Diablo 4 – Praktyczny poradnik do gry

 • Post category:Poradniki

Witaj w kolejnym poradniku na łamach naszego serwisu. Tym razem wyjątkowo nie o strategiach. Tutaj wspólnie zagłębimy się w tajemnice świata Sanktuarium, do którego powracamy przy okazji wielkiej premiery Blizzarda. Niniejszy praktyczny poradnik do RPG Diablo 4 to pigułka wiedzy o mechanikach zabawy, świecie gry i korzystaniu z wszelkich możliwych atrakcji.

Na tym etapie nie znajdziesz tu najsilniejszych buildów i taktyk. Zamiast tego postanowiliśmy odpowiedzieć na pytania, które nasuwały się nam w pierwszych godzinach z Diablo 4. Z tego tytułu publikację poświęcamy głównie początkującym graczom, ale nie omieszkaj zerknąć – może coś ci umknęło.

I zanim przejdziemy do konkretów uprzedzam – mogą pojawić się drobne spojlery.

Zakończyliśmy rozwój poradnika na stosunkowo wczesnym etapie w odpowiedzi na spadek zainteresowania tak grą, jak i naszym artykułem.

Jednak wciąż obserwujemy rozwój Diablo 4. Jeśli pojawią się przesłanki za tym, by wznowić prace i rozbudować poradnik, to tak zrobimy.

Praktyczny poradnik do gry Diablo 4 – spis treści

 • Świat
  • Jak zdobyć konia?
  • Jak robić taxi innym graczom?
   • Szybka podróż do nieznanych regionów (podczas kampanii)
   • Szybkie przejście pomiędzy rangami świata (pominięcie kampanii)
  • Jakie są korzyści ze zdobycia Twierdzy?
  • Co daje Goblin Skarbink?
  • Poziomy trudności – jak działają?
  • Party a poziom trudności – jak działa?
  • Szepczący klucz – jak go zdobyć?
  • Jak trafić do lokacji z intro Diablo 4?
 • Postać
  • Jak ustawić tytuł postaci?
  • Skrytka – jak działa?
  • Jak szybko zdobywać doświadczenie?
  • Ile razy muszę przejść kampanię Diablo 4?
Poradnik Diablo 4 art

Świat – poradnik do Diablo 4

W tym rozdziale poradnika znajdziesz informacje powiązane z poruszaniem się po świecie gry, zadaniach, przeciwnikach i ciekawostkach.

Jak zdobyć konia?

Jedno z najważniejszych pytań w pierwszej fazie rozgrywki w Diablo 4. Ogrom przygotowanego dla nas świata i konieczność przemieszczania się na sporym dystansie budzi zazdrość, wobec tych, którzy mijają nas w siodle. Jak do nich dołączyć i otrzymać pierwszego wierzchowca? Przede wszystkim musisz ukończyć wszystkie zadania trzech początkowych aktów głównej linii fabularnej. Możesz wykonywać dedykowane im misje w dowolnej kolejności, ale by zdobyć konia musisz ukończyć wszystkie trzy.

konie Diablo 4 poradnik

Dopiero wtedy w Donan znany z drugiego aktu fabuły przeniesie się do miasta Kiowosad. Zadanie inicjujące akt czwarty wymaga, by z nim tam porozmawiać i jednocześnie odblokować priorytetowe zadanie – Przysługa Donana.

 1. Ukończ trzy akty fabuły;
 2. Udaj się do Katedry w mieście Kiowosad;
 3. Porozmawiaj z Donanem;
 4. Przejdź do Masztalerza w Kiowosadzie i odblokuj pierwszego konia.

Jak robić taxi innym graczom?

W praktyce taxi znane choćby z Diablo 2 nie będzie tu możliwe. Przynajmniej nie w kontekście kampanii. Postać, w której imieniu chciałbyś przejść fabułę, musi uczestniczyć w walkach, wydarzeniach i interakcjach związanych z misjami. W przeciwieństwie do gry z 2000 roku nie może już siedzieć w mieście, podczas gdy party robi za nią całą kampanię.

I chociaż taxi dedykowane progresji na tym polu nie jest możliwe, to jest kilka innych możliwości, by przyspieszyć postępy sojuszników.

Szybka podróż do nieznanych regionów

Wciąż możesz wieźć graczy do lokacji, których nie odkryli jeszcze w swoim świecie. Jak to zrobić?

 1. Utwórz nowe party, którego jesteś gospodarzem
 2. Przenieś się do lokacji, którą chcesz odblokować innym graczom
 3. Obok punktu nawigacyjnego w dowolnym mieście znajdą oni portal wprost do ciebie
 4. Dopilnuj, żeby odblokowali punkt nawigacyjny w nowej lokacji

Sposób jest wprawdzie oczywisty, ale warto wspomnieć, że nie działa w drugą stronę. Chociaż zaawansowana postać może przenieść się do już dostępnych dla siebie lokacji, to jeśli jest gościem, gracze nie będą w stanie do niej dołączyć. Zmiana gospodarza party w locie nie pomaga, najlepiej wyjść i utworzyć nowe party w powyższym celu.

Szybie przejście pomiędzy rangami świata

Jeżeli decydujesz się na rozpoczęcie gry drugą czy kolejną postacią z pominięciem ukończonej już wcześniej fabuły, to jest kolejna szansa na taxi. Sojusznicy mogą wprowadzić cię na kolejne rangi świata Diablo 4. Zarówno pomiędzy Weteranem a Koszmarem, jak i pomiędzy Koszmarem a Udręką. Nowo utworzona postać wciąż będzie wymagać solidnej opieki w konfrontacji z przeciwnikami na T3 czy T4, ale może brać udział w zdobywaniu doświadczenia i ekwipunku. Jak to zrobić?

 1. Stwórz nową postać z pominięciem kampanii fabularnej, wybierając poziom trudności Weteran;
 2. Utwórz party z co najmniej jednym bohaterem na dużo wyższym poziomie rozwoju;
 3. Udaj się do Katedry w Kiowosadzie, której podziemia stanowią barierę pomiędzy Weteranem a Koszmarem;
 4. Wraz z sojusznikami wejdź do podziemi i nie opuszczaj ich, dopóki boss lochu, Kustosz, nie zostanie pokonany;
 5. Gra uzna, że ukończyłeś wyzwanie i umożliwi wybór kolejnej rangi świata przy statui Inariusa;
 6. Jeśli chcesz przeskoczyć kolejno na Udrękę, to wraz z party zmieńcie rangę na Koszmar;
 7. Udajcie się do lochu, w którym należy pokonać Eliasza i powtórz proces, pozostając w lokacji przez całą akcję.

Jakie są korzyści ze zdobycia Twierdzy?

Twierdze, to jedna ze standardowych pobocznych aktywności w świecie Diablo 4. Lokacje zawsze skalują się nieco wyżej, niż aktualny poziom postaci, co sugeruje, by wyzwalać je w zespole. Poza nagrodami za pokonanie ukrywających się tam przeciwników oraz dodatkową sławą Twierdze mają dodatkowe zalety.

Do czasu wyzwolenia Twierdzy gracz nie ma dostępu do Podziemi, które się w niej rozpoczynają. Dotyczy do każdego rodzaju lochu. Dodatkowo niektóre z nich oferują dodatkowy punkt szybkiej podróży, a także są miejscami zadań. Do czasu wyzwolenia Twierdzy progresja w questach pobocznych powiązanych z lokacją będzie zablokowana.

Co daje Goblin Skarbnik?

Asekuracyjnie stawiamy pytanie, na wypadek, gdybyś ominął Diablo 3. Goblin Skarbnik powraca w Diablo 4, a wraz z nim szansa na dodatkowe złoto i skarby. Przeciwnika warto ścigać za wszelką cenę, głównie przez bardzo dużą szansę na to, że wypadnie z niego Legendarny przedmiot. Nie jest to gwarantowane, ale los jest tu wyjątkowo przychylny.

Jak go dorwać? Warto zastosować na nim wszelkie umiejętności spowalniające, a w przypadku ich braku, samemu skracać dystans. Ważne, by nie tracić go z oczu, bo po kilku sekundach bez akcji ze strony gracza Goblin Skarbnik otworzy sobie portal i zniknie.

Poziomy trudności – jak działają?

Diablo 4 oferuje już na samym początku zabawy dwa poziomy trudności świata. Jeśli jesteś absolutnym nowicjuszem w gatunku, to najlepiej zdecyduj się na pierwszy z nich. To dobry punkt wyjścia, aczkolwiek drugi poziom – Weteran – też nie jest szczególnie wymagający. Im wyższy poziom, tym silniejsi przeciwnicy, ale też lepsze nagrody i przypływ punktów doświadczenia.

Co ważne, poziom trudności możesz zmienić w dowolnej chwili. Wystarczy udać się do statuy Inariusa w Kiowosadzie. Tym samym, jeśli pierwszy poziom okaże się zbyt łatwy, to możesz wejść do rangi Weteran i tam kontynuować rozgrywkę.

Ranga świata poradnik Diablo 4

Nieco inaczej jest z poziomem Koszmar. Ten odblokowujesz dopiero po ukończeniu wszystkich sześciu rozdziałów kampanii fabularnej. Nie będzie to jednak swobodne przejście pomiędzy portalami. By odblokować Koszmar, musisz udać się do Katedry w Kiowosadzie i ukończyć wszystkie wyzwania w stosunkowo wymagającym podziemiu.

Dopiero po przetestowaniu twoich zdolności gra aktywuje kolejny poziom przy pomniku anioła. Koszmar wyliczony jest dla postaci około 50 poziomu doświadczenia, a następny przystanek – Udręka – już po 70 poziomie. Wejście do Udręki również wymaga ukończenia dedykowanego lochu.

Poziomy Koszmar i Udręka nie wymagają od ciebie powtarzania misji fabularnych. Kampanię kończysz tylko raz, na jednym z dwóch pierwszych poziomów trudności, by później cieszyć się zawartością dla fazy Endgame.

Z wyższych poziomów trudności możesz łatwo skalować na niższe, ale w takiej sytuacji gra może zawiesić progresję z poszczególnych aktywności Endgame-u. Dla przykładu, jeśli zebrałeś np. 8 Szeptów na Koszmarze, to po przejściu na Udrękę pasek postępu Szeptów będzie pusty. Dla nagród przy drzewie, musisz zebrać od nowa 10 Szeptów. Jednak gdy potem wrócisz na Koszmar, to twoje 8 Szeptów wciąż tam będzie i możesz szybko dokończyć wyzwanie. Tak działa to dla każdej rangi świata.

Party a poziom trudności – jak działa?

Po przejściu na poziom trudności Koszmar i wyższy możesz dołączyć do party, którego gospodarz jest na niższych poziomach. Wystarczy stworzyć drużynę tak samo, jak do tej pory. Gra automatycznie przeniesie cię do świata gospodarza i jednocześnie na niższy poziom trudności.

Po zakończeniu wspólnych działań pozostaniesz jednak na poziomie, który okupował gospodarz party i musisz ponownie użyć statuy Inariusa, by przenieść się do preferowanego poziomu trudności.

Szepczący klucz – jak go zdobyć?

Opisany tu klucz będzie niezbędny do otwarcia specjalnych skrzyń, które znajdziesz w różnych punktach świata gry. Szepczący klucz możesz jedynie kupić od dostępnego w każdym dużym mieście NPC – Dostarczyciel kuriozów. Po otwarciu panelu kupca nie zobaczysz klucza od razu, musisz zjechać na sam dół jego oferty. Szepczący klucz kosztuje 20 Szemrzących oboli.

Walutę najłatwiej zdobyć podczas Wydarzeń, czyli specjalnych i odnawiających się aktywności w świecie, które np. wymagają wyeliminowania grupy przeciwników w wyznaczonym czasie.

Szepczacy klucz

Warto wcześniej zaopatrzyć się w kilka kluczy, bo waluta nie może być składowana w nieskończoność – wraz z każdym poziomem rozwoju postaci możesz trzymać coraz więcej Szemrzących oboli, a nadwyżki nie będziesz mógł podnieść.

Dostarczyciel kuriozów to specjalista od hazardu, który w Diablo 4 wymaga właśnie omówionej tu specjalnej waluty. Nie zdobędziesz losowych przedmiotów z handlu za standardowe złoto.

Jak trafić do lokacji z pierwszego zwiastuna / intro do Diablo 4?

Lokacja zaprezentowana na długim filmowym zwiastunie zapowiadającym Diablo 4 jest dostępna w grze. By do niej trafić, rozpocznij poboczne zadanie fabularne.

We Trzech Kroczą
 1. Udaj się do prowincji Hawezar, a następnie miasta głównego regionu – Zarbinzet;
 2. Bezpośrednio powyżej punktu nawigacyjnego znajdziesz bohatera Ojciec Dymuz – przyjmij od niego zadanie;
 3. Podążaj za poleceniami z dziennika, by przejść ciąg misji pobocznych, które wieńczy zadanie „We Trzech Kroczą”;
 4. Podczas rzeczonego zadania przeniesiesz się do lokacji zaprezentowanych na filmie wprowadzającym do gry i pokonasz znajdującego się tam bossa.

Postać – poradnik do Diablo 4

W tym rozdziale poradnika skupimy się na zarządzaniu postaciami i progresji pomiędzy jednym bohaterem a kolejnymi w Diablo 4.

Jak ustawić tytuł postaci?

W Diablo 4 nagrodami za sprostanie poszczególnym wyzwaniom są kolejne tytuły, które możesz ustawić dla swojej postaci. Każde z wyzwań z kolekcji gwarantuje dwie cechy, które możesz potem zestawić w preferowany tytuł, który zobaczą mijający cię gracze.

Postać Diablo 4

Sam tytuł ustawisz pośrednio przez ekran postaci. W tym punkcie naciśnij guzik „Profil”, a następnie „Edytuj”. Ustaw preferowany tytuł dla bohatera i potwierdź zmiany, by z nich korzystać.

Skrytka – jak działa?

Przedmioty, które z różnych przyczyn chcesz pozostawić na później, możesz przechowywać w skrytce. To nikogo nie zaskoczy, ale warto wiedzieć, że w Diablo 4 możesz (aktualnie) odblokować maksymalnie cztery zakładki dla skrzynki. Bohaterowie współdzielą wszystkie z nich, co oznacza, że masz miejsce na 200 przedmiotów powiązanych z maksymalnie 10 postaciami.

Jak szybko zdobywać doświadczenie?

W pierwszych etapach rozgrywki najlepszym rozwiązaniem jest konsekwentne realizowanie zadań powiązanych z głównym wątkiem fabularnym. Te zapewnią regularny przypływ silnych przeciwników do pokonania, ale też sporo punktów doświadczenia. Warto jednak już na samym początku, a konkretnie w Kiowosadzie, skorzystać z usług Alchemika. Kupiec gwarantuje dostęp do eliksirów, które powinny być nieodłącznym akcesorium przez całą grę.

Korzystaj z eliksirów

Poszczególne eliksiry pozwalają wzmocnić pojedynczy atrybut postaci – w zależności od potrzeb – a także gwarantują premię 5% do punktów doświadczenia, przez cały czas ich trwania. Po dotarciu do Kiowosadu, aż do końca zabawy w Diablo 4 powinieneś regularnie po nie wracać i kontrolować, czy premia jest aktywna.

Nie spiesz się z zadaniami pobocznymi

Osobiście polecam stosunkowo szybko zmienić poziom trudności świata na Weteran, by otrzymywać jeszcze więcej punktów doświadczenia, a potem skupić się na głównym wątku fabularnym. Zadania poboczne też są dobrym źródłem kolejnych poziomów postaci, ale większość z nich lepiej wykonać już po ukończeniu kampanii na poziomie świata Koszmar.

Co ważne, punkty expa powiązane z side-questami są stałe i uzależnione od aktualnego poziomu twojej postaci, a nie świata. Otrzymasz tyle samo doświadczenia za ukończony quest, nawet jeśli na 70 poziomie zrobisz go na świecie Awanturnika.

Uciszaj Szepty

Po ukończeniu kampanii fabularnej w świecie gry pojawią się aktywności zarezerwowane dla fazy Endgame. Głównie z uwagi na nie warto na początku skupić się na wątku głównym, a dopiero później, na Koszmarze, zabrać za pozostałe zadania, lochy czy wzmożoną eksplorację. Same aktywności Endgame omówiliśmy w osobnym rozdziale, ale tutaj warto wspomnieć o przypływie doświadczenia. Każde z wyzwań gwarantuje od 1 do 5 punktów Szeptu, po zebraniu 10 punktów musisz wykorzystać je przy Drzewie Szeptów, by generować kolejne.

Drzewo Szeptów

Odebranie nagrody od Drzewa Szeptów to dodatkowy bonus do punktów doświadczenia – ok. 100 tysięcy w okolicach 50. poziomu postaci. Tym samym, kontrolując to, gdzie dokładnie są aktywności Endgame i dobierając sobie pod to lochy i zadania poboczne, możesz znacznie zwielokrotnić doświadczenie zdobywane przy wykonywaniu dokładnie tych samych zadań.

Wspomnę też, że nagroda w expie od Drzewa Szeptów też jest powiązana z poziomem postaci, a nie świata gry. To oznacza, że bohater na 70 poziomie może kompletować Szepty na poziomie świata Awanturnik, gdzie przeciwnicy dosłownie eksplodują na sam jego widok, a wciąż otrzyma ok. 150K expa, gdy pójdzie po nagrodę.

Czy to się opłaca? To już kwestia dokładniejszej kalkulacji, ale osobiście byłem w stanie zebrać 10 Szeptów w czasie poniżej 10 minut, co daje całkiem dobry rezultat.

Łam pieczęcie

Sprawdzonym, ale znacznie bardziej wymagającym sposobem na dodatkowe punkty doświadczenia, jest otwieranie Podziemi Koszmarów. Pieczęcie do otwierania lochów przed 60 poziomem otrzymasz od Drzewa Szeptów i znajdziesz w już otwartych podziemiach. Potem możesz tworzyć własne u Okultysty. Podziemia Koszmarów o poziomie 20 lub wyższym skalują przeciwników daleko poza 70 poziom, co oferuje zarówno wyzwanie, jak i dodatkowe doświadczenie.

Graj drużynowo

Diablo 4 wspiera zabawę w kooperacji, oferując dodatkowe 5% bonusu do zdobywanych punktów doświadczenia, jeśli obok jest inny gracz. Jeśli jest to gracz, z którym stworzyłeś party, to bonus jest podwojony.

Ile razy muszę przejść kampanię Diablo 4?

Tylko raz na dowolnej postaci, ale możesz przechodzić ją wielokrotnie, jeśli chcesz. Po zamknięciu fabuły gra od razu udostępni ci zawartość dla fazy Endgame, która może być dostępna, także dla nowych postaci.

Tworząc drugiego i kolejnego bohatera, możesz zaznaczyć opcję – „Pomiń kampanię”. To pozwoli utworzyć herosa, który od razu pojawi się w Kiowosadzie. Taki bohater będzie miał odblokowane sześć punktów nawigacyjnych w świecie – pięć dla głównych miast regionów i dodatkowy na Drzewo Szeptów.

Druga postać mapa

Jeśli odblokowałeś też nagrody za maksowanie świata, to druga postać będzie miała od razu zapas kilku punktów Zdolności. Wtedy wystarczy już tylko znaleźć dowolne podziemie z Aspektem dla danej klasy i je ukończyć, by mieć dostęp do większości mechanik. Aspekty dostępne dla wszystkich klas, które zdobyłeś pierwszą postacią, są do dyspozycji nowego herosa.

Czego nie ma druga i każda kolejna postać? Zrealizowanych zadań pobocznych, lochów, twierdz, odkrytych regionów świata, znalezionych ołtarzy Lilith, Słowem wszystkiego, co w toku rozgrywki zagwarantuje nowej postaci dodatkowe doświadczenie.

Jeśli zdecydujesz się podjąć nową kampanię fabularną na drugiej lub kolejnej postaci, to startujesz na świeżo, od zera, bez dodatkowych korzyści z tytułu wcześniejszych osiągnięć w świecie gry.


Jeśli znalazłeś tu przydatną wiedzę, to koniecznie podziel się z nią z przyjaciółmi. Nieocenione dla dalszego rozwoju serwisu będzie też polubienie naszego profilu na Facebooku. Z góry dziękujemy i zapraszamy do kolejnych publikacji.