Total War: Pharaoh – Kampania i bitwy – Przewodnik

  • Post category:Artykuły

Gdy w minionym tygodniu Creative Assembly obiecało pokazać Total War: Pharaoh spodziewaliśmy się krótkiego gameplayu. Zamiast niego otrzymaliśmy 45-minutowy materiał z udziałem twórców, który powinien zaspokoić ciekawość miłośników serii. Jak wygląda kampania i bitwy w Total War: Pharaoh? Czego oczekiwać po nowej historycznej odsłonie serii? Najważniejsze informacje znajdziesz poniżej.

Jednak zanim do tych szczegółów przejdziemy, niezwykle ważna informacja – Total War: Pharaoh powstaje w Creative Assembly Sofia. Oznacza to, że grę produkują twórcy wydanego w 2020 roku Total War Saga: Troy. To z kolei mówi nam, że ekipa z Horsham wciąż może pracować nad wyczekiwanym od dawna Total War: Medieval 3. Tyle tytułem wstępu, a teraz zajrzyjmy pod każde ziarenko egipskiego piasku.

Total War Pharaoh bitwy kampania

Tematyka Total War: Pharaoh

Z oryginalnej zapowiedzi gry wiemy, że nowa historyczna strategia Creative Assembly przeniesie nas do starożytnego Egiptu. A konkretnie w niezwykle burzliwy okres Nowego Królestwa. To jednak tylko zakotwiczenie akcji, która będzie pierwszym planem dla upadku epoki brązu. Pędzący ku zagładzie świat jest pełen niepokojów, katastrof, wojen domowych i strachu o lepsze jutro. Nie inaczej będzie z regionami, nad którymi przyjdzie nam zapanować.

Kampania w Total War: Pharaoh

Z informacji przekazanych przez twórców wynika, że zaszczyt zostania Faraonem, to tylko jedna z dróg, jakie możemy obrać podczas kampanii. W rozgrywce jesteśmy jednostką, której celem jest zwyczajnie przetrwać podczas upadku znanego świata. Tym samym możemy rościć pretensje do tronu, uwikłać się w różne polityczne machinacje lub skoncentrować zasoby wokół silnej armii, która pozwoli przeczekać historyczną burzę.

Nasze działania to jedno, bo do głosu dojdzie tu także świat, który wcale nie zamierza przejść suchą stopą przez nadchodzący kryzys. Istotne dla ówczesnej kultury miasta rozświetlą mroki epoki, ale gdy ich zabraknie, to zobaczymy spore zmiany w kampanii. Atmosferę upadku potęgować będzie też szata graficzna, która wraz ze zbliżaniem się dna, będzie przybierać coraz ciemniejsze tony.

Pharaoh TW screen 3

Nie mniej istotne będą obiecane wcześniej klęski żywiołowe, które mocno okroją nasze możliwości lub siły. Na pierwszy rzut oka kampania w Total War: Pharaoh wygląda podobnie do poprzedników, ale przedstawiciele dewelopera podkreślają różnice. Mechaniki będą korespondować z działaniami historycznych przywódców, a na fanów malowania mapy czeka mnóstwo wyzwań.

W ogólnym rozrachunku istotne będą nie tylko armie czy skarbce, ale stopień oddania poszczególnym bóstwom czy polityczne koneksje. Na to wszystko przyda się jeszcze trochę szczęścia i być może jakoś przetrwamy tę burzę.

Bitwy w Total War: Pharaoh

Starcia w czasie rzeczywistym będą w jak największym stopniu czerpać ze źródeł historycznych. Nowością w serii będą postawy oddziałów, które zastąpią formacje i wpłyną na to, jak jednostki zachowają się w różnych sytuacjach. O ile rydwany, w znacznie poprawionym i liczniejszym wydaniu powrócą na pole bitwy, to dominować będzie piechota.

Twórcy postarali się o szereg zróżnicowanych interakcji podczas starć różnych oddziałów i uwypuklenie mocnych i słabych stron. Egipcjanie wykorzystają lekkie pancerze i dobre możliwości manewru, co przypłacą słabszą obroną. W tym czasie, dużo wytrzymalsi na obrażenia Hetyci, będą wolniejsi w swoich działaniach i bardziej podatni na niekorzystną pogodę.

Ta ostatnia wyznaczy, jak będą wyglądać bitwy w Total War: Pharaoh. O ile pogoda nie jest niczym nowym w serii, to od teraz warunki będą zmieniać się podczas bitwy. Lekki deszcz może przekształcić się w solidną ulewę, po której powstanie błoto. Chyba nie muszę wspominać, jak poradzą sobie na nim nasze rydwany. Upały przyspieszą męczenie się jednostek, burze piaskowe utrudnią ataki dystansowe, a ogień spali wszystko do gołej ziemi.

Pharaoh TW screen 2

Korzystanie z żywiołu będzie bronią obosieczną – spalone miasta łatwiej zdobyć, ale będą kosztowniejsze w odbudowie. Sam ogień dynamicznie rozniesie się po zabudowaniach, wyrządzając szkody zarówno obrońcom, jak i atakującym. Ucierpi także pobliska roślinność, a przede wszystkim nastroje mieszkańców naszej nowej zdobyczy.

Na liście nowości warto wymienić też nowe działanie oblężnicze – podkop. Akcje naszych jednostek na mapie kampanii przyspieszą zawalanie się murów obleganej osady. Dzięki temu będziemy mogli od razu przejść do szturmu, jeśli tylko będzie sens skorzystać z zaproszenia.

Bitwa morska pojawiła się w jednej ze scenek na silniku gry, ale nie otrzymaliśmy tu wyraźnego potwierdzenia.


To wszystko, co na razie wiemy. Bitwy i kampania w Total War: Pharaoh mają przed nami nieco mniej tajemnic, ale z pewnością pojawi się jeszcze więcej konkretów. Strategia zadebiutuje wyłącznie na PC w październiku na Steam i Epic Games Store.

Jeśli znalazłeś tu przydatną wiedzę, to koniecznie podziel się z nią z przyjaciółmi. Nieocenione dla dalszego rozwoju serwisu będzie też polubienie naszego profilu na Facebooku. Z góry dziękujemy i zapraszamy do kolejnych publikacji.