THE GREAT WAR: WESTERN FRONT

  • PREMIERA: 30 marca 2023;
  • PLATFORMY: PC;
  • JĘZYK: Polski (napisy);
  • PRODUCENT: Petroglyph;
  • WYDAWCA: Frontier Foundry;

Oryginalna strategia czasu rzeczywistego z naciskiem na taktyczną rozgrywkę w realiach I wojny światowej. The Great War: Western Front przenosi nas za tytułowy Zachodni front Wielkiej Wojny i pozwala opowiedzieć się po jednej ze stron konfliktu. W czasie zabawy planujemy natarcia na kolejne punkty linii frontu i bronimy się przed wrogą inwazją, tak, by przesunąć walki pod bazę przeciwnika. Rozgrywka łączy turową kampanię na mapie Europy z rozgrywanymi w czasie rzeczywistym starciami na mniejszych polach bitew.

the great war western front

Tematyka i realia

The Great War Western Front to kompleksowa strategia wojenna, której akcja rozgrywa się w latach 1914 – 1919. Podczas rozgrywki trafiamy na zachodni front I wojny światowej z misją zmuszenia przeciwnika do kapitulacji. Twórcy postawili na zgodność z realiami historycznymi w kontekście oddziałów, wyposażenia oraz formuły, w jakiej rozgrywały się tamtejsze starcia. Jednak podczas samej rozgrywki możemy napisać historię frontu zachodniego na nowo, podejmując decyzje na mapie Europy i wygrywając właściwe starcia z wrogiem.

Mechanika

Zabawa w strategii od studia Petroglyph odbywa się na dwóch płaszczyznach. W czasie zabawy wcielamy się w dowódcę wojsk Sojuszu lub Państw Centralnych, co wymusza na nas wiele istotnych decyzji. Te kluczowe podejmujemy na mapie Europy, gdzie rozstawiamy swoje oddziały niczym pionki wzdłuż linii frontu. Tu odbieramy też rozkazy, wydajemy je, zarządzamy uzupełnieniami i budową struktur w kluczowych prowincjach. Mapa taktyczna jest też punktem wyjścia dla właściwych starć, które planujemy, jednocześnie szpiegując wroga z zamiarem odczytania jego planów. Wszystko to w ramach pojedynczej tury, by następnie oddać inicjatywę przeciwnikowi.

The Great War screenshot 2

Właściwe starcia przenoszą nas już na drugą płaszczyznę, gdzie dowodzimy wojskami w potyczkach rozgrywanych w czasie rzeczywistym. Rozpoczynamy je taktyczną fazą wystawiania wojsk, budowaniem dodatkowych umocnień i rozmieszczaniem artylerii. W zależności od tego, w jakim charakterze trafiliśmy na pole walki, bronimy kluczowych pozycji na mapie lub zmuszamy wroga, by się z nich wycofał. The Great War: Western Front wymusza na graczu poszanowanie dla własnych oddziałów i zarządzanie polem bitwy w sposób, który pozwoli uniknąć strat w ludziach i sprzęcie.

Obok właściwej kampanii, gdzie o sile szeregów w bitwach decydują nasze wcześniejsze decyzje, twórcy przygotowali też bitwy historyczne. W nich skupiamy się już wyłącznie na samym starciu, korzystając z zasobów, które oddano do naszej dyspozycji za podaniami historyków.

Tryby gry

Strategia oferuje rozbudowaną kampanię oraz bitwy historyczne. Twórcy przygotowali sporo zawartości dla pojedynczego gracza oraz tryb sieciowej rywalizacji.

Kwestie techniczne

The Great War Western Front screen

Produkcja powstała na autorskim silniku. Oprawa graficzna łączy nieco niedbałe podejście do modeli jednostek z brudem okopów dla zachowania odpowiedniego klimatu starć. Całość została zoptymalizowana głównie pod wysoce wydajne konfiguracje sprzętowe, co może utrudnić zabawę na starszych sprzętach.

Wymagania sprzętowe Windows

Do zabawy na komputerach osobistych z Windows potrzebujesz konfiguracji zbliżonej do poniższych wymogów. Kompletne listy wymagań z uwzględnieniem zabawy w rozdzielczości 4K znajdziesz tutaj.

MINIMALNE
System: Windows 10 64-bit;
Procesor: Intel i5-4590 | AMD FX-8350;
RAM: 8 GB;
Karta grafiki: Nvidia GeForce GTX 780 | AMD Radeon R9 390;
Dysk: 13 GB wolnego miejsca.
ZALECANE
System: Windows 10, 11 64-bit;
Procesor: Intel i7-8600K | AMD Ryzen 7 2600;
RAM: 16 GB;
Karta grafiki: Nvidia GeForce GTX 1080 | AMD Radeon RX 5600XT;
Dysk: 13 GB wolnego miejsca.

Nowości w Encyklopedii

  • Manor Lords

    Manor Lords

  • Europa Universalis 5

    Europa Universalis 5

  • War Hospital

    War Hospital

  • King Arthur: Legion IX

    King Arthur: Legion IX

  • Millennia

    Millennia