IXION

 • PREMIERA: 7 grudnia 2022;
 • PLATFORMY: PC;
 • JĘZYK: Angielski;
 • PRODUCENT: Bulwark Studios;
 • WYDAWCA: Kasedo Games;

Strategia typu city builder, w której zarządzamy stacją kosmiczną. Podczas rozgrywki odpowiadamy na potrzeby mieszkańców, rozbudowujemy infrastrukturę kolejnych sektorów i przemierzamy kosmos w poszukiwaniu nowej Ziemi. IXION uderza w tony doskonale znane miłośnikom gatunku science-fiction ze statkiem kosmicznym, który musi przerodzić się w kolebkę nowej cywilizacji.

IXION Key

Tematyka i realia

Akcja gry przenosi nas do czasu, gdy nękana rozmaitymi kataklizmami Ziemia nie jest już najlepszym miejscem do życia. Podczas prologu korporacja DOLOS oddaje na nasze ręce stację kosmiczną Tiqqun, a naszym zadaniem jest przeprowadzenie finalnych testów specjalnego napędu międzygalaktycznego. Szybko okazuje się, że nie wszystko poszło zgodnie z oczekiwaniami.

W czasie testu Księżyc rozpada się na kawałki, stacja pozostaje w Układzie Słonecznym, a Ziemia jest jałową pustynią. Podczas właściwej rozgrywki poszukujemy nowego domu dla ludzkości, utrzymując działanie stacji, odpowiadając na problemy mieszkańców i odkrywając sekrety korporacji DOLOS.

Mechanika

Zabawa w IXION rozgrywa się na trzech płaszczyznach. Najwięcej czasu spędzamy na pokładzie stacji, rozwijając jej infrastrukturę i odblokowując kolejne sektory. Z tego punktu zarządzamy też logistyką surowców i zasobów ludzkich, a także zajmujemy się potrzebami mieszkańców. Okazjonalnie przenosimy się poza kadłub, by wykonać niezbędne naprawy i rozbudować stację o kolejne panele słoneczne. Nierzadko wychodzimy też na mapy odwiedzanych układów, by przemieszczać Tiqqun i poszukiwać źródeł surowców.

nowa data premiery IXION

Twórcy przygotowali szereg rozmaitych budynków o przeróżnych zastosowaniach, ale wspólnym celu – zapewnieniu przetrwania stacji i jej gościom. Tiqqun podzielono na sześć sektorów, które odblokowujemy w toku rozgrywki, gdy spełnimy kryteria i potrzebujemy więcej miejsca do zagospodarowania. Zarządzanie surowcami jest krytyczne dla misji, ale musimy nadstawiać ucha także na potrzeby mieszkańców i odpowiednio szybko na nie reagować.

W zrealizowaniu zadania pomogą nam sondy kosmiczne, rozbudowane drzewko nowych technologii z rozmaitymi ulepszeniami oraz coraz lepsze napędy międzygalaktyczne. Na każdym etapie kampanii Bulwark Studios wprowadza nieco inne wyzwania i coraz wyżej zawiesza poprzeczkę.

Tryby gry

IXION oferuje wyłącznie kampanię dla pojedynczego gracza.

Kwestie techniczne

Ixion screenshot

Oprawę audiowizualną strategii wspiera technologia Unity. Silnik graficzny pozwolił przygotować dopracowane struktury, animacje i efekty towarzyszące podróżom kosmicznym. Poszczególne etapy kampanii rozdzielają przerywniki filmowe, a całości towarzyszy klimatyczna ścieżka audio.

Jedną z ciekawostek jest fakt, że możliwość wyłączenia wszystkich dźwięków gry jest nagradzana przez twórców za wyjątkową immersję przez oddanie realiów kosmosu.

Wymagania sprzętowe Windows

Do zabawy na komputerach osobistych z Windows potrzebujesz konfiguracji zbliżonej do poniższych wymogów:

MINIMALNE
System operacyjny: Windows 10 64 Bit;
Procesor: Intel Core i5-3570K | AMD FX-8310;
Pamięć: 8 GB;
Karta graficzna: GTX 1060 4GB | Radeon RX 590;
Miejsce na dysku: 20 GB dostępnej przestrzeni.
ZALECANE
System operacyjny: Windows 10 64 Bit;
Procesor: Intel Core i7-4790 | AMD Ryzen 3 3200G;
Pamięć: 16 GB;
Karta graficzna: RTX 2060 6GB | Radeon RX 5700;
Miejsce na dysku: 20 GB dostępnej przestrzeni.

Nowości w Encyklopedii

 • Manor Lords

  Manor Lords

 • Europa Universalis 5

  Europa Universalis 5

 • War Hospital

  War Hospital

 • King Arthur: Legion IX

  King Arthur: Legion IX

 • Millennia

  Millennia