THE LAST SPELL

 • PREMIERA: 9 marca 2023;
 • PLATFORMY: PC, PlayStation 4, PlayStation 5, Nintendo Switch;
 • JĘZYK: angielski;
 • PRODUCENT: Ishtar Games;
 • WYDAWCA: The Arcade Crew;

Taktyczne RPG w formule tower defence z domieszką elementów roguelite. W The Last Spell przenosimy się do fantastycznego świata, na który magowie sprowadzili wyniszczający kataklizm. Podczas rozgrywki bronimy ołtarza, by kupić magom czas na odczynienie feralnego zaklęcia, odpierając niekończące się rzesze wrogów.

The Last Spell

Tematyka i realia

Akcja gry przenosi nas do świata, który niegdyś płonął w ogniu niekończących się wojen. By położyć im kres, magowie rzucili potężne zaklęcie, które miało zaprowadzić pokój. Niestety tylko pogorszyli sprawę. Krainę spowiła nieprzenikniona mgła, z której każdej nocy wyłaniają się hordy zmutowanych istot.

W czasie rozgrywki trafiamy do jednego z miast, które stara się odczynić skutki ostatniego zaklęcia. Niestety sam proces jest czasochłonny i zajmuje kilka dni, podczas których my – jako dowódca osady – odpieramy ataki nieprzyjaciół i chronimy magów.

Mechanika rozgrywki

Rozgrywkę w The Last Spell podzielono na dwie kluczowe fazy. Podczas nocy walczymy z setkami wrogów napierających na miasto z wielu stron, by za dnia budować umocnienia, rozwijać bohaterów i rozbudowywać osadę. Obie fazy zabawy są równie ważne, a opanowanie powiązanych z nimi mechanizmów jest kluczowe dla sukcesu.

Każdą sesję rozpoczynamy w zrujnowanym mieście, z którego próbujemy zrobić swoistą twierdzę. W czasie dnia budujemy użyteczne budynki i rozmaite barykady, pułapki i umocnienia. Twórcy przygotowali kilkanaście klas postaci, których wyznacznikiem jest dzierżona aktualnie broń. Poza stale ulepszanym ekwipunkiem nasi podopieczni zdobywają kolejne poziomy, które gwarantują im premie do atrybutów i specjalne cechy. Wszystko to ma zwiększyć nasze szanse na przetrwanie nadchodzącej nocy.

The Last Spell screen 1

W drugiej fazie toczymy taktyczne potyczki rozgrywane w turach. Początkowo rozstawiamy naszych bohaterów do obrony miasta we wskazanych przez grę kierunkach. Następnie staramy się tak wykorzystać ich atrybuty, umiejętności i zbudowane wcześniej umocnienia, by adwersarze nie wdarli się do miasta.

Wszystko potęguje roguelikeowy charakter zabawy, który wprost zakłada naszą porażkę przy pierwszej obronie każdego z miast. W toku zabawy dzięki wewnętrznym osiągnięciom odblokowujemy nowe budynki, bronie, umiejętności i premie startowe, które wykorzystamy w kolejnych próbach.

Tryby gry

The Last Spell dedykowane jest wyłącznie zabawie dla pojedynczego gracza.

Kwestie techniczne

The Last Spell screen 2

Gra Isthar Games korzysta z lekko niedbałej, ale wyjątkowo czytelnej i przejrzystej pixelartowej oprawy wizualnej. Niezwykle istotna jest też wyrazista ścieżka dźwiękowa, łącząca muzykę elektroniczną z ciężkimi brzmieniami.

Wymagania sprzętowe Windows

Do zabawy na komputerach osobistych z Windows potrzebujesz konfiguracji zbliżonej do poniższych wymogów:

MINIMALNE
System: Windows 7;
Procesor: Intel Core i5-3470 | AMD FX-8370;
RAM: 4 GB;
Karta grafiki: NVIDIA GeForce GTX 650 2 GB | AMD Radeon HD 7770 2 GB;
Dysk: 2 GB wolnego miejsca.
ZALECANE
System: Windows 10;
Procesor: Intel Core i5-8400 | AMD Ryzen 5 2600;
RAM: 8 GB;
Karta grafiki: NVIDIA GeForce GTX 660 2 GB | AMD Radeon HD 7870 2 GB;
Dysk: 2 GB wolnego miejsca.

Nowości w Encyklopedii

 • Manor Lords

  Manor Lords

 • Europa Universalis 5

  Europa Universalis 5

 • War Hospital

  War Hospital

 • King Arthur: Legion IX

  King Arthur: Legion IX

 • Millennia

  Millennia