HEARTS OF IRON 4

 • PREMIERA: 6 czerwca 2016;
 • PLATFORMY: PC;
 • JĘZYK: Polski (napisy);
 • PRODUCENT: Paradox Development;
 • WYDAWCA: Paradox Interactive;

Czwarta część cyklu gier Grand Strategy, który przenosi nas na chwilę przed wybuchem II wojny światowej. Hearts of Iron 4 stawia nas na czele jednego z krajów, który musimy przeprowadzić przez burzliwy dla świata okres. Rozgrywka odbywa się z poziomu mapy świata, na której podejmujemy ważne decyzje, zawieramy sojusze, wypowiadamy wojny i dowodzimy wojskami. Strategia skupia się na wiernym odtworzeniu historycznych realiów i postaci, ale pozostawia nam dużo swobody w kreowaniu alternatywnego biegu dziejów.

hearts of Iron 4 key art

Tematyka i realia

Hearts of Iron 4 to kolejna odsłona cyklu gier strategicznych, który koncentruje się na II wojnie światowej. Paradox Interactive oddaje na nasze ręce świat zgodny z historycznymi realiami i zostawia całkowitą swobodę działania. Do naszej dyspozycji pozostają wszystkie znane wówczas państwa z ich historycznymi przywódcami i tylko od nas zależy, jak chcemy bawić się w kampanii.

Możemy przejąć kontrolę nad którymś z głównych aktorów teatrów wojny, albo całkowicie przeciwnie, skupić się na mniejszym, pozornie nieistotnym kraju, który jakoś przeprowadzimy przez globalny konflikt. Twórcy przygotowali dwa punkty startowe kampanii – pierwszy w 1936 roku, by dać nam nieco czasu na przygotowania; i drugi już 1 września 1939, gdy wojna rozpoczyna się od napaści na Polskę.

Mechanika rozgrywki

Jak na spin-off serii Europa Universalis przystało, większość czasu z grą spędzamy na obszernej i szczegółowej mapie świata. To właśnie z niej wydajemy kluczowe rozkazy, podejmujemy decyzje, realizujemy politykę, dbamy o wszelkie aspekty wojny i dyplomację. Istotna jest nie tylko skala, ale też zmieniające się warunki. Strategia oferuje cykl dobowy oraz pory roku, które musimy uwzględniać w naszych planach.

Hearts of Iron 4 oferuje grę całym państwem, a nie pojedynczym politykiem czy partią. Tym samym to na naszych barkach spoczywa odpowiedzialność za wszystkie aspekty prowadzenia wojny, związanej z nią polityki i rozwojem gospodarki, która zaspokoi potrzeby konfliktu. Paradox Interactive postarało się o unikalne i rozbudowane drzewka celów narodowych dla większości głównych państw II wojny światowej. To właśnie ich realizacja pozwala nam dowolnie kreować zarówno kierunek polityki, jak i jej zbieżność z kartami historii.

Hearts of Iron 4 art concept

W kontekście całej serii dla HOI4 twórcy nieco uprościli mikrozarządzanie powiązane z prowadzeniem wojen. Chociaż niemal każdy najdrobniejszy element poszczególnych dywizji możemy stworzyć wedle uznania, to na polu walki starcia przebiegają automatycznie pod okiem wybranych przez nas dowódców. W zamian deweloperzy przygotowali dodatkowe opcje taktyczne, jak wytyczanie linii frontu i określanie kierunków inwazji.

Niezwykle ważna jest nie tylko liczba przygotowanych dla gry mechanizmów, ale też stopień złożoności poszczególnych rozwiązań. Duży nacisk na swobodną rozgrywkę, wiele alternatywnych dróg, wykluczające się ścieżki i ogromny potencjał przemawiają za rozgrywaniem kampanii na nowo nie dziesiątki, a setki razy.

Tryby gry

Strategia oferuje rozgrywkę zarówno dla pojedynczego gracza, jak i kampanie wieloosobowe dla maksymalnie 32 osób. W tych ostatnich fani mogą albo ze sobą rywalizować, albo współpracować, odpowiadając za wybrane aspekty rozwoju jednego państwa. W każdym przypadku możemy utworzyć sesję dla podstawowej wersji gry lub też zmienić jej realia dzięki fanowskim modom.

Kwestie techniczne

HOI4 screenshot

Hearts of Iron IV, względem poprzedniej odsłony, korzysta z unowocześnionej wersji silnika graficznego Clausewitz. Modernizacja technologii zapewniła wsparcie dla wyższych rozdzielczości ekranowych, poprawiła czytelność mapy i pozwoliła zaimplementować ładniejsze modele jednostek. Całość straciła nieco na surowości, a także – zgodnie z nową polityką twórców – jest dużo przystępniejsza dla nowych graczy.

Wymagania sprzętowe Windows

Do zabawy na komputerach osobistych z Windows potrzebujesz konfiguracji zbliżonej do poniższych wymogów:

MINIMALNE
System operacyjny: Windows 7 , Windows 8.1, Windows 10 Home 64 Bit;
Procesor: Intel Core i5 750 lub AMD FX 4300;
Pamięć: 4 GB RAM;
Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 470 (1.28GB),  AMD HD 5850 (1GB), Intel Iris Xe G7 (Tiger Lake), Radeon RX Vega 11;
Miejsce na dysku: 2 GB dostępnej przestrzeni.
ZALECANE
System operacyjny: Windows 10 Home 64 bit;
Procesor: Intel Core i5 2500K lub AMD Ryzen 3 2200G;
Pamięć: 6 GB RAM;
Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 570 (1.28GB), AMD Radeon HD 7970 (3GB),  Intel Iris Xe G7 (Tiger Lake);
Miejsce na dysku: 2 GB dostępnej przestrzeni.

Nowości w Encyklopedii

 • Manor Lords

  Manor Lords

 • Europa Universalis 5

  Europa Universalis 5

 • War Hospital

  War Hospital

 • King Arthur: Legion IX

  King Arthur: Legion IX

 • Millennia

  Millennia