COMPANY OF HEROES 3

 • PREMIERA: 23 lutego 2023 (PC) 30 maja 2023 (konsole);
 • PLATFORMY: PC, PlayStation 5, Xbox Series;
 • JĘZYK: Polski (napisy);
 • PRODUCENT: Relic Entertainment;
 • WYDAWCA: SEGA;

Trzecia pełnoprawna odsłona uznanego cyklu strategii czasu rzeczywistego z taktycznym zacięciem. Company of Heroes 3 ponownie przenosi nas w realia II wojny światowej, którą poznajemy z kolejnej perspektywy. Tym razem Relic Entertainment skupiło się na froncie Południowym oraz walkach w północnej Afryce. Przy okazji seria gier strategicznych po raz pierwszy doczeka się wydania na konsolach.

Company-of-Heroes-key art

Tematyka i realia

Company of Heroes 3 to kolejna gra z serii, której akcja rozgrywa się w czasie II wojny światowej. Twórcy postanowili zaadaptować na grunt serii kolejne epizody z historii globalnego konfliktu. Tym razem walki obejmą obszar Morza Śródziemnomorskiego, co oznacza potyczki zarówno na południu Europy, jak i północy Afryki.

Każdy z wojennych teatrów doczekał się dedykowanej kampanii, które różnią się mechanizmami rozgrywki i potencjałem do przechodzenia ich wielokrotnie. Relic Entertainment postawiło sobie za cel przygotowanie najbardziej wiernej historycznym realiom odsłony cyklu. Gra zaoferuje więc mnóstwo historycznych oddziałów, sprzętu i machin wojennych.

Mechanika rozgrywki

Twórcy przygotowali kilka nowych i ciekawych rozwiązań, ale trzon zabawy pozostał bez zmian. Niezależnie od wszystkich dodatkowych działań i tak wylądujemy na dopracowanych mapach, by poprowadzić żołnierzy w bój. Charakterystycznym dla cyklu elementem są oddziały składające się z kilku jednostek, które mają specjalne cechy, zadania i przewagi na polu bitwy.

Przewaga liczebna jest istotna, ale droga do zwycięstwa wiedzie przez odpowiednie zaplanowanie i skoordynowanie działań na froncie, a także wyszkolenie takich oddziałów, które realnie przechylą szalę na naszą korzyść. Nie bez znaczenia pozostanie też możliwość synchronizowania ruchów naszych oddziałów, które umożliwi taktyczna pauza.

company-of-heroes-3 concept

Największe rewolucje w mechanice zabawy pojawią się podczas zabawy w Europie. Relic opracowało specjalną dynamiczną kampanię, która mocno nawiązuje do rozwiązań z cyklu Total War. Podczas rozgrywki podejmujemy wiele decyzji na mapie regionu, budując linie zaopatrzeniowe, siatki szpiegowskie i pozycjonując jednostki wsparcia. Te będą miały znaczący wpływ na to, jak przebiegną właściwe starcia z wrogiem, które rozegramy już w bardziej klasycznym wydaniu. Dla przykładu poprzedzające misję bombardowania zmienią krajobraz, zaburzą równowagę sił i wpłyną na przebieg misji.

Klasyczne podejście do kampanii w Company of Heroes utrzymano na potrzeby teatru afrykańskiego. Tu znajdziesz rozgrywane liniowo misje, które przywodzą na myśl zabawę z poprzednich odsłon serii. Relic obiecał jednak dużo większą różnorodność w zabawie poprzez zróżnicowane cele i sposoby, na ich realizację. Obie kampanie znacznie wzbogaca zaawansowany system zniszczeń oraz uwielbiane przez fanów przerywniki filmowe.

Frakcje

Company of Heroes 3 na premierę oferuje cztery grywalne frakcje – Stany Zjednoczone, Brytyjczyków, Wehrmacht i Afrika Korps. Dużo większą swobodę w zabawie zapewni mechanika personalizacji armii, która umożliwi wezwanie na pomoc specjalistycznych elitarnych oddziałów z kart historii. Relic obiecało też rekordową jak na realia serii liczbę pojazdów, co przekłada się na różnorodność rozgrywki i mnogość rozwiązań taktycznych.

Tryby gry

Kluczowym elementem CoH 3 są kampanie dla zabawy w pojedynkę, ale podobnie jak w poprzednich odsłonach, gracze mogą spróbować sił w potyczkach z komputerem i innymi fanami tytułu. Te ostatnie pozwolą walczyć na jednej mapie nawet ośmiu graczom.

Company of Heroes 3 interfejs

Kwestie techniczne

Gra działa na autorskiej technologii studia Relic Entertainment – Essence Engine. Silnik pozwala na realistyczne symulacje zniszczeń na polu bitwy, a także czytelnie prezentuje przebieg rozgrywki. Studio ujęło teatr śródziemnomorski w dużo cieplejszych barwach, które widzimy w poszczególnych misjach i na dynamicznej mapie kampanii. Twórcy przyłożyli się też do wzbogacających poszczególne misje przerywników filmowych.

Wymagania sprzętowe Windows

Do zabawy na komputerach osobistych z Windows potrzebujesz konfiguracji zbliżonej do poniższych wymogów:

MINIMALNE
System operacyjny: Windows 10 64 Bit;
Procesor: Intel i5 6th-gen | AMD Ryzen 4-cores 3GHz;
Pamięć: 8 GB;
Karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 950 | AMD Radeon R9 370;
Miejsce na dysku: 40 GB dostępnej przestrzeni.
ZALECANE
System operacyjny: Windows 10 64 Bit;
Procesor: Intel i7 8th-gen | AMD Ryzen 8-cores 3GHz;
Pamięć: 16 GB;
Karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 1660 | AMD Radeon RX 5600;
Miejsce na dysku: 40 GB dostępnej przestrzeni.

Nowości w Encyklopedii

 • Manor Lords

  Manor Lords

 • Europa Universalis 5

  Europa Universalis 5

 • War Hospital

  War Hospital

 • King Arthur: Legion IX

  King Arthur: Legion IX

 • Millennia

  Millennia

 • Manor Lords

  Manor Lords

 • Europa Universalis 5

  Europa Universalis 5

 • War Hospital

  War Hospital

 • King Arthur: Legion IX

  King Arthur: Legion IX

 • Millennia

  Millennia