Crusader Kings 3 – Dodatki i DLC – Co warto kupić?

  • Post category:Poradniki

Spędziłeś dziesiątki, a nawet setki godzin ze strategią Crusader Kings 3? Pora rozejrzeć się za jakimś dodatkiem lub pakietem dodatkowej zawartości. Produkcja z katalogu Paradox Interactive wprawdzie nie otrzymała lawiny DLC, ale i tak jest w czym wybierać. Niezależnie od tego, kiedy czytasz ten tekst. Poniżej wszystkie już dostępne i zapowiedziane dodatki i DLC do Crusader Kings 3. Znajdziesz tu podstawowe informacje i opinie o każdym rozszerzeniu, co pomoże sięgnąć do kieszeni po właściwy produkt. Zestawienie będzie regularnie aktualizowane wraz z komunikatami twórców.

Crusader Kings 3 dodatki i DLC do strategii

Crusader Kings 3 dodatki DLC

Chapter I – DLC i dodatki do Crusader Kings 3

Poniżej znajdziesz wszystkie pakiety DLC i dodatki dla Crusader Kings 3 wydane w ramach pierwszego roku wsparcia dla strategii.

Fashion of the Abbasid Court – DLC kosmetyczne

Pakiet zawartości kosmetycznej zarezerwowany dla graczy, którzy kupili cały Chapter I lub też CK3 Royal Edition. Oferuje nowe stroje stylizowane na modę Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

Northern Lords – DLC tematyczne

  • Premiera: 16 marca 2021;
  • Cena: 59,99 PLN.
Northern-Lords-CK3

Zawartość

Pierwszy płatny pakiet tematyczny skierowany zarówno do fanów mitologii nordyckiej, jak i wszelkich podań o działaniach wikingów. Northern Lords wprowadza do gry mechanikę ekspansji Waregów. Dzięki niej wikińscy bohaterowie wyruszą daleko ze Skandynawii, by podbijać obce krainy i zakładać królestwa na grobach dawnych mieszkańców. Jednocześnie twórcy przygotowali rozbudowaną zakładkę dedykowaną synom Ragnara, z której możesz skorzystać, rozpoczynając nową kampanię.

Omawiane DLC do Crusader Kings 3 to także nowości związane z kulturą regionu. Northern Lords wprowadza krwawe ofiary, berserków, kamienie runiczne oraz wyjątkowe aspekty kulturowego dziedzictwa. Byś lepiej odegrał rolę wikinga, przygotowano wiele powiązanych tematycznie decyzji i wydarzeń w świecie gry.

Obok tego pakiet tematyczny oferuje nowe stroje i możliwości personalizacji władcy. Do spółki z klimatycznymi utworami do ścieżki dźwiękowej i specjalnymi modelami 3D na mapie świata Crusader Kings.

Warto kupić?

Jeśli lubisz północne klimaty, to w Northern Lords z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Pakiet oferuje sporo tematycznej zawartości za niewygórowaną cenę, szczególnie w aspekcie roleplayowym Crusader Kings 3. Podążaj śladami synów Ragnara Lodbroka lub pokrzyżuj im plany, tworząc swojego jarla i stawiając kamienie runiczne w akompaniamencie muzyki północy. Pod tą opinią mogą podpisać się również użytkownicy Steam – przeszło 70% z nich poleciło zakup DLC pozostałym fanom strategii Paradox Interactive.

Royal Court – dodatek do gry

Premiera: 8 lutego 2022;
Cena: 107,99 PLN.

Royal-Court-CK3

Zawartość

Wydany w lutym pierwszy duży dodatek do Crusader Kings 3 wprowadza trójwymiarową salę tronową, w której decydujemy o losach poddanych. To główna atrakcja rozszerzenia, z którą przychodzi nowy specjalny zasób – Grandeur. Bogactwo i dziedzictwo królewskiego dworu podniesie prestiż koronowanej głowy, a do naszej dyspozycji oddano uzdolnionych rzemieślników, którzy przygotują rodowe pamiątki.

Dodatek skupia się przede wszystkim na interakcjach władcy – zarówno z innymi królami, jak i poddanymi. W sali tronowej rozwiązujemy spory i przyjmujemy interesantów, by oczarować ich splendorem lub zwyczajnie zdenerwować. Royal Court podrasowuje też aspekty kulturowe z dywergencją, gdzie z jednego kręgu kulturowego wyodrębniają się pomniejsze odłamy o unikalnych cechach.

W dniu premiery dodatku w Crusader Kings 3 pojawiły się nowe role na dworze do obsadzenia, a także powrócił ekwipunek władcy. Rozszerzono zakres relacji budowanych pomiędzy bohaterami gry, a w ramach różnorodności kulturowych wprowadzono naukę języków i krzyżowanie się tradycji. Sama sala tronowa i związany z nią prestiż zarezerwowane są wyłącznie dla królów i cesarzy z określonych kręgów religijnych.

Warto kupić?

To zależy, bo opinie są bardzo podzielone. Z jednej strony wiele wyczekiwanych przez graczy elementów trafiło do Crusader Kings 3 w ogromnej aktualizacji. Jednocześnie możliwość korzystania z sali tronowej jeszcze mocniej akcentuje aspekty odgrywania roli władcy i interakcji pomiędzy królami. Royal Court skupia się na dyplomacji, nie rozwijając zbytnio gra na polu militarnym. Jeśli lubisz rozpoczynać rozgrywkę po 1000 roku, to bardzo łatwo znajdziesz kraj, który od razu umożliwi pełnię nowości z dodatku, podczas gdy startując po 800 roku, możesz przez wieki czekać na chwilę, gdy ujrzysz wnętrze sali tronowej.

W chwili gdy to piszę o Crusader Kings 3: Royal Court pozytywnie wypowiada się jedynie 40% użytkowników Steam. W ich opiniach dominuje wniosek, że wydana równocześnie aktualizacja jest dużo ważniejsza niż sam dodatek, który dodatkowo wyceniono na niemal 110 złotych. Królewski dwór to miłe uzupełnienie dla standardowej zabawy w strategii, ale jeśli dotąd nie rozmiłowałeś się w słownych przepychankach, to lepiej poczekaj na konkretną promocję.

Fate of Iberia – DLC tematyczne

Premiera: 31 maja 2022;
Cena: 59,99 PLN.

Fate-of-Iberia-CK3

Zawartość

Drugi pakiet tematyczny do strategii z 2020 roku skupia się na przepychankach pomiędzy Chrześcijanami a Muzułmanami o kontrolę nad Półwyspem Iberyjskim. Kluczową mechaniką DLC są Zmagania, czyli wieloetapowe i ciągnące się przez lata walki w regionie. Mając w głowie konkretny cel, określimy, jak będzie wyglądać przyszłość Iberii, zaogniając lub wygaszając konflikty.

I tym razem Paradox Interactive udostępni przebudowaną i znacznie ciekawszą zakładkę startu kampanii z uwzględnieniem nowych postaci. Podobnie jak przy Northern Lords w DLC pojawi się mnóstwo zawartości powiązanej z kulturą i tradycjami regionu dla obu stron batalii. Twórcy wykorzystają zawartość dotychczasowych aktualizacji gry, racząc nas nowymi artefaktami i relikwiami, które pojawią się na tronach posiadaczy Royal Court.

Zapowiedziane niedawno DLC Fate of Iberia to także nowe modele 3D, budynki, jednostki i utwory dla ścieżki dźwiękowej. Najważniejsze będą z pewnością Zmagania, nowa mechanika ekspansji, ale na tym etapie jej działanie nie zostało objaśnione. Musimy czekać na kolejne ogłoszenia.

Warto kupić?

Tego dowiemy się już po premierze pakietu. Zapowiada się ciekawie, szczególnie dla graczy, którzy wytrwale okupowali Półwysep Iberyjski podczas dotychczasowych rozgrywek. Jednocześnie pakiety tematyczne są i przystępne cenowo i cieszą się większym zainteresowaniem fanów serii.

Kolejne dodatki i DLC do Crusader Kings 3 już wkrótce. Miejmy nadzieję.

Crusader Kings 3 zadebiutowało na PC 1 września 2020 roku. Jeszcze w marcu gra otrzymała wydania na konsole PlayStation 5 i Xbox Series. Z podstawową wersją gry pobawisz się m.in. z abonamentem Game Pass Microsoftu.

Jesteśmy w Google Newsobserwuj po doniesienia z frontów gier strategicznych.