King Arthur: Knight’s Tale – Praktyczny poradnik do gry

  • Post category:Poradniki

Jeszcze przed końcem kwietnia odbyła się premiera taktycznego RPG King Arthur: Knight’s Tale. Dzieło studia NeocoreGames opuściło Steam Early Access z masą nowej zawartości, zapraszając do walki o Avalon. Jak odpowiedzieć na wezwanie Pani Jeziora? Których rycerzy włączyć do Okrągłego Stołu? Jak rozbudować Camelot, by służyło naszej sprawie? Na te i wiele innych pytań odpowie niniejszy poradnik do King Arthur: Knight’s Tale. Zebraliśmy szereg sprawdzonych sposobów, które pomogą ci grać i wygrywać w świecie arturiańskich legend.

Sprawdź też naszą recenzję King Arthur: Knight’s Tale.

Poradnik do King Arthur: Knight’s Tale – spis treści

King Arthur Knights Tale poradnik

Kompas moralności – dlaczego jest ważny?

Poradnik rozpoczynamy od jednej z podstawowych mechanik, która początkowo może wydawać się nieistotna, ale szybko przekonasz się o jej znaczeniu. Kompas moralny powiązany jest bezpośrednio z wyborami, które podejmujesz podczas misji czy wydarzeń z poziomu mapy świata. Kompas przedstawia cztery kierunki – Prawowity, Tyran, Stara Wiara i Chrześcijaństwo. Mordred może podążać w każdym z nich, ale ważne jest, żebyś wybrał dwa bieguny już na początku zabawy i trzymał się ich przez resztę rozgrywki.

Najgorszy scenariusz to taki, w którym przez większość kampanii tkwisz na środku planszy, zamiast konsekwentnie kroczyć w kierunku któregoś z jej rogów. Obrany kierunek gwarantuje specjalne nagrody, dostęp do opcjonalnych bohaterów, stałe premie podczas rozgrywki czy dodatkowe dekrety i ustawy. Tu nie ma jednego sprawdzonego sposobu – ważne, żebyś nie zmieniał ścieżki w trakcie, a następnie budował drużynę, która podziela tę wizję. Kwestię lojalności omawiam w dalszej części artykułu.

Wybór może być trudny dla pierwszej rozgrywki, bo trudno przewidzieć, co najlepiej trafi w preferowany przez ciebie styl rozgrywki. Jednak jeśli sprowadzimy to do całkowitych podstaw, to wybierz postać, z którą będziesz się bardziej identyfikował (Prawowity, Tyran), a następnie ścieżkę wiary, której ujęcie w świecie Artura chcesz zgłębić bardziej. U mnie sprawdził się Chrześcijański Tyran, ale tym sposobem mogłem zapomnieć o Sir Lancelocie czy Lady Morganie przy swoim Okrągłym Stole.

Bohaterowie – jak wybrać drużynę?

Odpowiednio dobrana drużyna rycerzy to podstawa sukcesu w King Arthur: Knight’s Tale. Twórcy przygotowali mnóstwo dobrze lub trochę mniej znanych postaci z legend, które mogą przyłączyć się do naszej sprawy. O ich skuteczności i przydatności świadczą nie tylko zdobywane umiejętności i poziom, ale także atrybuty, przynależność czy unikalne cechy. Przyjrzymy się im w kolejnych sekcjach poradnika.

Rekrutowanie postaci

Przygodę w King Arthur: Knight’s Tale rozpoczynamy z jednym głównym herosem, który towarzyszył nam będzie przez resztę zabawy. Jeszcze w prologu Sir Mordred może zaprosić do swojej ekipy pierwszego bohatera, co pokazuje, w jaki sposób wygląda rekrutacja do Okrągłego Stołu w grze.

Nowych rycerzy z drobnym wyjątkiem odblokowujemy podczas kolejnych misji. Część z zadań przygotowano wyłącznie po to, żeby wzmocnić nasze zestawienie bohaterów, a dostęp do nich wynika z pozycji na kompasie moralności. Reszta śmiałków dołączy do nas w trakcie misji z głównej kampanii, o ile podejmiemy właściwe wybory w liniach dialogowych.

Sir Galahad

Główny hub dla rycerzy liczy 12 bohaterów z Mordredem włącznie. Są to rycerze, których możemy z miejsca wybrać do misji, leczyć, szkolić czy wysłać na wyprawę związaną z wydarzeniem. Pozostali rekruci pojawią się w specjalnej zakładce Okrągłego Stołu w Camelot. Tam nie ma dla nich żadnego limitu, żadnej kolejki – wchodzisz, sprawdzasz kartę postaci i włączasz do zespołu herosa, którego akurat potrzebujesz.

Im większy wybór, tym lepiej, dlatego staraj się realizować misje rekrutacyjne i nie bój się odprawiać postaci, które odbiegają poziomem, nie pasują do kompozycji czy nie są przydatne w zarządzaniu Camelot. Różnice w rozwoju bohaterów muszą się pojawić, bo szybko znajdziesz ekipę, którą będzie grało ci się najlepiej. Późniejsze misje pozwalają zdobyć herosów na coraz wyższych poziomach i jeśli dysproporcje są zbyt duże, to warto dokonać zamiany. Pamiętaj tylko, że odprawa jest nieodwracalna, więc upewnij się, czy postać nie może sprawdzić się w jakiejś roli, zanim na dobre ją wyrzucisz.

Klasy postaci – kogo wybrać?

Bohaterowie w grze podzieleni są na sześć klas, które są ogólnym wyznacznikiem dla umiejętności, których możemy po nich oczekiwać i wyposażenia, które będzie dla nich najlepsze. To ogół, bo w praktyce wiele takich samych umiejętności zobaczysz u herosów klas, ale pojawią się gdzie indziej na drzewku rozwoju. Niektóre postacie mają też umiejętności unikalne tylko dla nich, więc jest w czym wybierać.

Od razu zaznaczę, że w King Arthur: Knight’s Tale nie ma klasy, która nastawiona jest na leczenie bohaterów. Jest kilka umiejętności, które pozwalają odzyskać część utraconych punktów zdrowia, ale jedynym skutecznym środkiem jest korzystanie z eliksirów zdrowia.

Dostępne w grze klasy

  • Obrońca (ciężki pancerz) – tank, wysoka obrona i umiarkowane obrażenia
  • Czempion (ciężki pancerz) – wojownik, duże obrażenia przy stosunkowo niewielkiej redukcji ciosów
  • Pierwsza linia (średni pancerz) – łotrzyk z dużą mobilnością i dostępem do pułapek
  • Mędrzec (średni pancerz) – postać wsparcia z licznymi buffami i niewielką przydatnością bojową
  • Strzelec (lekki pancerz) – duże obrażenia w ataku dystansowym i umiejętności zapewniające mobilność
  • Czarodziej (lekki pancerz) – duże obrażenia na dystans, ataki obszarowe i zaklęcia

Podczas rozgrywki eksperymentowałem z różnymi zestawieniami, by wylądować z zestawem dwóch obrońców i dwóch czarodziejów. Możliwość zastawienia się na danej pozycji z wysokim współczynnikiem obrony pozwalało przeciwnikom gromadzić się w rzędach, które następnie zbierały spore obrażenia obszarowe od zaklęć magów. Dobrym zwyczajem jest też zastawianie się w jednym miejscu, ściąganie przeciwników w nie, a następnie korzystanie z teleportu u magów i ostrzelanie zaklęciami pleców przeciwników.

Strzelec jest przydatny we wczesnej fazie gry, ale fakt, że trzeba go non stop przestawiać dla czystego strzału i brak obrażeń obszarowych potem go wyklucza. Czempioni świetnie radzą sobie w ciasnych korytarzach, gdzie jeden ruch miecza razi wielu wrogów, ale łatwo zbierają duże obrażenia i trzeba ich regularnie leczyć. Pierwsza linia ma wielkie obrażenia i mobilność, dzięki umiejętności, która pozwala skoczyć za plecy wrogów. Jeśli nie masz pod ręką magów, to bohaterowie tej klasy na pewno będą przydatni. Poradnik do klas w King Arthur: Knight’s Tale kończę klasą Mędrca. Nie znalazłem sensownego zastosowania dla tych postaci, buffy są pomocne i czasem się sprawdzają, ale każda misja z Mędrcem na pokładzie wydawała się wyraźnie trudniejsza.

Cechy postaci – na co zwracać uwagę?

Ekran każdej postaci zapewnia nam wiele informacji o każdej z nich. Poza poszczególnymi atrybutami bojowymi, poziomem czy lojalnością rycerze Okrągłego Stołu mają też specjalne cechy. Koniecznie zwracaj na nie uwagę, szczególnie podczas rozdawania stołków w Camelot. Cechy mogą negatywnie rzutować na współczynnik lojalności, wykluczaj jakiekolwiek premie do lojalności za stanowiska lub gwarantować specjalne bonusy do budynków Camelot, jeśli dany bohater obejmie konkretne stanowisko.

Dzięki temu pozornie nieprzydatny bohater, dla którego zabrakło miejsca w drużynie wypadowej alfa czy beta, wciąż powinien być w głównej rotacji, tylko po to, żeby oferował jakiś bonus. Są też tam różne osobliwości, które warto poznać, żeby nie być potem zaskoczonym – jak heros, którego lojalność regularnie spada, za każdą misję, w której nie bierze udziału czy taki, który nie pójdzie w bój, jeśli jego punkty witalności nie są na maksymalnym poziomie. 

Lojalność – wysoka skuteczność lub kary

W poprzednich akapitach wspominałem o doborze postaci, która podziela twoją wizję rozgrywki i wybory podejmowane na kompasie moralnym. Wspomniałem o tym głównie dlatego, iż ma to realne przełożenie na skuteczność bohaterów w czasie misji. Bohaterowie o wysokim współczynniku Lojalności mogą otrzymać premie nawet do 20% zadawanych obrażeń i dodatkowy Punkt Akcji w turach (przy maksymalnej Lojalności). To działa też w drugą stronę – jeśli Lojalność będzie na niskim poziomie, to rycerz będzie mniej skuteczny.

King Arthur

Na Lojalność wpływają przede wszystkim nastawienia postaci wynikające z kompasu moralnego. Zaraz z nimi są specjalne Cechy, ale tylko dla niektórych z nich. Następnie konkretne wybory podejmowane podczas wydarzeń. Zwróć uwagę na ikonki przy poszczególnych decyzjach – będziesz miał dokładną informację, jak i dla kogo zmieni się wartość Lojalności.

Jak osiągnąć wysoką wartość Lojalności?

Główne premie do współczynnika wynikają z tych, które otrzymujesz za wybory podczas wydarzeń. Dodatkowe punkty uzyskasz, obsadzając bohatera na specjalnym stanowisko w zarządzie Camelot. Zważ jednak na to, które stanowisko zapewnia największy bonus i czy Cechy bohatera nie sprawiają, że nie może on otrzymywać premii za stanowiska. Jest też kilka przedmiotów, które mogą zaoferować bonus w postaci kilku dodatkowych punktów Lojalności dla postaci, którą w nie wyposażymy.

Jeśli któryś z herosów w późniejszym czasie okazuje się wyjątkowo przydatny, ale wcale za tobą nie przepada, to możesz skorzystać z Księgi Przebaczenia. Ta usuwa wszystkie kary do Lojalności wynikające z wyborów, które podejmowałeś w trakcie wydarzeń na mapie świata. Niestety tylko z nich, więc jeśli nie zgrywasz się z nim w wyborach na Kompasie Moralnym, to szansa na maksymalną wartość współczynnika jest niewielka.

Czarodziejstwo – do czego jest potrzebne?

Dlaczego? Warto mieć chociaż jedną osobę o wysokiej wartości atrybutu w każdej z misji. Podczas zadań napotkasz wiele kapliczek, które zapewnią premie na czas wyprawy, a Czarodziejstwo pozwoli ci zarówno z nich skorzystać, jak i określić, jaki bonus właściwie otrzymasz. W czasie gry standardowej nie zrobi specjalnej różnicy, bo możesz wczytać zapis, ale przy roguelite lepiej wiedzieć, co oferujesz i komu, bo w grze są też kapliczki, które nakładają nerfy do statystyk.

Poza tym wysoki współczynnik Czarodziejstwa pozwala wykrywać więcej skarbów podczas eksplorowania poziomów. Dodatkowe skrzynie czy skrytki to bonusowe złoto i szansa na przedmioty. Jeśli zależy ci na szybkim wzbogaceniu się, to warto zadbać o to już od pierwszych misji.

Wyposażenie – o czym pamiętać?

Ile stylów rozgrywki, tyle pomysłów na buildy wyposażenia bohaterów. Tu tylko jedna uwaga – zamiast sugerować się kolorami ekwipunku, zwracaj uwagę na wymagany poziom przedmiotu. W połowie gry zwykłe przedmioty na wysoki poziom będą znacznie mocniejsze niż relikwie dostępne bez żadnych wymagań. O ile tylko zmiana nie załamie ci całej kompozycji, to pozbywaj się zbędnego złomu.

Zwykłe przedmioty sprzedaj u handlarza w Camelot, a relikwie złóż w ofierze w Zaczarowanej wieży, żeby zapewnić sobie surowce do wykupu innych relikwii. Pył zdobędziesz też podczas wybranych misji.

Rozbudowa bazy

W tej części nasz poradnik do King Arthur: Knight’s Tale omawia kilka ważnych aspektów związanych z rozbudową i zarządzaniem Camelot.

Który budynek, jest najważniejszy?

King Arthur Knights Tale poradnik Camelot

Jeśli nie wiesz, w co zainwestować pierwsze złoto i materiały budowlane, to rozwijaj Plac szkoleniowy. Już po kilku misjach będziesz miał więcej, jak czterech rycerzy Okrągłego Stołu. Ważne jest, by rozwijali się oni w miarę równocześnie. Rezerwowych herosów warto wrzucić na Plac szkoleniowy, żeby otrzymywali doświadczenie także wtedy, gdy nie biorą udziału w misjach. Nie musisz powtarzać procesu po każdym zadaniu – bohater, którego wyślesz na szkolenie pozostanie tam do chwili gdy znajdziesz mu inne zajęcie.

Koniecznie pamiętaj też, żeby Mistrzem Walki (przynajmniej na początku) był Sir Mordred. Główny bohater ma umiejętność Weteran, która zapewnia specjalne premie dla rozwoju postaci. Zapasowi rycerze szybko się przydadzą, gdy ktoś z głównego zespołu odniesie poważniejsze urazy albo będzie musiał podreperować witalność. Będą potrzebni też podczas wydarzeń – pojawią się decyzje, o wysłaniu bohatera na wyprawę np. po relikwię. Im wyższy poziom wysłanego bohatera, tym większa szansa na sukces wyprawy i związane z tym korzyści. Ostatecznie ktoś zginie, więc warto mieć kogoś, kto przejmie jego działkę.

Katedra czy lecznica?

Zaraz po Placu szkoleniowym plasują się Katedra i Lecznica. Pierwsza pozwala leczyć urazy, a druga punkty witalności. Na początku będą równorzędne, ale gdy odblokujesz ulepszenie katedry o leczeniu witalności podczas leczenia urazów, to w Lecznicy zrobi się trochę luźniej.

Jak się bogacić?

W King Arthur: Knight’s Tale złoto przydaje się nie tylko do rozbudowy bazy i zakupu wyposażenia. Za złoto możesz uzyskać szybszy przyrost doświadczenia na Placu Szkoleniowym czy zredukować do minimum czas potrzebny do wyleczenia bohatera. Im wyższy poziom postaci, tym większe koszty wszystkich powiązanych z nią czynności. Dodatkowo złoto przyda się też podczas wydarzeń w świecie, gdy sięgnięcie do kieszeni odblokuje korzystniejszą dla ciebie decyzję. Na koniec – złoto pomoże też podczas misji, bo na wielu mapach znajdziesz NPC, którzy za drobną opłatą dołączą do ciebie na czas misji czy, co ważniejsze, sprzedadzą ci punkt umiejętności dla wybranej postaci.

Źródła dochodu

Generowanie złota to mozolny proces, ale ii tak łatwiej o nie, niż o materiały budowlane. Dlatego nie polecam korzystania z Dekretu przy Okrągłym Stole, który zapewnia 2000 sztuk złota za 500 materiałów budowlanych. To raczej rozwiązanie podbramkowe, awaryjne.

Jeśli zależy ci na powiększeniu skarbca, to bierz udział w misjach pobocznych, które oferują dodatkowe złoto, jako nagrodę. Podczas nich, i wszystkich innych, dokładnie eksploruj mapę i otwieraj skrytki lub skrzynie. Zadbaj o wyższy ponad bazowy współczynnik Czarnoksięstwa u dowolnej z postaci, która będzie w misji. Dodatkowe wykrywanie skrytek to więcej złota lub przedmiotów, które sprzedasz u Handlarza za złoto. Sprzedawaj zbędny ekwipunek, nie szalej na zakupach i unikaj płacenia za leczenie postaci, które nie są potrzebne na już.

Dodatkowe złoto gwarantuje też specjalna premia, którą zarezerwowano dla Tyrana Chrześcijanina. Ostatecznie solidnym wzmocnieniem jest też postać Sir Brunona le Noir. Jedna z Cech bohatera sprawia, że jako Wielki Mistrz Okrągłego Stołu zwiększa złoto otrzymywane po ukończeniu misji. W chwili pisania poradnika premia wynosiła 10 sztuk złota x poziom herosa. Rycerz objął stanowisko, a że nie pasował do kompozycji mojej drużyny, to całą kampanię nadganiał poziom na Placu szkoleniowym.

Porady ogólne – walka, eksploracja i rozwój postaci

King Arthur Knights Tale poradnik

W tym miejscu powoli kończymy nasz poradnik do King Arthur: Knight’s Tale. Gra ma jeszcze kilka mechanik, które warto by omówić. Trudno jednak o uniwersalne porady bez rozpisywania się na kolejne dziesiątki tysięcy znaków. Dlatego poniżej podrzucamy kilka spostrzeżeń, które mogą okazać się przydatne podczas walki, eksploracji i rozwijania bohaterów.

Pamiętaj, że:

  • Tylko kilku przeciwników korzysta z zaklęć umysłowych, więc nie inwestuj w ten atrybut zbyt mocno;
  • Po umiejętnościach ze zmianą ruchu – skok, teleport – pamiętaj, żeby obracać herosa przodem do zagrożenia. Oddanie pleców ma poważne konsekwencje.
  • SI przeciwników raczej lekce waży sobie pułapki, dlatego od nich ginie;
  • Zawsze, jeśli to możliwe, staraj się obijać plecy przeciwnika;
  • Niektóre zaklęcia i umiejętności są znacznie skuteczniejsze, gdy rzucasz je zza osłony;
  • Większość ważniejszych przeciwników ma wysoki współczynnik pancerza – postaw na statusy krwawienia, podpalenia, zarazy czy zamrożenia;
  • Większość Zagubieńców (Nieumarłych) ignoruje wszelkie obrażenia i statusy od Krwawienia. Podczas gry nie spotkałem przeciwnika, który ignoruje Podpalenie;
  • Część z puli Punktów Akcji bohaterów jest zarezerwowana wyłącznie do przemieszczania się po siatce i nie wykorzystasz ich do ataków/zdolności;
  • W misjach z rekrutacją możesz wysłać słabszy zespół, bo bohater zadania dołączy jako piąty niemal od samego początku;
  • Czwarta zakładka wyposażenia skrywa wiele przydatnych (i jednorazowych) zwojów, mikstur czy ksiąg. Nie oszczędzaj ich zanadto, szczególnie jeśli jesteś już w drugim lub trzecim akcie.
  • Przede wszystkim – dokładnie sprawdź wyposażenie, eliksiry, rozdaj punkty bohaterom przed rozpoczęciem misji. W jej trakcie nie możesz nic zmienić, nawet gdy znajdziesz coś potężnego.

To by było na tyle. Wracamy do zabawy z taktycznym RPG, by ukończyć misje zarezerwowane dla Endgame King Arthur: Knight’s Tale i jeśli odkryjemy coś ciekawego, to zaktualizujemy poradnik. Tymczasem – Powodzenia!