oportunistą. Zręczną polityką i manipulacjami wkupił się w łaski faraona Setiego II, później przykleił się do Tauseret, której rzekomo nawet próbował odebrać tron. Być może właśnie to przyczyniło się do jego zguby. Chociaż wcześniej krążyły różne teorie, to według odkryć dokonanych w 2000 roku, „wielki wróg” Bay został stracony z rozkazu faraona. Najwidoczniej syn Setiego, Siptah był odporny na jego wdzięki. I tak niedoszły „mieszkaniec” Doliny Królów dokonał żywota jako zdrajca, a jego grobowiec zajął Mentuherkhepshef z XX dynastii.

W Total War: Pharaoh Bay to mistrz dworskich intryg, polityki i dyplomacji. Sztuk, którymi spróbuje przesłonić ewidentne braki w zakresie militariów. W bitwie polega na zasadzkach, unikaniu bezpośrednich konfrontacji i podkradaniu oddziałów wrogom.

Suppiluliuma – Hetyci

Suppiluliuma

Tak dokładnie to Suppiluliuma II. Wielki król, wraz z którym zakończyła się era imperium nowohetyckiego. Jednak na długo przed tym mógł poszczycić się choćby zwycięstwem w pierwszej udokumentowanej bitwie morskiej. Niestety ponadto niewiele wiemy o nim i jego rządach.

Wiemy tylko, że to na nim spoczął ciężar odpowiedzialności za błędy przodków. Nękany najazdami ze wszystkich stron, bronił się bardzo dzielnie, ale ostatecznie uległ przewadze wrogów. Historycy nie są zgodni co do jego losu – najczęściej twierdzą, że zbiegł z Hattusy, ale są też teorie, iż zginął podczas napadu na miasto. Jedno jest pewne, król przepadł, stolica została złupiona i spalona, a imperium upadło.

W Total War: Pharaoh wielki król Hetytów ponownie zmierzy się z zagrożeniami z kart historii. Podczas kampanii stawimy czoła niezliczonym atakom z wielu kierunków, próbując jednocześnie utrzymać lokalną gospodarkę. Do licznych bitew wyślemy wiele średnio i ciężko opancerzonych oddziałów, wspieranych przez potężne rydwany.

Kurunta – Hetyci

Kurunta

Premierowe frakcje Total War: Pharaoh zamyka Kurunta, znany też w swoich czasach jako Ulmi-Teshup. Od razu należy zaznaczyć, że historycy do tej pory nie są zgodni, czy była to ta sama osoba. Nawet lepiej, niektóre teorie sugerują, że mogły być to osoby różnych płci. Twórcy strategii postanowili skorzystać z najpopularniejszej interpretacji. I oto jest, Kurunta – uzurpator.

Młodszy syn wielkiego króla Muwatalli II był daleki w kolejce do tronu. Podobnie więc jak Amenmes postanowił dotrzeć do niego okrężną drogą. Ale innymi środkami. Przywołany faraon zwyczajnie podsiadł brata na tronie, a Kurunta zaczął tytułować się wielkim królem na kontrolowanym przez siebie terenie. Najwidoczniej był wystarczająco silny, by zyskać niezależność od prawowitego władcy Tudhaliya IV. Niemal pewne jest też, że jeszcze przez pewien czas rzucał długi cień na swojego kuzyna, Suppiluliumę II.

W Total War: Pharaoh Kurunta i Bay powalczą o tytuł największego intryganta. Domeną władcy są sabotaże, zabójstwa i spiski, którymi przeciera sobie szlak do tronu. Jednocześnie jego militarne ambicje spoczywają na barkach najemników, co bardzo łatwo może obrócić się przeciwko niemu.


Oczywiście powyższa lista może i oddaje stan gry na premierę, ale już teraz wiemy, że nie jest jeszcze kompletna. W ramach przedpremierowej sprzedaży możemy bowiem nabyć Dynasty Edition. Z zapowiedzi wydawcy wiemy już, że zawiera ona dokładnie trzy DLC wprowadzające nowe frakcje, więc w nadchodzących miesiącach lista dla Total War: Pharaoh z pewnością się wydłuży.

Total War: Pharaoh zadebiutuje w cyfrowej dystrybucji PC dokładnie 11 października. Nieco później, bo 23 października, na polskim rynku pojawi się wydanie fizyczne gry, które powstaje we współpracy z firmą Cenega. Za wyprodukowanie omawianej strategii odpowiada bułgarski oddział studia, Creative Assembly Sofia, który w 2020 roku stworzył Total War Saga: Troy.


Jeśli znalazłeś tu przydatną wiedzę, to koniecznie podziel się z nią z przyjaciółmi. Nieocenione dla dalszego rozwoju serwisu będzie też polubienie naszego profilu na Facebooku. Z góry dziękujemy i zapraszamy do kolejnych publikacji.

Jesteśmy w Google Newsobserwuj po doniesienia z frontów gier strategicznych.