Total War: Pharaoh – praktyczny poradnik do gry

  • Post category:Poradniki

Witaj w kolejnym poradniku na łamach naszego serwisu. Dzisiaj wybierzemy się do starożytnego Egiptu, w poszukiwaniu formuły, która pozwoli niepodzielnie władać na Bliskim Wschodzie. Przed tobą praktyczny poradnik do Total War: Pharaoh, w którym omawiamy najważniejsze mechaniki kampanii oraz podpowiadamy, jak zwyciężać w walce o najwyższe trony.

Znajdziesz tu wskazówki dotyczące realizowania dziedzictw, wojen domowych o tron, zarządzania prowincjami i odpierania ataków wędrownych plemion. Nieco miejsca poświęcimy też na kluczowe zagadnienia dotyczące władców, ich frakcji, a także unikalnego podejścia do stawianych przez grę wyzwań.

Przedstawione tu porady z łatwością pozwolą ci powalczyć o tytuł faraona czy wielkiego króla, a także zrealizować cele kampanii i tym samym osiągnąć zwycięstwo frakcją. Jak na praktyczny poradnik przystało, nieco mniej miejsca poświęciliśmy poszczególnym elementom gry, a zamiast tego podpowiadamy, jak wykorzystać ich kombinacje, by odnieść sukces.

Zanim przejdziemy do konkretów, polecamy naszą publikację dotyczącą wszystkich grywalnych frakcji Total War: Pharaoh z charakterystyką władców i ich rolą w historii regionu. A teraz lecimy.

Poradnik do Total War: Pharaoh – spis treści

  • Jak zostać faraonem?
    • Kiedy rozpoczyna się Wojna Domowa?
    • Kto ją wygrywa?
    • Jak wygrać Wojnę Domową?
      • Dyplomacja i spiski
      • Działania wojskowe
      • Budynki i władca
  • Kampania
    • Filary Cywilizacji – na czym polega główna mechanika?
      • Jak działają Filary Cywilizacji?
      • Korzyści z utrzymywania stanu cywilizacji
      • Jak bronić Filarów Cywilizacji?
Poradnik Total War Pharaoh

Jak zostać faraonem? – poradnik Total War: Pharaoh

Zaczynamy rozdziałem, który wprawdzie wpisuje się w komplet mechanik rozgrywki i kampanii, ale zasługuje na szczególne wyróżnienie. Poniżej znajdziesz komplet wskazówek, które pozwolą ci stosunkowo łatwo przystąpić do walki o najważniejszy tron w Total War: Pharaoh.

Do objęcia najwyższego tytułu w starożytnym Egipcie niezbędna jest Wojna Domowa. Faraonem nie możesz zostać na drodze działań dyplomatycznych. Możesz wprawdzie zniwelować wpływy konkurencji, czy nawet częściowo ją zniszczyć. W ten sposób nie osiągniesz zaszczytów i nie zdobędziesz specjalnej korony.

Kiedy rozpoczyna się Wojna Domowa?

Po maksymalnie kilkunastu turach kampanii gra postawi cię przed wyborem drogi, którą chcesz w niej obrać. Do wyboru są trony faraona i wielkiego króla Hetytów. Na potrzeby omawianego procesu powinieneś wybrać tę pierwszą opcję, a następnie jedno z przygotowanych przez twórców Dziedzictw. W tym samym czasie otrzymasz dostęp do zakładki Moc Korony oraz Dworu Egiptu. Obecnie prędzej po to, by się z nimi zapoznać, niż wykorzystywać do własnych celów, ale to nie potrwa długo.

Rywale

Wojnę domową może rozpocząć dowolny przywódca frakcji, którego Prawowitość przewyższa próg wejścia dla rywalizacji. Próg ten ustalany jest proporcjonalnie względem Prawowitości panującego obecnie faraona (75% jego aktualnej Prawowitości). Próg jest płynny, ale do wywołania wojny lub włączenia się do niej wystarczy, że spełnisz warunki konkretnie w tej turze.

Inna sprawa, że jeśli nikt nie rozpocznie konfliktu, to w okolicach 25 tury panujący obecnie faraon Merenptah i tak wyzionie ducha. Wtedy SI z pewnością rozpocznie Wojnę Domową, a my możemy się do niej przyłączyć, lub też zachować neutralność. Oczywiście, żeby wywołać lub dołączyć do batalii, musimy mieścić się wtedy powyżej zakładanego progu Prawowitości.

Kto wygrywa Wojnę Domową?

Wbrew temu, co można by wynieść z wielu poprzednich gier z serii Total War, w tej wojnie nie musisz niszczyć wszystkich oponentów, by osiągnąć cel. Wojnę Domową i zarazem tytuł faraona zdobędzie ten władca, którego współczynnik Prawowitości jest największy po upłynięciu ostatniej tury konfliktu.

Warto też podkreślić fakt, że Wojna Domowa jest ściśle ograniczona czasowo przez liczbę frakcji, które się do niej włączą. Jeśli tych będzie stosunkowo niewiele, to konflikt może skończyć się względnie szybko. Inna sprawa, że każda frakcja, która zadeklaruje chęć walki o koronę, wydłuża czas trwania wojny. Pozostaje tylko pytanie — jak wejść na szczyt listy?

Jak wygrać Wojnę Domową?

Niezależnie od tego, w którym momencie wystartuje Wojna Domowa, włączy się do niej frakcja Merenptaha, jego wasale oraz bliżej nieokreślona liczba konkurentów.

Dyplomacja i spiski podczas wojny

Dla możliwie łatwego przejścia powinieneś jak najszybciej nawiązać stosunki dyplomatyczne z frakcjami, które uznają wyższość Merenptaha. Bez względu na to, którego władcę wybrałeś do kampanii, skup się na paktach o nieagresji z wasalami dotychczasowego faraona. Pod warunkiem że nie stoją na twojej drodze do podbicia Mennefer.

Drogami dyplomatycznymi możesz już zawczasu zawiązać umowy o wymianie towarów, by zabezpieczyć zapasy Żywności na kilka tur do przodu. Przy licznych wojskach i słabych (jak dotąd) zdobyczach terytorialnych warto poświęcić handlowy surowiec, by utrzymać wojsko.

Odwiedź też zakładkę Dwór Egipski i porównaj władców piastujących wysokie funkcje z potencjalnymi rywalami w Wojnie Domowej. Jeśli Szemsu Hor będzie za kilka tur (widzisz cześć niewykorzystanych działań w zakładce), to w swojej turze korzystaj z intrygi Plotkuj. Pozwoli to zebrać punkty uznania u urzędników, które w kolejnym cyklu wykorzystasz przeciwko władcy, który może zagrozić twojej pozycji.

Wraz z początkiem nowego roku poszukaj głównego konkurenta w walce o tron na stanowiskach dworskich. Jeśli tam jest, to użyj przeciwko niemu spisku Zdyskredytuj. Dzięki niemu masz szansę ukraść kilka punktów Prawowitości swojemu rywalowi. Następnie w kolejnych turach, aż do Szemsu Hor (ostatnia tura roku) korzystaj z punktów wsparcia, by wprzeprowadzić intrygę Konspiruj. Zwiększy ona twoje szanse na sukces w spisku.

Co ważne, jeśli na wstępie sam spisek Zdyskredytuj ma mniej niż 30% bazowej szansy na sukces, to lepiej go zaniechaj i skup się na Plotkowaniu. Niewielka szansa i późniejsze Konspiracje mogą sprawić, że bardziej ci zaszkodzi, niż pomoże.

Działania wojskowe

W tym samym czasie zbierz wojska i wyrusz bezpośrednio do kontrolowanej przez niego prowincji Mennefer. Oczywiście z planem zajęcia ich dla siebie. Na tym etapie koniecznie zadbaj o odpowiednią przewagę liczebną, gdyż faraon ma określone przywileje, jak choćby wysokopoziomowe jednostki, które mogą być sporym wyzwaniem. Z uwagi na słabą asymetrię wojsk wewnątrz tej samej kultury lepiej z wyprzedzeniem zabrać większe armie i dbać o uzupełnianie jednostek po wygranych bitwach.

Święte ziemie egiptu

Pokonywanie wojsk konkurencji w bitwach i zdobywanie ich ziem może wiązać się z dodatkowymi punktami Prawowitości. Może, nie musi, bo dodatkowe bonusy do wartości współczynnika otrzymasz tylko, jeśli powiększysz swoje terytorium o Święte Ziemie Egiptu. Każdy taki region to specjalny bonus, a prowincja Mennefer ma trzy z nich.

W natarciu na stolicę władzy istotne są nie tylko zdobycze terytorialne i powiązane z nimi bonusy do Prawowitości. Władca panujący w mieście ma też specjalną koronę – Deszeret, która w odróżnieniu od pozostałych, podnosi poziom kluczowego dla wyniku wojny współczynnika.

Jeśli Wojna Domowa trwa już w czasie najazdów Ludów Morza, to możesz walczyć także z nimi, by zdobywać Prawowitość. To samo dotyczy najeźdźców ze wschodniej pustyni.

Jedna uwaga: jeśli nie grasz jako Seti, a przystąpił on do wojny, to bardzo rozważnym posunięciem będzie zniszczenie go obok frakcji Merenptah. Seti otrzymuje więcej punktów Prawowitości za wygrane bitwy, co sprawia, że może ustawić się na niezłej pozycji po kilku wygranych bojach.

Budynki i władca

Istotne dla sukcesów jest też budowanie swojej Prawowitości wewnątrz kontrolowanych terytoriów. Mowa tu o Pomnikach, które możesz postawić w każdej ze swoich prowincji (po jednym na prowincję). Zwróć uwagę na to, czy takie Posterunki postawili inni władcy w regionach prowincji, które współdzielicie. Jeśli nie, to zacznij budowę tam, gdzie mogą cię ubiec. Pamiętaj, że za odpowiednią sumę Złota możesz zarządzić natychmiastową budowę. To na wypadek, gdyby sytuacja była napięta na 1-2 tury przed końcem wojny.

W miastach funkcjonujących jako Filary Cywilizacji możesz wznieść też specjalne budowle, które podbiją wartość współczynnika. Jednak nie ma to zastosowania na początku kampanii, przy np. pierwszej Wojnie Domowej.

Korona poradnik total war pharaoh

Jako pretendent do tronu faraona twój władca otrzyma od razu dwie korony – Nemes i Chepresz. Pierwsza z nich przyda się jeszcze w czasie zbierania armii przed rozpoczęciem właściwych starć. Jednak na turę przed startem walk warto zmienić koronę i przez to bonusy, które będą bardziej adekwatne w tej sytuacji.

Jeśli zręcznie połączysz wszystkie opisane tu działania, to nawet bez ogromnego zaangażowania w walkę, możesz zostać faraonem po pierwszej Wojnie Domowej. Później pozostaje tylko dalej walczyć o nowe terytoria, by ugruntować swoją Prawowitość i stworzyć przepaść pomiędzy potencjalną konkurencją.

Kampania – poradnik Total War: Pharaoh

W tym rozdziale poradnika omówimy najważniejsze aspekty rozgrywki, które przekładają się na wynik w kampanii. Skupiamy się tu na wskazówkach możliwie najbardziej uniwersalnych w kontekście wybranego władcy i jego frakcji.

Filary cywilizacji – na czym polega główna mechanika gry?

Jednym z kluczowych, ale nieszczególnie transparentnych mechanizmów kampanii w Total War: Pharaoh są Filary cywilizacji. W największym skrócie twórcy oznaczyli na mapie kilkanaście miast, które powinniśmy kontrolować i bronić przed najazdami Ludów Morza i plemion koczowniczych. Istotne jest, by każde z przywołanych miast osiągnęło jak najwyższy stopień rozwoju głównej budowli. Następnie nasze działania powinny koncentrować się na utrzymaniu tego stanu, poprzez niwelowanie zagrożeń ze strony najeźdźców.

Filary cywilizacji oznaczenie

Jak działają Filary cywilizacji?

Miasta powiązane z mechaniką zostały bardzo wyraźnie, ale bez dodatkowej legendy, oznaczone na mapie kampanii. Na potrzeby mechaniki nazwane są Ośrodkami Kultu. Nie ma jednak znaczenia czy we wspomnianym regionie wzniesiemy świątynię. Najistotniejszy jest główny budynek. Ten na poziomach rozwoju 3, 4 i 5 oferuje premię do Punktów cywilizacji.

Suma Punktów cywilizacji ze wszystkich aktualnie istniejących i kontrolowanych przez lokalne kultury miast jest porównywany z widełkami przygotowanymi przez twórców. Jeśli jest bliżej górnej wartości, to mamy czas Dobrobytu, jeśli w połowie, to mowa o Kryzysie, a wartość bliżej zera to Upadek.

Punkty cywilizacji poradnik Total War Pharaoh

Każde przekroczenie wartości brzegowej aktualnego okresu (np. wejście z Dobrobytu w Kryzys) skutkuje zablokowaniem statusu na czas sześciu tur (odpowiednik roku w grze). W tej sytuacji nie od razu zauważysz efekty zarówno negatywnych, jak i pozytywnych zdarzeń na mapie. Inna sprawa, że przez wiele tur od rozpoczęcia gry nie masz wpływu na kondycję Ośrodków Kultu, które znajdują się w regionach poza twoją strefą wpływów (jak np. Hattusa, gdy grasz w Egipcie).

Jakie korzyści wynikają z utrzymywania stanu Cywilizacji?

Istotny jest tu fakt, że niezależnie od wartości wskaźnika, zarówno Ludy Morza jak i plemiona koczownicze dysponują premiami. Jednak podczas Kryzysu i Upadku mają ich jeszcze więcej. Grywalne frakcje odnoszą korzyści jedynie podczas Dobrobytu. Każdy niższy poziom kondycji Filarów cywilizacji wprowadza kary dla twoich jednostek i frakcji.

Dodatkowo, gdy podczas Dobrobytu niektóre regiony mogą zostać nagrodzone np. ponadprzeciętnym urodzajem, tak w miarę schyłku cywilizacji zauważysz przewagę negatywnych zjawisk. Inaczej prezentuje się kwestia najazdów – te nie są skorelowane z aktualnym stanem cywilizacji. Ekspansja Ludów Morza rozpoczyna się krótko po rozpoczęciu kampanii i trwa ze zmiennym natężeniem aż do 140 tury.

Jak bronić Filarów cywilizacji?

Domyślnym działaniem najeźdźców wobec Ośrodków Kultu jest łupienie i niszczenie osady. W ten oto sposób sterowane przez SI armie nie tylko resetują pełen bonus Punktów Cywilizacji z danej osady. Utrudniają też jej późniejszą odbudowę. W miarę postępów w kampanii powinieneś dążyć do jak najszybszego przejęcia wszystkich Ośrodków kultu w swoim zasięgu. Nie daje to gwarancji na uniknięcie Kryzysu, ale doglądanie ich pozwoli ustrzec się przed bardzo odczuwalną w skutkach erą Upadku.

Początkowo możesz utrzymywać tam specjalne armie, aczkolwiek w późniejszych etapach o wiele wydajniej postawić na rozbudowany garnizon. Pamiętaj, że nie skalowanie bez końca Przychylności bóstw w tych miastach nie ma przełożenia na wskaźnik Filarów. Postaw na więcej budynków oferujących dodatkowe jednostki dla garnizonu, a także ulokuj Forty na polach najbliższych samemu miastu, by podnieść jego potencjał obronny. Obserwuj też mapę i ruchy przeciwników, by uderzyć z wyprzedzeniem na armię Ludów Morza lub szybko przejąć dla siebie miasto, które oddała w ich ręce sterowana przez SI frakcja.

Poradnik do Total War: Pharaoh jest jeszcze w budowie.


Jeśli znalazłeś tu przydatną wiedzę, to koniecznie podziel się z nią z przyjaciółmi. Możesz też nas wesprzeć i polubić nasz profil na Facebooku. Z góry dziękujemy i zapraszamy do kolejnych publikacji.