MILLENNIA

 • PREMIERA: 26 marca 2024;
 • PLATFORMY: PC;
 • JĘZYK: Polski (napisy);
 • PRODUCENT: C Prompt Games;
 • WYDAWCA: Paradox Interactive;

Rozbudowana gra strategiczna w formule 4X odwołująca się do realiów historycznych, ale dopuszczająca znaczne odstępstwa. Millennia oddaje w nasze ręce państwo, które następnie przeprowadzimy przez 10 tysięcy lat rozwoju, aż do czasów współczesnych. W tym czasie musimy dbać o wszystkie aspekty funkcjonowania frakcji, nadać jej unikalny charakter, a także poczynić starania o zwycięstwo w kampanii. Strategia oferuje turową rozgrywkę, mapę z heksagonalnych pól i wiele sposobów na ukończenie kampanii.

Millennia zapowiedź

Tematyka i realia

Millennia korzysta z dorobku historii świata, wprowadzając do rozgrywki dobrze znane grupy kulturowe, państwa i nacje. Dużym wyróżnikiem jest tu możliwość nadawania każdej ze znanych sił unikalnego charakteru, poprzez podejmowane decyzje. I chociaż strategia wychodzi ze stricte historycznego punktu, to przewiduje alternatywny bieg dziejów, jeśli do takiego doprowadzimy. Twórcy postawili na szereg utartych archetypów poszczególnych cywilizacji, z których ułożymy odpowiedni dla siebie zestaw, a następnie rozwiniemy podczas kampanii.

Mechanika rozgrywki

Jak na strategię 4X przystało, podczas rozgrywki trafiamy na obszerną mapę, którą będziemy stopniowo odkrywać. Wraz z eksploracją zarządzamy eksploatację odnalezionych zasobów, ekspansję naszej strefy wpływów i eksterminację wszystkich, którzy stają nam na drodze. Przez większość czasu obserwujemy podzieloną na heksagonalne pola mapę, z której poziomu wydajemy rozkazy, podejmujemy decyzje i nadajemy bieg kampanii.

Największą atrakcją gry Millennia są ery. Każdy scenariusz przewiduje dziesięć następujących po sobie okresów, które domyślnie pokrywają się z kartami historii. Jednak jeśli podejmowane przez nas decyzje zaprzeczą kronikom, to wejdziemy w erę historii alternatywnej. W niej do naszej dyspozycji pozostają inne jednostki, technologie, a samą rozgrywką rządzą inne reguły.

Millennia ages-4

Studio C Prompt Games postawiło też na niestandardowe drzewka rozwoju technologicznego. Tak zwane drzewka Ducha Narodowego pozwalają uwypuklić charakter prowadzonego przez nas państwa, a poszczególne kierunki tej drogi wyznaczamy w trakcie całej kampanii.

Millennia kładzie też duży nacisk na dwa ważne aspekty gier z gatunku – ekonomię i walkę. W zależności od podejmowanych decyzji i charakteru nacji te same surowce wykorzystamy w innych łańcuchach produkcyjnych. Zróżnicowane są też jednostki, a możliwość formowania armii z dowolnych oddziałów oferuje dużo miejsca na eksperymenty. Stopień złożoności obu wymienionych filarów rozgrywki mocno premiuje naginanie zasad Millennia do własnego stylu gry.

Tryby gry

Strategia oferuje rozgrywkę dla pojedynczego gracza w rozbudowanych scenariuszach. Fani zabawy wieloosobowej mogą spróbować swoich sił w rywalizacji poprzez internet lub lokalną sieć LAN.

Kwestie techniczne

Millennia screenshot

Millennia bardzo wyraźnie nawiązuje stylem graficznym do takich gier jak Civilization, Old World i Humankind.

Wymagania sprzętowe Windows

Do zabawy na komputerach osobistych z Windows potrzebujesz konfiguracji zbliżonej do poniższych wymogów:

MINIMALNE
System operacyjny: Windows 10 64 bit;
Procesor: Intel Core i5-4690K | AMD Ryzen 3 2300X;
Pamięć: 8 GB RAM;
Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 660 (2GB) | AMD Radeon R9 380 (4GB);
Miejsce na dysku: 10 GB dostępnej przestrzeni.
ZALECANE
System operacyjny: Windows 10 64 bit;
Miejsce na dysku: 10 GB dostępnej przestrzeni.

Nowości w Encyklopedii

 • Manor Lords

  Manor Lords

 • Europa Universalis 5

  Europa Universalis 5

 • War Hospital

  War Hospital

 • King Arthur: Legion IX

  King Arthur: Legion IX

 • Millennia

  Millennia