Victoria 3 – Dodatki i DLC – Co warto kupić?

 • Post category:Poradniki

Najnowsze grand strategy Victoria 3 jest już z nami od przeszło pół roku. Tyle wystarczy, by najwięksi entuzjaści spędzili w grze dziesiątki, a nawet setki godzin. Pora rozejrzeć się za jakimś dodatkiem lub pakietem dodatkowej zawartości. Tych niestety, na razie jest jak na lekarstwo, ale Paradox Interactive ogłosiło swoje dalsze plany. Poniżej wszystkie już dostępne i zapowiedziane dodatki i DLC do Victoria 3?

Znajdziesz tu podstawowe informacje i opinie o każdym rozszerzeniu, co pomoże podjąć decyzję. Zestawienie będzie regularnie aktualizowane, gdy twórcy podadzą nowe konkrety.

Victoria 3 – dodatki i DLC do strategii

Victoria 3 Dodatki i DLC

Melodies for the Masses – DLC do Victoria 3

 • Premiera: 13 marca 2023;
 • Cena: 19,99 złotych.
V3 Melodies for the Masses banner

Zawartość

Pierwszy płatny pakiet dodatkowej zawartości do Victoria 3 to nic innego, jak rozszerzona ścieżka dźwiękowa w strategii. Omawiane DLC nie ma żadnego wpływu na rozgrywkę, a jedynie korzysta z wprowadzonego w aktualizacji 1.2 odtwarzacza. Melodies for the Masses Music Pack oferuje 14 nowych utworów, które będą akompaniować nasze działania podczas rozgrywki.

Muzyka odwołuje się do postępującej industrializacji, która dla wielu ludzi stanowi wyraźny kontrast za sielską pracą na roli. Tę tęsknotę do dawnych czasów wyrażają wprowadzone przez DLC utwory.

Warto kupić?

Jeśli planujesz spędzić kolejne dziesiątki, setki czy tysiące godzin w Victoria 3, to jak najbardziej. Pakiet nie tylko jest stosunkowo tani, ale też całkiem obszerny, jak na to, do czego przyzwyczaiło nas Paradox Interactive. Melodie dla mas świetnie komponują się z utworami z podstawki, co przyznali też użytkownicy Steam, spośród których nawet 90% oceniających poleca zakup.

Voice of the People – DLC do Victoria 3

 • Premiera: 22 maja 2023;
 • Cena: 59,99 złotych.
V3 Voice of the People banner

Zawartość

Pierwszy Immersion Pack do strategii Victoria 3 wprowadza do gry nowe historyczne postacie, które są tytułowym głosem ludu. Mowa tu o osobistościach, które wykorzystają wprowadzoną w aktualizacji 1.3 mechanikę agitatorów.

Wybitne jednostki o rozmaitych poglądach pojawią się w kraju, by wywierać wpływ na społeczeństwo i głosić swoje idee. Możesz wykorzystać ich do walki politycznej, stawiając na czele grup interesu lub przepędzić, zanim zindoktrynują zbyt wielką rzeszę obywateli. DLC oferuje 60 historycznych agitatorów, wśród których znaleźli się Włodzimierz Lenin, Giuseppe Mazzini, Róża Luksemburg i John Brown.

Voice of the People to także nowa zawartość historyczna dla Francji. Dostęp do omawianego DLC gwarantuje nowe wydarzenia w świecie gry, wpisy w dzienniku i decyzje. Wszystko po to, by rozgrywka na czele Francji była jeszcze bardziej złożona, różnorodna i wciągająca.

Warto kupić?

Lud przemówił, oj przemówił, jednak niekoniecznie głosem, który Paradox Interactive chciałoby słyszeć. Voice of the People to jedno z najgorzej ocenianych rozszerzeń do strategii Szwedów w ostatnich latach. Gracze zarzucają twórcom zbyt mało zawartości, jak na wygórowaną cenę pakietu. Wielu fanom strategii nie podoba się też fakt, że po przeszło pół roku ekipa nadaje charakteru tylko jednej z wielu nacji.

Na to wszystko nie sposób oprzeć się wrażeniu, że ekipa znów zaserwowała chude mięso, jak na zawartość aktualizacji, która trafiła na serwery wraz z pakietem. Jeśli palisz się do zabawy Francją, to z pewnością znajdziesz tu coś dla siebie, ale może warto poczekać na jakąś promocję.

Dawn of Wonder – DLC do Victoria 3

 • Premiera: 28 sierpnia 2023 roku;
 • Cena: 19,99 złotych.
V3 Dawn of Wonder banner release

Zawartość

Kolejne DLC do strategii z 2022 roku to Art Pack. Wraz z nim twórcy rozbudowali oprawę wizualną gry, wprowadzając do niej nowe ilustracje i efekty graficzne. Daniem głównym paczki jest cykl dnia i nocy w Victoria 3. Przy jego okazji deweloperzy przygotowali mnóstwo dodatkowego oświetlenia dla elementów mapy, by zaakcentować je wieczorową porą. Dzięki bogatym opcjom personalizacji ustawiamy długość poszczególnych cyklów albo synchronizujemy je z zegarem komputera. Wszystko to ma nadać kolejnym strategicznym posunięciom wyjątkowy klimat.

Pakiet kosmetyczny oferuje też nowe stroje dla obywateli, kilka nowych budynków na mapie świata oraz skórki dla interfejsu, mapy i biurka.

Warto kupić?

Oceny, jak można było przypuszczać, są mieszane. Z jednej strony twórcy od razu zapowiadali, że planują pakiet kosmetyczny, z drugiej gracze chyba oczekiwali, że pojawi się na koniec przepustki. A już na pewno po zapowiedzianym dodatku Sphere of Influence.

Warto? To zależy. Przede wszystkim od tego, jak dużo czasu spędzasz i masz jeszcze zamiar poświęcić na zabawę z Victoria 3. Dokładnie tak samo, jak w przypadku opisanego wyżej DLC z muzyką. Jeśli pomimo oczywistych wad zaglądasz do strategii regularnie, to będziesz mieć sposobność, by docenić nowinki. Szczególnie że cena nie zwala z nóg. Jeśli nie, to możesz spokojnie poczekać do debiutu rozszerzenia i wtedy zrewidować tę kwestię.

Victoria 2 Remastered Soundtrack – DLC do Victoria 3

 • Premiera: 9 października 2023;
 • Cena: za darmo.
Victoria 2 soundtrack banner

Paradox Interactive zdecydowało się udostępnić za darmo wszystkim posiadaczom Victoria 3 wcześniejszy bonus do zamówień przedpremierowych. W niecały rok od debiutu strategii aktywni gracze mogą cieszyć się dodatkowymi utworami, które oryginalnie przygotowano dla Victorii 2 z 2010 roku. Dodatkowy album muzyczny pobierany jest wraz z podstawową wersją gry, ale powiązane z nim pliki możesz znaleźć w folderze DLC do strategii.

Colossus of the South – DLC do Victoria 3

 • Premiera: 14 listopada 2023 roku;
 • Cena: 27,50 złotych.
Victoria 3 Colossus of the South

Zawartość:

Pierwszy pakiet regionalny do strategii Victoria 3, który rozszerza przepustkę sezonową o dodatkowe DLC. Paczka koncentruje się na nacjach Ameryki Południowej, które przechodzą burzliwy okres po uzyskaniu niezależności od europejskich mocarstw. Twórcy przygotowali dodatkową zawartość dla Brazylii, Paragwaju i Kolumbii, oraz wprowadzili więcej państw do sformowania. Colossus of the South to także nowe wydarzenia dotyczące dżungli amazońskiej, postacie historyczne oraz nowe elementy ubioru dla lokalnych grup społecznych.

Warto kupić?

Victoria 3 wreszcie otrzymała pakiet dodatkowej zawartości, którego cena odpowiada zawartości. Jednocześnie Paradox niespodziewanie włączyło go do przepustki sezonowej, co też znacznie poprawiło nastroje graczy. Całość wygląda przyzwoicie, ale – jak łatwo się domyślić – prawdziwą frajdę zapewni przede wszystkim fanom kontynentu. Niemniej jednak jeśli wciąż wyczekujesz pierwszego dodatku, to nieco odmiany od ogranych już mocarstw z pewnością nie zaszkodzi.

Sphere of Influence – dodatek do Victoria 3

 • Premiera: pierwszy kwartał 2024 roku;
 • Cena: brak danych.
V3 Sphere of Influence banner

Zawartość

Pierwszy duży dodatek do Victoria 3 skupia się na dyplomacji. Sphere of Influence, jak wyjaśnili twórcy, rozwija mechanizmy znane z poprzedniej odsłony cyklu. Część z nich zaimplementowano w grze już na dzień debiutu, a pozostałe rozwiązania doczekają się ulepszeń i gruntownej rozbudowy. Dodatek pozwoli tworzyć koalicje państw, które poszczególnym mocarstwom umożliwią jeszcze większą ingerencję w politykę, gospodarkę i interesy maluczkich.

Już na wstępie dowiedzieliśmy się, że nowe mechaniki rozgrywki pojawią się w ramach dedykowanej aktualizacji do Victoria 3. Dodatek dołoży mnóstwo narzędzi, które urozmaicą dyplomatyczne zagrywki.


To na razie wszystkie dodatki i DLC do Victoria 3. Czekamy na zapowiedź kolejnych i oficjalne prezentacje już ogłoszonych.

Gra Victoria 3 zadebiutowała 25 października 2022 roku wyłącznie na komputerach osobistych z pośrednictwem Steam. Początkowo Paradox deklarowało, że gra trafi też do usługi PC Game Pass, ale wycofało się z usługi na krótko przed oficjalną premierą strategii. Zainteresowanym polecamy nasz praktyczny poradnik do Victoria 3 oraz pozostałe treści dla fanów gatunku.


Jeśli znalazłeś tu przydatną wiedzę, to koniecznie podziel się z nią z przyjaciółmi. Nieocenione dla dalszego rozwoju serwisu będzie też polubienie naszego profilu na Facebooku. Z góry dziękujemy i zapraszamy do kolejnych publikacji.