Kostucha już czeka w nowym dodatku do Crusader Kings 3. Legends of the Dead trafiło na serwery

  • Post category:Newsy

Doczekaliśmy wreszcie kolejnego dużego rozszerzenia do wydanego w 2020 roku Crusader Kings 3. Dziś na pecetach odbywa się premiera Legends of the Dead, czyli pierwszego skrawka przepustki sezonowej Chapter III. W chwili pisania wiadomości dodatek jest już na serwerach, a wraz z nim strategia otrzymała aktualizację 1.12 Scythe. Co ciekawe Legends of the Dead jest zauważalnie tańsze, niż poprzednie produkty tego kalibru – cena dodatku to 91,99 złotych na Steam. Na dole wiadomości klasycznie już premierowy zwiastun, a tymczasem sprawdźmy, co nowego czeka fanów CK3.

Premiera Legends of the Dead

Crusader Kings 3: Legends of the Dead – premiera i zawartość

Główną mechaniką omawianego rozszerzenia są tytułowe Legendy. Twórcy przygotowali tzw. ziarna legend, które przy odrobinie pracy możemy wykorzystać do budowania marki osobistej w średniowiecznym świecie. Swojej lub któregoś z przodków. Rozgrywka zakłada trzy różne typy Legendy, które też możemy rozsławić w trzech różnych przedziałach jakości. Diabeł tkwi w szczegółach, ale jak zawsze, im popularniejsza i szlachetniejsza opowieść, tym lepsze nagrody.

Dodatek wprowadza nową rolę – kronikarza – który pomoże nam położyć kamień węgielny pod naszą legendą. Przewidziano też specjalne akcje dla postaci, które, odpowiednio rozegrane, wesprą nasze dążenia. Mechaniką objęto zarówno nowe, jak i wiele starych decyzji, a co równie ważne, nie zapomniano o wielu sławnych władcach, których wybór do kampanii mocno przybliża nas do stworzenia własnej legendy.

Wraz z Legendami w dodatku pojawiła się Czarna Śmierć. Ten wyjątkowo groźny typ plagi stanowi jeden z kluczowych kryzysów fazy endgame. Jak i pozostałe, możemy nim zarządzać z poziomu zasad kampanii lub przyjąć w przewidzianej formie. Paradox przygotowało na tę okoliczność sporo tematycznej zawartości, na czele z muzyką, grafikami i efektami na mapie.

Legends of the Dead screenshot 1

Legends of the Dead wprowadza również kilkadziesiąt elementów ubioru nawiązujących do walki z epidemią, a także pogrzeby. To oczywiście jedynie główne atrakcje, ale jest jeszcze szereg pomniejszych, i to wciąż jeszcze poza wspomnianą wcześniej aktualizacją.

Aktualizacja 1.12 Scythe do Crusader Kings 3

Jeśli rozszerzenie daje nam dodatkowe narzędzia do zabawy w średniowiecznym świecie, to aktualizacja wyraźnie rzuca rękawicę. Paczka oferuje przede wszystkim plagi jako takie, więc wszystkie groźniejsze ogniska chorób będą mogły teraz nieść się po świecie, dokonując niespodziewanych spustoszeń. Twórcy wprowadzili też specjalne modyfikatory dla dzieci i starszych, wśród których choroby mają zbierać największe żniwo.

Tuż obok Plag kroczy Prawowitość (Legitimacy), czyli ucieleśnienie wielu dostępnych w grze mechanizmów, które zebrano w logiczną całość. Po nowej aktualizacji będziemy mogli bardzo łatwo określić, jak bardzo zdaniem poddanych nasz władca zasługuje na tron. Na wynik złoży się wiele czynników, jak czas sprawowania rządów, relacje z rodziną czy choćby powaga korony. Całość ma być nie tylko bardziej czytelna, ale też istotniejsza dla przebiegu rozgrywki, stąd też szereg narzędzi, by nad współczynnikiem pracować.

Na tym, póki co poprzestaniemy, bo już całkiem długie jest to krótkie wprowadzenie do nowinek. Pełna lista zmian i nowości, zarówno płatnych, jak i darmowych oraz tona naprawionych błędów jest tutaj.

Legends of the Dead jest sporym, ale wciąż mniejszym spośród zaplanowanych w Chapter III rozszerzeń do CK3. Następne w kolejne jest Roads to Power, które wpłynie niemal na każdy aspekt strategii, ale szczegóły dodatku i jego termin wydania wciąż pozostają tajemnicą.

Sprawdź pozostałe DLC i dodatki do Crusader Kings 3 na PC.

Jesteśmy w Google Newsobserwuj po doniesienia z frontów gier strategicznych.