Paradox Interactive postanowiło zagrać w otwarte karty. W najnowszym dzienniku deweloperzy ujawnili swoje plany rozwoju Crusader Kings 3 na 2023 rok. Tak dowiedzieliśmy się, co firma zamierza nie tylko pod kątem nowej zawartości, ale też dystrybucji poszczególnych dodatków i aktualizacji. Są pierwsze konkrety drugiego dodatku oraz sygnały, czego możemy spodziewać się po mniejszych DLC. Wreszcie ekipa podzieliła się tematami, które zamierza rozwinąć w nieco dłuższej perspektywie. Sporo tego, bierzmy się za konkrety.
Crusader Kings 3 – plany rozwoju strategii na 2023 rok
Zanim przejdziemy do samego rozszerzenia, warto odwołać się do planów wydawniczych. W nadchodzącym roku szykuje się kolejna przepustka sezonowa pokroju Royal Edition do CK3. Tym razem jednak nowości rozpocznie premiera dodatku właśnie, a jego tematyka będzie niejako motywem całej przepustki i wyznaczy kierunek dla nadchodzących DLC.
Drugi dodatek do Crusader Kings 3 ponownie skupi się na aspektach symulacji i odgrywania roli władcy. Na konkrety jeszcze za wcześnie, ale Paradox wspomniało o lepszej relacji pomiędzy bohaterem a jego ziemiami. Całość ma nawiązywać do wydanego niedawno DLC Friends & Foes. Jednak twórcy podkreślają, że zawartość dodatku i jego tematyka to zupełnie nowy grunt dla marki i otrzymamy coś zupełnie świeżego w kontekście całej serii.
Jednocześnie dowiedzieliśmy się, że więcej roleplayu nie przyjdzie kosztem mechanik. Te będą pojawiać się nie tylko w samym dodatku, ale też pakietach DLC i darmowych aktualizacjach. Zapoczątkowane wcześniej Flavor Packs w 2023 roku najpewniej przeniosą się tematyką poza Europę. Wciąż obejmą konkretny region i wprowadzą nieco regionalnych dóbr, ale też specjalnie przygotowaną dla zakątka świata mechanikę. Ekipa nie zamyka się na Europę, ale nie daje gwarancji, że się do niej wybierze z DLC na nadchodzący rok.
Wspomniana na początku sekcji przepustka ma obejmować dodatek i co najmniej dwa pakiety DLC. Jednocześnie Paradox planuje co najmniej cztery duże aktualizacje zawartości, ale na tym etapie jeszcze bez żadnych obietnic. Będzie coś dobrego dla fanów symulacji i masa pomniejszych mechanik dla strategów. Czekamy na szczegóły.
Dalsza przyszłość CK 3
Tu sprawa wygląda już zgoła inaczej, bo mówimy nie o kolejnym roku, ale o wielu latach. Twórcy mają szereg pomysłów zarówno na zupełnie nowe kwestie, jak i gruntowne odświeżenie tych, które już znajdziemy w serii. Swoje luźne koncepcje wyrazili na załączonym poniżej obrazku.
Plany rozwoju Crusader Kings 3 na dalszą przyszłość mogą objąć takie wątki jak republiki kupieckie, cesarstwo, prawodawstwo, religia czy nomadzi. Studio zamierza też poświęcić sporo uwagi specjalnej zawartości dla późnych etapów rozgrywki i sukcesywnie rozbudowywać mapę strategii o kolejne obszary. Wiele tu haseł, które mogą powrócić w dalszej przyszłości w kolejnych komunikatach, ale na razie podejdźmy do niej z dystansem.
Na liście planowanych poprawek i remontów znajdziemy przede wszystkim wojsko i synergię poszczególnych modyfikatorów. Nieco więcej głębi powinny otrzymać także klany czy sojusze. Nade wszystko Paradox zamierza w dalszym ciągu pracować nad działaniem sztucznej inteligencji.
To na tę chwilę wszystko, czym podzielili się twórcy. Echa dzisiejszych deklaracji zapewne powrócą do nas niejednokrotnie w nadchodzących latach. Jeszcze więcej roleplayu na pewno nie zaszkodzi, ale tylko wtedy, gdy twórcy zrównoważą to nowymi mechanikami dla domorosłych władców. Korzystając z okazji, przypomnijmy, że przed końcem roku CK 3 otrzyma jedną dużą aktualizację, ale na razie nie mamy konkretów. Gdy tylko się pojawią, to na pewno o tym napiszemy.