Nie ma mocnych na Civilization. Millennia zadebiutowało, ale nie zawojowało rynku

  • Post category:Newsy

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami wczoraj na komputerach osobistych ukazała się konkurencyjna dla Civilization gra Paradox Interactive. A przynajmniej tak chcieliby postrzegać wczorajszy debiut Szwedzi. Niestety premiera Millennia nie tylko nie wzbudziła zachwytów, ale już na start zebrała sporo krytyki. W chwili pisania wiadomości swoją opinię o grze zamieściło niespełna 600 użytkowników Steam, a zaledwie 62% z nich poleca grę. Podobne odczucia mają przedstawiciele mediów. Co poszło nie tak?

Millennia premiera

Millennia – premiera i pierwsze oceny strategii

O ile gracze byli zazwyczaj bardzo oszczędni w słowach, to dużo wyraźniejszy obraz Millennia zbudowały medialne publikacje. Okazuje się, że dzieło C Prompt Games może i jest ambitne, ale póki co nie ma nawet podejścia do wydanego w 2016 roku Civilization 6. W porównaniu do poprzedniego pretendenta, Humankind, twórcy postawili na więcej oryginalnych mechanik.

Niestety sama rozgrywka wydaje się przez to niepotrzebnie skomplikowana, balans rozgrywki jest zaburzony, a niedbała oprawa wideo i przekombinowany interfejs wręcz odpychają. Strategia ma też problemy z optymalizacją i kiepsko zaprojektowany tryb sieciowy. Jednym słowem zabrakło tu przede wszystkim dopracowanego produktu.

Paradox usilnie postanowiło wrzucić chociaż jedną dużą premierę jeszcze przed końcem roku fiskalnego. Z kolejki wypadło Prison Architect 2, a jego miejsce zajęło Millennia. Chociaż wygląda na to, że gra mogłaby posiedzieć u twórców jeszcze przez kilka miesięcy. Pozostaje mieć nadzieję, że szwedzki wydawca nie ubije przez to projektu. Bo chociaż premierze strategii akompaniuje krytyka, to wielu graczy jest zgodnych, iż rozwiązania są wyjątkowo satysfakcjonujące, gdyby tylko ktoś je odpowiednio poukładał i zbalansował.

Millennia dostępne jest tylko na PC. Podstawową wersję strategii nabędziesz za 184,99 PLN na platformie Steam. Obok, najwidoczniej, niezbędnych poprawek do gry możemy spodziewać się też oficjalnego wsparcia dla modów oraz dwóch dodatków – Ancient Worlds i Atomic Ambitions.

Obecnie najbliżej sukcesu Civilization jest wydane w 2021 roku od Mohawk Games. Jednak do wątku wrócimy jeszcze w tym roku co najmniej raz. Tej jesieni na rynku ma ukazać się także produkowane pod szyldem Microsoftu ARA: History Untold.

Jesteśmy w Google Newsobserwuj po doniesienia z frontów gier strategicznych.