SPELLFORCE: CONQUEST OF EO

 • PREMIERA: 3 lutego 2023 (PC) | 7 listopada 2023 (konsole);
 • PLATFORMY: PC, PlayStation 5, Xbox Series;
 • JĘZYK: Angielski;
 • PRODUCENT: Owned by Gravity;
 • WYDAWCA: THQ Nordic;

Poboczna odsłona, zapoczątkowanej jeszcze w 2003 roku serii zrealizowana w formule turowej strategii. SpellForce: Conquest of Eo łączy cechy gatunku 4X z elementami RPG, pozwalając nam wcielić się w młodego czarodzieja. Zabawa koncentruje się na eksplorowaniu mapy, pozyskiwaniu surowców, nauce nowych czarów i formowaniu armii, które poprowadzimy w taktycznych walkach.

SpellForce Conquest of Eo Key

Tematyka i realia

SpellForce: Conqiest of Eo zabiera nas do tytułowego świata fantasy, który miłośnicy uznanej serii, zdążyli już poznać na wskroś. Tym razem wcielamy się w młodego maga, który nieoczekiwanie musi przejąć schedę po swoim mistrzu. Ten prowadził badania nad potężnym źródłem mocy, co najwidoczniej nie spodobało się pozostałym Magom Kręgu. Fabuła koncentruje się na kontynuowaniu badań, odkrywaniu i podbijaniu kontynentu oraz relacjach ze wspomnianymi już magami.

Poza głównym wątkiem fabularnym studio Owned by Gravity przygotowało wiele zadań pobocznych – zarówno powiązanych z konkretnymi postaciami, jak i lokacjami, ale też przedstawionych w formie nagłych wydarzeń w świecie.

Mechanika

Świat Eo ponownie obserwujemy w rzucie izometrycznym, ale tym razem nasz potencjał ocenia liczba działań, które możemy wykonać w każdej turze. Na początku odbudowujemy wieżę maga i szukamy pierwszych popleczników, by rozpocząć eksplorację i poszukiwanie przygód i skarbów. Formuła czerpie garściami z takich serii jak Heroes, Age of Wonders czy Disciples, ale profesja naszego protagonisty determinuje pewne mechanizmy.

W SpellForce: Conquest of Eo punktem wyjścia jest nasza magiczna wieża, którą rozbudowujemy o kolejne komnaty, by otrzymać rozmaite bonusy. W tym samym czasie prowadzimy badania nad nowymi czarami i korzystamy z laboratorium, by – w zależności od klasy maga – odparowywać przydatne glify, użyteczne mikstury lub formować popleczników. Osobiście nie ruszamy w bój, w czym wyręczają nas stronnicy, ale opracowane przez siebie czary możemy rzucać w granicach naszej domeny. Wszystkie pozostałe działania – interakcje ze światem, walki, pozyskiwanie zasobów i przygody odbywają się z wykorzystaniem naszych armii.

SpellForce Conquest of Eo mag

Podobnie jak działania na mapie świata, tak walka rozgrywana jest w turach. Każda z armii wystawia kilka oddziałów (stacków), które naprzemiennie wykonują akcje na heksagonalnych arenach. Tura jednej ze stron kończy się wtedy, gdy wszyscy jej poplecznicy wykorzystali punkty akcji, a gracz może wydawać polecenia oddziałom w dowolnej, odpowiedniej dla siebie kolejności. W grze znajdziemy kilkadziesiąt typów jednostek o unikalnych cechach oraz szereg bohaterów i adeptów magicznych, którzy poprowadzą zwykłe moby w bój.

Tryby gry

SpellForce: Conquest of Eo oferuje wyłącznie kampanię dla pojedynczego gracza, którą możemy rozegrać na wiele sposobów.

Kwestie techniczne

SpellForce CoE screenshot

Produkcja oferuje dopracowaną i barwną oprawę wizualną, uświetnioną przez klimatyczną ścieżkę dźwiękową. Stylistyka i wykonanie przywodzą na myśl poprzedni projekt dewelopera, Fantasty General 2, ale zawartość dobrze koresponduje z tym, do czego przywykli fani marki.

Dodatki

Od dnia oficjalnej premiery gra otrzymała następujące rozszerzenia:

Demon Scourge

Demon Scourge DLC

Premiera: 13 lutego 2024

Pierwszy pakiet dodatkowej zawartości do SpellForce: Conquest of Eo wprowadza czwartą rolę magiczną – Demonologa. Nowy typ czarnoksiężnika posługuje się okultyzmem i może werbować do swoich armii demony. DLC wprowadza 25 nowych jednostek, 25 nowych pomieszczeń w wieży oraz 120 nowych przygód w świecie Eo.

Wymagania sprzętowe Windows

Do zabawy na komputerach osobistych z Windows potrzebujesz konfiguracji zbliżonej do poniższych wymogów:

MINIMALNE
System operacyjny: Windows 10, 11 64 Bit;
Procesor: AMD Ryzen 3 1300X | Intel Core i4-4690K;
Pamięć: 8 GB;
Karta graficzna: GeForce GTX 1050Ti 4GB | Radeon RX 570 4GB;
Miejsce na dysku: 9 GB dostępnej przestrzeni.
ZALECANE
System operacyjny: Windows 10, 11 64 Bit;
Procesor: AMD Ryzen 5 5600X | Intel Core i7-10700K;
Pamięć: 16 GB;
Karta graficzna: GeForce RTX 2080 | Radeon RX 5700XT;
Miejsce na dysku: 9 GB dostępnej przestrzeni.

Nowości w Encyklopedii

 • Manor Lords

  Manor Lords

 • Europa Universalis 5

  Europa Universalis 5

 • War Hospital

  War Hospital

 • King Arthur: Legion IX

  King Arthur: Legion IX

 • Millennia

  Millennia