Najlepsze mody do Hearts of Iron 4

 • Post category:Rankingi

Zebraliśmy najlepsze mody do gry Hearts of Iron 4 na PC. Co warto zainstalować?

Hearts of Iron 4 mody

Jak na grę o historii alternatywnej przystało, rozwój Hearts of Iron 4 potoczył się dwoma kanałami. Z jednej strony mamy deweloperów z Paradox Development Studio, którzy regularnie dostarczają nam kolejne dodatki i DLC. Po drugiej stronie barykady jest zaangażowana społeczność, która w ciągu wielu lat przygotowała i utrzymuje ponad 40 tysięcy modyfikacji. Dzisiaj wyróżnimy kluczowe z nich. Przed tobą najlepsze mody do Hearts of Iron 4. Podczas prac nad tekstem sięgnęliśmy po najciekawsze, najpopularniejsze i najlepiej oceniane projekty. Jeśli pominęliśmy coś ważnego, to koniecznie dajcie znać, a rozbudujemy zestawienie.

Zanim przejdziemy do konkretów polecam ci ranking najlepszych modów do Crusader Kings 3.

NAJLEPSZE MODY DO HEARTS OF IRON 4:

Instalacja – mody Hearts of Iron 4

Paradox Interactive znacznie ułatwiło korzystanie z modyfikacji już na początku drogi Hearts of Iron 4 na rynku. Instalacja modów wydanych poprzez Warsztat Steam jest banalnie prosta. Dodatkowo specjalny program uruchamiający grę pozwala szybko zmienić zestaw modyfikacji, z którymi chcemy rozpocząć kolejną sesję.

Jak instalować mody na Steam?

Tu droga od wyboru dodatku do zabawy z jego zawartością ogranicza się do kilku prostych kroków.

 1. Udaj się na stronę moda w Warsztacie Steam;
 2. Kliknij zielony przycisk subskrypcji;
 3. Uruchom Hearts of Iron 4 na Steam;
 4. Przejdź do zakładki „Wszystkie zainstalowane mody”;
 5. Odśwież ją, jeśli wciąż nie widzisz nowych treści;
 6. Przejdź do zakładki „Zestawy” i zaznacz moda, do zestawu uruchamiającego;
 7. Korzystaj z nowości.

Mody poza Steam

Jeśli posiadasz grę poza Steam, to wciąż możesz cieszyć się z nowości, ale musisz je najpierw ręcznie doinstalować.

Ręczna instalacja
 1. Pobierz interesującą modyfikację;
 2. Skorzystaj z eksploratora plików Windows, by uruchomić folder Dokumenty;
 3. Znajdź folder Paradox Interactive, w nim Hearts of Iron 4;
 4. Utwórz wewnątrz niego folder zatytułowany „mod”;
 5. W katalogu „mod” umieść rozpakowany plik o rozszerzeniu .mod;
 6. Uruchom Hearts of Iron 4;
 7. Przejdź do zakładki „Wszystkie zainstalowane mody”;
 8. Odśwież ją, jeśli wciąż nie widzisz nowych treści;
 9. Przejdź do zakładki „Zestawy” i zaznacz moda, do zestawu uruchamiającego;
 10. Korzystaj z nowości.

Modyfikacje a wersja gry

Niektóre z dodatków przygotowanych przez społeczność nie podążają ramię w ramię z aktualizacjami twórców. Tym samym, by z nich korzystać, musisz w pierwszym ruchu dostosować zainstalowaną wersję Hearts of Iron 4 do moda. Twórcy pozostawili wiele wcześniejszych wydań gry w ramach zakładki Beta na Steam, żeby znacznie ułatwić ten proces.

Beta wersje mody Hearts of Iron 4

Wystarczy, że wybierzesz Hearts of Iron 4 w Bibliotece Steam i uruchomisz właściwości aplikacji. W zakładce Beta znajdziesz wymaganą wersję strategii z rozwijanej listy i potwierdzisz zmiany. HOI4 zejdzie do oznaczonej wersji, a dedykowane jej modyfikacje widoczne w zakładce „Wszystkie zainstalowane mody” launchera będą gotowe.

Rozgrywka – mody Hearts of Iron 4

Wszystko, co dokłada swoje trzy grosze do mechanizmów rozgrywki, nie wywracając przy tym formuły czy logiki.

Expert AI

Expert AI mody Hearts of Iron 4

Niniejszy ranking modów zaczynamy z wielkiego M projektem, który zamierza wycisnąć siódme poty z fanów historycznej kampanii. Expert AI oferuje dodatkowe szare komórki dla sztucznej inteligencji. Ta na dopingu podejmie znacznie lepsze decyzje ekonomiczne i militarne, tak by w pełni wykorzystać potencjał kraju, który kontroluje.

Twórca osiągnął to dzięki pakietowi specjalnych mechanik, które świetnie współgrają z oryginalnymi. Dzięki nim SI lepiej rozumie swoje położenie i uwzględnia to w swoich działaniach. Całość uszyta jest pod zabawę w zgodzie z historycznymi realiami i chociaż możemy bawić się także w alternatywne scenariusze, to mod może stracić wątek.

Pobierz moda Expert AI.

Soldiers’ Radio

Soldiers Radio

Pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy cenią sobie akompaniujące rozgrywce utwory. Modyfikacja wprowadza do strategii niemal 800 nowych utworów nawiązujących do atmosfery Dwudziestolecia międzywojennego, które zebrano w 45 stacji radiowych. Stacje przygotowano dla konkretnych państw, w tym Polski, ale twórcy nie ograniczają ich dla kontrolowanego kraju. Poprzez odtwarzacz, możesz odpalić całą obszerną zawartość moda, niezależenie od państwa, którym grasz.

Pobierz moda Soldiers’ Radio.

State Transfer Tool

State Transfer Tool

Koronny przykład jak wiele radości może dać z pozoru drobna modyfikacja. Ta przygotowana jest z myślą o wszystkich perfekcjonistach, których mocno razi border gore. Mod wprowadza dodatkowy panel, dzięki któremu wymienisz regiony pomiędzy istniejącymi aktualnie państwami. Obsługa jest banalnie prosta, a całość przeznaczona jedynie dla singlowych rozgrywek. W opisie projektu znajdziesz jednak link do wersji, która pozwala na handel dzielnicami w multi.

Pobierz moda State Transfer Tool.

Ultimate Tech Tree: New Horizon

Ultimate tech tree mod hearts of iron 4

Projekt poświęcony wszystkim, którzy mierzą siły na bardzo długą kampanię w Hearts of Iron 4. Mod wprowadza do gry wiele nowych technologii, które możesz z powodzeniem badać nawet do lat 90., bez uczucia, że gra dawno się skończyła. Projekt znacząco rozszerza nasze możliwości, ale odpowiedzialna za niego ekipa postarała się o to, by w dużej mierze zachować balans oryginału. Twórcy przygotowali też ponad 2,5 tysiąca nowych ikon dla poszczególnych badań.

Niestety jest też pewien mankament – mod poprawnie działa wyłącznie z grą uruchomioną po angielsku lub rosyjsku, więc nie obejdzie się bez ofiar.

Pobierz moda Ultimate Tech Tree: New Horizon.

Grafika – mody Hearts of Iron 4

Upiększanie, kontrasty i dodatkowa widoczność po jeszcze lepsze decyzje polityczne i strategiczne.

FPS Map

FPS Map mody Hearts of Iron 4

Graficzne mody rozpoczynamy od jednego z najpopularniejszych projektów w Warsztacie Steam. FPS Map dosłownie odziera Herats of Iron 4 ze wszystkich niepotrzebnych smaczków, które tylko rozpraszają w budowaniu potęgi. Z gry wyleciało cieniowanie i odbicia wody, a jednocześnie zawitały znacznie wyraźniejsze granice, kolorowe ikony i ulepszony widok strategiczny. Wszystko po to, by mieć jak najlepszy wgląd w aktualną sytuację i skupić się na tym, co najważniejsze.

Pobierz moda FPS Map.

HOI4 – Texture Overhaul

Texture Overhaul

Następny w kolejce projekt działa wręcz przeciwnie. Intencją moddera było dodatkowe podkręcenie walorów wizualnych gry. Trudno dokonać tego w grze, której główną atrakcją jest mapa świata. Skupił się więc na niej. Kolekcja czterech kompatybilnych ze sobą modyfikacji oferuje ulepszone tekstury i cienie dla terenu, wody, oświetlenia miast i oznaczeń granic.

Pobierz kolekcję modów HOI4 – Texture Overhaul.

Colored Puppets

Colored Puppets

Jak łatwo wywnioskować z samej nazwy, bohaterami pierwszoplanowymi są tu państwa marionetkowe. Te dzięki modyfikacji poza niezależnością tracą także własny kolor na mapie gry. Dzięki Colored Puppets z łatwością wskażesz wszystkie marionetki większych mocarstw, gdyż mają teraz ten sam kolor, co ich zwierzchnik.

Pobierz Colored Puppets.

Strategic View Adjustments

Strategic View Adjustments mody Hearts of Iron 4

Coś dla wszystkich, którym nie do końca pasują narzędzia wojny przygotowane przez twórców. Modyfikacja wprowadza szereg istotnych zmian do graficznego interfejsu Hearts of Iron 4, by poprawić komfort prowadzenia wojen. Dzięki Strategic View Adjustments dużo łatwiej dostrzeżesz, jak rozlokowane są dywizje na frontach, punkty zwycięstwa czy nazwy miast. Dodatkowo poszczególne panele wojaczki oraz mapa otrzymały wyraźniejsze i lepiej widoczne akcenty.

Niestety zmian jest wystarczająco wiele, by wypaść z wyścigu po osiągnięcia. Twórca przygotował jednak nieco biedniejszą wersję, która może nie poprawia tak dużo, ale nie gryzie się z zasadami dotyczącymi trybu Ironman.

Pobierz Strategic View Adjustments.

Colored Events

Colored Events

Pozornie skromna modyfikacja to gratka dla wszystkich, którzy lubią przyglądać się obrazkom umieszczonym na ekranach wydarzeń. Rzeczony projekt odcina się od nudnej monochromii na rzecz koloru. Colored Events maluje wszystkie obrazki wydarzeń i jest w pełni kompatybilny nie tylko z wszystkimi wersjami gry, ale też innymi modami.

Pobierz Colored Events.

Pełne konwersje – mody Hearts of Iron 4

Mody totalne, szczyt osiągnięć społeczności, popychający grę w różnych, czasem niekoniecznie oczywistych kierunkach.

Kaiserreich

Kaiserreich

Tej sekcji nie mogliśmy zacząć inaczej, niż od moda, który obecnie gości w bibliotekach blisko miliona graczy Hearts of Iron 4. Przygotowany z myślą jeszcze o Hearts of Iron 2 projekt roztacza przed nami wizję świata, w którym Niemcy zwyciężają I wojnę światową. Lecz chociaż kaiser silną ręką trzyma świat w garści, to 17 po zakończeniu wojny wszyscy czekają na iskrę, która upadnie na beczkę prochu, by wywrócić znany porządek.

Na fanów alternatywnych scenariuszy czekają dziesiątki tysięcy nowych wydarzeń w świecie gry oraz setki decyzji przygotowanych zarówno dla konkretnych nacji, jak i pozostałych aktorów teatru wojny. Twórcy rozrysowali na nowo mapę świata, a następnie wypełnili ją ideologiami, systemami politycznymi i celami narodowymi. Te ostatnie przygotowano dla ponad 100 nacji, oferując dla wybranych z nich także dynamiczne drzewka, które zmieniają się wraz z sytuacją w kampanii.

Na dokładkę nowy, obszerniejszy i wypełniony informacjami interfejs użytkownika, specjalne modele, efekty i czego tylko strategiczna dusza zapragnie. Wszystko to nie tylko z poziomu pojedynczego moda, ale całej, liczące 17 przedmiotów kolekcji. Absolutne must have dla wszystkich, którzy zastanawiają się „co by było gdyby…”.

Pobierz moda Kaiserreich.

Mówiąc o Kaiserreich trudno zapomnieć o coraz popularniejszym Kaiserredux: A Kaiserreich Expansion. Modyfikacja powstała na bazie omawianego projektu, ale jej twórcy, chociaż wyszli z tego samego punktu, to udali się w innymi kierunku. Zajrzyj na stronę moda Kaiserredux po więcej konkretów.

BlackICE Historical Immersion Mod

Black Ice

Powracamy na karty historii z kolejnym ambitnym projektem społeczności. Modderzy odpowiedzialni za BlackICE postanowili uczynić historyczne kampanie w Hearts of Iron 4 jeszcze bardziej immersyjnymi. Oczywiście wciąż nie musimy kurczowo trzymać się wojennych kronik, ale czeka nas sporo korzyści, jeśli z nimi zostaniemy.

Twórcy wzięli na warsztat niemal każdy element rozgrywki i dopakowali go masą historycznej zawartości. BlackICE wprowadza całkowicie nowe drzewka celów narodowych dla większości głównych i pomniejszych nacji. Do strategii trafiły też zupełnie nowe wydarzenia, jednostki, technologie i decyzje. Większość z nich ściśle powiązana z konkretnymi krajami, co tylko zaostrza apetyt na kolejne kampanie.

To jednak nie wszystko – ekipa przerobiła też szereg kluczowych mechanik gry. Na pierwszy ogień poszedł usprawniony system bitew morskich, oferujący historyczne schematy z możliwością personalizacji wyposażenia. Poprawki otrzymały także bitwy powietrzne, którym dodano szczypty realizmu. Nad wszystkim czuwa przeprojektowany system produkcji, z dużo większym naciskiem na wyposażenie jednostek.

Pobierz moda BlackICE.

Equestria at War

Equestria at War

Chociaż początkowo możesz przecierać oczy ze zdumienia, to wiedz, że to się dzieje. Przed tobą mod do Hearts of Iron 4, który przenosi rozgrywkę do świata My Little Pony. Może nie w skali 1:1, bo odpowiedzialny za projekt zespół, doprawił fantastyczną krainę mrokiem industrializacji, korupcji i konfliktów politycznych.

Equestria at War oferuje wszystko, czego nawet nie wiedziałeś, że potrzebujesz. Twórcy przygotowali specjalną mapę inspirowaną uniwersum marki. Na niej umieścili ścierające się ze sobą frakcje, dedykowane im cele narodowe, technologie, magiczne wyposażenie i wydarzenia. Całość opakowali w stylizowany interfejs z domieszką modeli jednostek i specjalną ścieżką dźwiękową. Może i przyjaźń to magia, ale za to wojna to życie.

Pobierz moda Equestria at War.

Darkest Hour

Darkest Hour mod

Następny mod w rankingu to propozycja dla tych, którzy potrzebują dłuższego rozbiegu przed wybuchem wojny. Darkest Hour oferuje nową datę rozpoczęcia kampanii, w 1933 roku, gdy świat wciąż podnosi się po Czarnym czwartku na Wall Streat. W pogrążonej w kryzysie Europie coraz silniej wybrzmiewają ekstremistyczne hasła, a cały świat czuje, że coś wisi w powietrzu.

To kolejna propozycja dla miłośników alternatywnych scenariuszy. Twórcy przygotowali nowe drzewka celów narodowych dla najważniejszych aktorów teatru wojny, w tym Polski. Omawiany projekt to także nowe mechanizmy rozgrywki, jak system wyjścia z głębokiego kryzysu i kreowania nowej polityki monetarnej. Modderzy postarali się o ciekawy obrót zdarzeń, a że mieli nieco szersze pole do popisu, to w Darkest Hour znajdziemy takie atrakcje jak prezydentura Alfa Landona w USA czy inwazję ZSRR na Niemcy.

Pobierz moda Darkest Hour.

The New Order: Last Days of Europe

The New Order mody Hearts of Iron 4

Pozostajemy jeszcze na moment przy „co by było gdyby” i tak, jak opisany powyżej Kaiserreich zakłada wygraną Niemiec w Wielkiej Wojnie, tak tu mamy podobny wynik II wojny światowej.

Stary świat obrócił się w niebyt pod silnym butem III Rzeszy, która wprawdzie cel osiągnęła, ale ideologii nie wystarczyło, by go skapitalizować. Dominująca w Europie Rzesza jest zaledwie cieniem spodziewanej potęgi, a politycy już dzielą skórę na dogasającym Hitlerze. Znacznie lepiej poczyna sobie Imperium Wschodzącego Słońca, które wyrosło na ekspansji Japończyków, ale i tu nie brakuje oporu ze strony pokonanych. Największym z nich jest jednak upokorzone i pokonane USA, które musi rozprawić się z wewnętrznymi sporami, jeśli chce zburzyć porządek Osi.

The New Order: Last Days of Europe to mroczna wizja, którą możesz spełnić już dziś. Twórcy przygotowali wiele lat grywalnej zawartości dla czołowych nacji i frakcji tej dystopii. W pakiecie otrzymujemy nową mapę świata, system ekonomii bazujący na podejmowanych przez nas decyzjach oraz niezwykle niepokojącą ścieżkę dźwiękową. Ekipa przeniosła też na grunt moda system polityczny przygotowany z myślą o grze Victoria 2. Dali też atomówki, dużo atomówek.

Pobierz moda The New Order: Last Days of Europe.

Lord of the Rings Mod

Lord of the Rings mod

Kolejna pozycja w naszym rankingu mówi sama za siebie. Trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek strategię Paradox Interactive, która nie otrzyma prędzej lub później modyfikacji inspirowanej twórczością Tolkiena. Nie inaczej jest tym razem, a Lord of the Rings Mod to w zasadzie wszystko, czego miłośnik uniwersum mógłby oczekiwać. Twórcy przenieśli na grunt HOI4 najważniejsze frakcje, wyposażyli je w specjalne cele, a potem oddali na ręce narzędzia wojny. Gotowy na powrót do Śródziemia?

Pobierz moda Lord of the Rings.

Star Wars: Palpatine’s Gamble

Palpatines Gamble mody Hearts of Iron 4

Skoro jesteśmy przy blockbusterach, to wypada wspomnieć o kolejnym modzie bazującym na znanej marce. Tym razem przenosimy się do świata wykreowanego przez George’a Lucasa, a konkretnie do Wojen Klonów. Projekt jak na stosunkowo wczesny etap rozwoju zdążył już zebrać wokół siebie pokaźną grupę fanów. I oczywiście zmienił sporo w samej rozgrywce.

Star Wars: Palpatine’s Gamble oferuje nieco mechanizmów inspirowanych samym uniwersum. Twórcy przygotowali mechaniki korporacji, galaktycznego senatu czy możliwość skorzystania z usług łowcy nagród. Jak wcześniej wspomniałem, mod cały czas jest rozwijany, więc koniecznie zajrzyj na kanały twórców, by śledzić ich postępy.

Pobierz moda Star Wars: Palpatine’s Gamble.

The Road to 56

The Road to 56 mody Hearts of Iron

Być może zdążyłeś już pomyśleć, że zapomnieliśmy, ale nic z tych rzeczy. Tak, jak rozpoczęliśmy omawianie pełnych konwersji HOI4 od moda, którego historia sięga najdalej, tak wieńczymy je tym najpopularniejszym. The Road to 56 to projekt, który najłatwiej możemy podsumować jako rozszerzenie gry przygotowane przez jej oddaną społeczność. Twórcy wprowadzili do gry mnóstwo nowych technologii, rozszerzyli drzewka celów narodowych o kolejne alternatywne kierunki i wydłużyli kampanię do 1956 roku.

Kluczowy w prezentacji moda jest fakt, iż ekipa absolutnie nie siliła się na wierność historycznym realiom. The Road to 56 głęboko sięga do tego, co się nie wydarzyło, a mogło, ku uciesze fanów strategii. Rozszerzenie rozbudowało niemal każdy aspekt rozgrywki, począwszy od nowych jednostek, a kończąc na prawach i nacjach. Jeśli tylko znuży cię rozgrywanie historii raz za razem, to masz przez sobą pozycję absolutnie obowiązkową.

Pobierz moda The Road to 56.


Jeśli znalazłeś tu przydatną wiedzę, to koniecznie podziel się z nią z przyjaciółmi. Nieocenione dla dalszego rozwoju serwisu będzie też polubienie naszego profilu na Facebooku. Z góry dziękujemy i zapraszamy do kolejnych publikacji.

Jesteśmy w Google News – obserwuj po doniesienia z frontów gier strategicznych.