CRUSADER KINGS 3

 • PREMIERA: 1 września 2020 (PC) 29 marca 2022 (konsole);
 • PLATFORMY: PC, PlayStation 5, Xbox Series;
 • JĘZYK: Angielski;
 • PRODUCENT: Paradox Development;
 • WYDAWCA: Paradox Interactive;

Trzecia część cyklu gier Grand Strategy rozgrywanych w realiach średniowiecza. Crusader Kings 3 pozwala nam wcielić się w jednego z władców, by na przestrzeni wieków budować potęgę swojej dynastii. Rozgrywka odbywa się z poziomu mapy ówczesnego świata, a naszym zadaniem jest nieustanne poszerzanie strefy wpływów. Crusader Kings 3 łączy gry strategiczne z symulacją oraz elementami RPG.

Crusader Kings 3

Tematyka i realia

Crusader Kings 3 to następna gra z serii, która przenosi nas w średniowieczne realia. W zależności od osobistych preferencji możemy rozpocząć zabawę przed 900 rokiem i mieć realny wpływ na kształt ówczesnego świata lub skoczyć do 1066 roku, by zburzyć istniejący porządek. Najdłuższy scenariusz przewiduje rozgrywkę od 867 do 1454 roku. W tym czasie wcielamy się w wielu różnych władców, by doświadczać wszystkich aspektów średniowiecznego dworu. Od uczt i polowań poprzez rozmaite konflikty i wojny krzyżowe aż po reformy i budowanie społeczeństwa feudalnego. Obszar gry obejmuje większość znanych wówczas terenów Europy, Azji i Afryki.

Mechanika rozgrywki

Podobnie jak we wcześniejszych grach z serii studia Paradox Development i tu przez większość zabawy obserwujemy interaktywną mapę świata. W zależności od tego, kim zdecydujemy się rozpocząć zabawę, możemy już na starcie kontrolować wielkie imperium lub jedynie niewielkie hrabstwo. Wszystkie czynności – od interakcji z bohaterami, po decyzje dla ekonomii i rozwoju kraju po dowodzenie wojskiem prowadzimy bezpośrednio na mapie świata.

Celem rozgrywki jest zapewnienie sukcesji w dynastii tak długo, jak to tylko możliwe. Tym samym naszym głównym zadaniem jest znalezienie małżonki dla władcy i dopilnowanie, by para miała potomków. I chociaż jest to absolutny priorytet, to w tym samym czasie prowadzimy dworskie intrygi, wypowiadamy wojny sąsiadom, zawieramy sojusze i dbamy o sławę naszej dynastii. Dokładnie takie same możliwości, potencjał i cele mają wszyscy inni średniowieczni władcy, których działaniami kieruje sztuczna inteligencja.

Nowy dodatek Crusader Kings 3

Crusader Kings 3 oferuje dziesiątki rozmaitych mechanizmów, które nierzadko łączą elementy strategii z symulacją i RPG. Zabawa polega na wcielaniu się w rozmaitych władców o zróżnicowanych cechach i predyspozycjach, by pchnąć nasze wschodzące imperium w różnych kierunkach. Całość jest wyjątkowo złożona i nowicjusze w gatunku mogą spędzić w strategii kilkadziesiąt godzin, zanim zdobędą ogólną wiedzę o jej zasadach.

Tryby gry

W CK3 można grać w pojedynkę lub w trybie sieciowym dla nawet 64 graczy.

Kwestie techniczne

ck3 screen

Strategia korzysta z autorskiego silnika graficznego Clausewitz Engine. Twórcy znacząco podnieśli jakość oprawy wideo względem poprzedniej części i zaprojektowali nowy interfejs graficzny dla użytkownika. Ruchom wojsk po mapach towarzyszą charakterystyczne modele, a zagospodarowane baronie są zobrazowane poprzez zamki i osady. Dopracowana mapa jest bardzo przydatna, ale lwia część właściwej zabawy ogranicza się do kolejnych okienek interfejsu.

Wymagania sprzętowe Windows

Do zabawy na komputerach osobistych z Windows potrzebujesz konfiguracji zbliżonej do poniższych wymogów:

MINIMALNE
System operacyjny: Windows 8.1 lub Windows 10 Home 64 bit;
Procesor: Intel Core i3-2120 lub AMD FX 6350;
Pamięć: 6 GB RAM;
Karta graficzna: GeForce GTX 660 (2GB) / Radeon HD 7870 (2GB) / Iris Pro 580 / Iris Plus G7 / Radeon  Vega 11;
Miejsce na dysku: 8 GB dostępnej przestrzeni.
ZALECANE
System operacyjny: Windows 10 Home 64 bit;
Procesor: Intel Core i5-4670K lub AMD Ryzen 5 2400G;
Pamięć: 8 GB RAM;
Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 1650 (4GB) / AMD Radeon R9 390X (8GB);
Miejsce na dysku: 8 GB dostępnej przestrzeni.

Nowości w Encyklopedii

 • Manor Lords

  Manor Lords

 • Europa Universalis 5

  Europa Universalis 5

 • War Hospital

  War Hospital

 • King Arthur: Legion IX

  King Arthur: Legion IX

 • Millennia

  Millennia