Najlepsze mody do Crusader Kings 3

  • Post category:Rankingi

Najnowsza odsłona strategii od Paradox Development jest już na rynku grubo ponad rok. Twórcom udało się wypuścić jeden duży dodatek oraz kilka DLC. I chociaż kolejny pakiet zawartości w drodze, to trudno nie odnieść wrażenia, że rozwój tytułu przebiega raczej wolno. Zupełnie inaczej wygląda sprawa z fanowskimi modami, którym w tym artykule, postanowiliśmy się przyjrzeć. Przed tobą najlepsze mody do Crusader Kings 3 na PC Steam. Podczas prac nad tekstem sięgnęliśmy po najciekawsze, najpopularniejsze i najlepiej oceniane projekty. Jeśli pominęliśmy coś ważnego, to koniecznie dajcie znać, a rozbudujemy zestawienie.

Korzystając z okazji polecam ci także artykuł o najlepszych modach do Warhammera 2.

NAJLEPSZE MODY CRUSADER KINGS 3 NA PC:

Crusader Kings 3 mody

Instalacja i przydatne pliki

Paradox Interactive doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, że to wsparcie społeczności zapewnia grom studia tak długi żywot. Szwedzki wydawca nie szczędzi więc wysiłków, by maksymalnie ułatwić zarówno korzystanie, jak i tworzenie modyfikacji do strategii. Integracja nieoficjalnych projektów w ParadoxMod czy Warsztacie Steam sprawia, że instalacja wybranego moda ogranicza się do kilku prostych kroków.

Crusader Kings 3 instalacja modów

Jak instalować mody?

  1. Udaj się na stronę moda w Warsztacie Steam;
  2. Kliknij zielony przycisk subskrypcji;
  3. Uruchom Crusader Kings 3 na Steam;
  4. Przejdź do zakładki „Wszystkie zainstalowane mody”;
  5. Odśwież ją, jeśli wciąż nie widzisz nowych treści;
  6. Przejdź do zakładki „Zestawy” i zaznacz moda, do zestawu uruchamiającego;
  7. Ciesz się nowościami.

Modyfikacje dostępne w Paradox Mods czy Steam Workshop zostaną pobrane automatycznie przez grę, bez konieczności ręcznego ingerowania w pliki strategii.

Spolszczenie – mody Crusader Kings 3

Crusader Kings 3 spolszczenie

Bez względu na to, jak atrakcyjne mogą się wydawać pozostałe projekty, zestawienie rozpoczniemy od moda najbardziej wyczekiwanego przez polską społeczność. Po miłych gestach towarzyszących premierom Stellaris i Hearts of Iron 4 Paradox zarzucił polskie lokalizacje. Z pomocą dla fanów Crusader Kings 3 przyszli modderzy, którzy w wolnym czasie przygotowali fanowskie spolszczenie.

To obejmuje lwią część plików tekstowych gry i jest regularnie rozwijane, aż do wersji gry 1.5.1.1 Fleur-de-lis. W chwili pisania tekstu zespół wciąż pracuje nad lokalizacją dodatku Royal Court. Pracę z pewnością utrudnia liczba nowych wydarzeń, które przygotowano dla królewskiego dworu.

Pobierz Crusader Kings III Spolszczenie.

Nowa zawartość – mody Crusader Kings 3

Dla każdego coś średniowiecznego. Dzieła fanów, które urozmaicają lub pogłębiają świat gry.

Community Flavor Pack

Community Flavor Pack najlepsze mody Crusader Kings 3

Na pierwszy ogień jedna z najpopularniejszych modyfikacji do symulatora średniowiecza od Paradox Interactive. Symulatora niezbyt dokładnego, czy kompletnego, który fani postanowili uzupełnić sami. Community Flavor Pack to przeszło 200 modeli rozmaitych strojów i ubiorów, które pojawiały się na królewskich dworach w okresie, który obejmuje gra. Zero zmian w mechanice rozgrywki – tylko wizualne dodatki i rozszerzone funkcje balwierza, które przeniosą symulację w Crusader Kings 3 na zupełnie nowy poziom.

Pobierz Community Flavor Pack.

Nameplates

Nameplates najlepsze mody Crusader Kings 3

Mod, który nie wpisuje się w żadną z przedstawionych tu szufladek, ale jest wart uwagi. Nameplates, to jak sama nazwa wskazuje, informacja o osobach, które obejmują wydarzenia. Jeśli podczas rozgrywki masz problem z dostrzeżeniem, o kogo właściwie chodzi, to mod pomoże w zorientowaniu się w sytuacji. Twórcy projektu pozwolili sobie także na garść wskazówek, które pomogą w podjęciu decyzji, niezależnie od tego, przed jakim wyborem stanąłeś.

Pobierz Nameplates.

VIET Events – Very Immersive Events and Tales

VIET Events

Jeśli jeszcze mało ci immersji w średniowiecznym świecie, to weź pod uwagę moda VIET. Kontynuacja projektu zapoczątkowanego jeszcze na potrzeby Crusader Kings 2 dodaje masę wydarzeń w świecie gry. Te pozwalają jeszcze głębiej zanurzyć się w wierności historycznym realiom. Ekipa przygotowała przeszło 800 wydarzeń, od plotkowania z dworzanami aż po rozprawy o miłości, filozofii i sensie życia. W zależności od złożoności łańcucha zdarzeń możesz stanąć przed trudnymi wyborami lub doświadczyć nowych aktywności.

Pobierz VIET Events.

Rozgrywka – mody Crusader Kings 3

Najlepsze mody do Crusader Kings, które wnoszą zmiany do oryginalnej mechaniki rozgrywki. Naginanie zasad, nowe funkcje i bezczelne oszustwa.

Immortality+

Immortality

Jedno z najgorszych uczuć podczas zabawy w grze Paradoksu, to moment, gdy nasz wyuczony, doświadczony i wychuchany władca opuszcza ziemski padół. A razem z nim wszelka chwała i sława, którą na tym etapie zdążyliśmy zyskać. Nie tym razem, a przynajmniej nie z modyfikacją Immortality+.

Ten nie tylko zapewnia tytułową nieśmiertelność, ale też znosi szereg ograniczeń, które w grze standardowo rozwiązuje wycieczka na tamten świat. Odpowiednie decyzje usuwają ograniczenia dla podbojów „raz na całe życie”, statusy poprzedzające śmierć ze starości czy konieczność wyglądania na swój wiek. Wisienką na torcie jest możliwość obdarowania wiecznym życiem innych bohaterów gry.

Pobierz Immortality+.

Crusader Blade

crusader blade

Niesamowicie ambitna modyfikacja, do której potrzebujesz poza Crusader Kings 3 także Mount & Blade 2: Bannerlord. Tytuł nie tylko rozwija mechanikę walki w strategii szwedzkiego studia, on przenosi ją na niedostępny dotąd poziom. Crusader Blade pozwala bowiem decydować o losach rozgrywanych potyczek na gruncie Bannerlord. Przy okazji starcia armii przeniesiesz się do Mount & Blade, by zobaczyć bitwę na własne oczy, a nawet walczyć po jednej ze stron. Wynik starcia zostanie przeniesiony na powrót do CK3, gdzie będziesz kontynuował zabawę z sali tronowej.

Pobierz Crusader Blade.

Primogeniture without Requirements

Podział dzielnicowy kraju to niesamowity ból. Szczególnie gdy umiera ulubiony władca, a jego potomstwo rozpoczyna bratobójczą walkę o prawa do ziem, które nie należą do ich domeny. Modyfikacja znosi wszelkie ograniczenia związane z ustalaniem dowolnego z dostępnych w grze typów sukcesji. Jeden klik i korona wpadnie we właściwe ręce, a reszta zostanie na lodzie.

Pobierz Primogeniture without Requirements.

CK3toEU4

ck3toeu4 mod

Dobrze było, póki trwało? Nic z tych rzeczy. Kolejny na liście jest nieoficjalny pakiet, który pozwoli kontynuować zabawę z Crusader Kings 3 na gruncie Europa Universalis 4. Podobnie, jak robiło to płatne rozszerzenie do CK2 od wydawcy. Ba, to jeszcze nie wszystko, bo jak już pograsz sobie w EU4, to wciąż jeszcze nie koniec – z tym modem przeniesiesz wysmażoną wcześniej dynastię nawet dalej – aż do Victoria 2. Brakuje jeszcze tylko Hearts of Iron i jesteśmy na bieżąco.

Pobierz CK3toEU4.

More Game Rules

More Game Rules najlepsze mody Crusader Kings 3

Modyfikacja, z którą decyzje projektantów nie będą cię już ograniczać. Nie chodzi nawet o jakieś oszustwo, mod More Game Rules pozwala jedynie na nieco więcej. Dzięki niemu możesz narzucić zupełnie nowe zasady i pozbyć się ograniczeń, które przygotowali twórcy. Mowa m.in. o nowych grywalnych nacjach, dodatkowych oddziałach zbrojnych czy regionach, które możesz mieć pod kontrolą bez żadnych kar. Jest tego wiele więcej, przekonaj się sam.

Pobierz More Game Rules.

More Building Slots

Niewielka modyfikacja o niebanalnym znaczeniu, szczególnie gdy lubisz wyciskać jak najwięcej z kontrolowanych prowincji. Autor More Building Slots dorzucił kilka slotów budowy dla regionów o poszczególnym znaczeniu, co pozwoli lepiej je zagospodarować. Tak gdyby naszła cię ochota na zabawę w budowniczego.

Pobierz More Building Slots.

Daddy Pika’s Cheat Menu

cheat menu mod CK3

Na koniec najlepszych modów dla rozgrywki w Crusader Kings 3 projekt, któremu zaufało przeszło 150 tysięcy graczy. Cheat Menu, to wiadomo, możliwość przekręcenia wszystkiego, co tylko widoczne jest na ekranie. Nowe zasady, nowe porządki i dowolna liczba dzieci, wojsk czy cech protagonisty. Wszystko jak za dotknięciem magicznej różdżki. Jeśli marzy ci się władza absolutna i to dosłownie, to modyfikacja jest do twojej dyspozycji.

Pobierz Daddy Pika’s Cheat Menu.

Pełne konwersje – mody Crusader Kings 3

Najlepsze i największe mody do Crusader Kings 3. Skacz po epokach historycznych i światach fantasy ze zmienionymi mechanikami i bohaterami.

The Fallen Eagle

The Fallen Eagle najlepsze mody CK3

Na pierwszy ogień pełna konwersja, która przenosi nas w czasy Imperium Rzymskiego. The Fallen Eagle startuje w roku 395, by zaprezentować nam starannie odwzorowany świat tamtych czasów. Twórcy sięgnęli do źródeł po najważniejsze postacie, religie, kręgi kulturowe i przygotowali dla nich specjalne mechaniki. Oko cieszy okraszony motywami epoki interfejs użytkownika i liczne modele dla jednostek czy budynków. Na dokładkę specjalne przygotowany klimatyczny soundtrack.

Chociaż już na tę chwilę The Fallen Eagle prezentuje się imponująco, to przed modderami wciąż mnóstwo pracy. Docelowo modyfikacja Crusader Kings 3 ma oferować jeszcze kilka dodatkowych punktów startowych kampanii – 476, 532, 632 i 768. Jest na co czekać, a bawić możesz się już dziś.

Pobierz The Fallen Eagle.

LotR: Realms in Exile

realms of Exile najlepsze mody CK3

Jeśli podobnie jak Theoden zastanawiałeś się, gdzie był Gondor, gdy Isengard szturmował Helmowy Jar, to mamy coś dla ciebie. Liczna grupa modderów w pocie czoła przenosi świat Władcy Pierścieni i Silmarillionu Tolkiena na grunt Crusader Kings 3. Mod LotR: Realms in Exile odnosi się bezpośrednio do czasów, które nastąpiły po upadku Numenoru i powstałych wówczas królestw. Podczas rozgrywki napotkasz całą plejadę znajomych postaci i wątków zaczerpniętych bezpośrednio ze świata Śródziemia. Wszystko to ze specjalnymi mechanikami, łańcuchami wydarzeń i ruchami na mapie fantastycznego uniwersum.

W chwili pisania artykułu twórcy przygotowali aktualizację moda LotR: Realms in Exile do wersji 2.3, która jest w pełni kompatybilna z wydanym w lutym dodatkiem Royal Court. Następny na liście zadań jest patch 3.0, który obejmie zawartość związaną z elfami.

Pobierz LotR: Realms in Exile.

Shogunate

shogunate najlepsze mody CK3

Pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy bez opamiętania katowali obie części Shogun: Total War. Modyfikacja przenosi akcję Crusader Kings 3 do feudalnej Japonii, gdzie powalczymy o prym na japońskich wyspach. Twórcy modyfikacji Shogunate zadbali o plejadę sławnych postaci z tamtego okresu i specjalne mechaniki rozgrywki. Tym razem znacznie trudniej będzie namówić pozostałych władców do zbrojnego wsparcia naszej sprawy, a końcowa faza rozgrywki nakłada na nas coraz większe ograniczenia. Sam zaś Szogunat wymaga kontroli nad całą Japonią.

Na dokładkę Shogunate oferuje specjalne atrakcje z hermetycznego wtedy kręgu kulturowego, nowe budynki i specjalne wynalazki, które odblokujesz w następstwie historycznych wydarzeń na wyspach.

Pobierz Shogunate.

The Way of Kings

The Way of Kings najlepsze mody Crusader Kings 3

Kolejna pozycja w naszym zestawieniu najlepszych modów do Crusader Kings 3 zabiera nas do świata wykreowanego przez Brandona Sandersona. The Way of Kings pozwoli nam walczyć o zdominowanie Rosharu. Twórcy przygotowali szereg dodatkowych mechanik i sporo nowej zawartości – są artefakty, księgi, magia i eksploracja lochów. Wszystko w duchu książek z cyklu Archiwum Burzowego Światła. Całość w pełni kompatybilna z najnowszą wersją gry Paradoxu. Odnalezienie się w fantastycznym świecie może być nieco trudne, jeśli nie spotkałeś się z materiałem źródłowym, do którego cię z tego miejsca zachęcamy.

Pobierz The Way of Kings.

The Bronze Age: Maryannu

bronze age mod CK3

Jeśli skok do czasów Imperium Rzymskiego w The Fallen Eagle ci nie wstarcza, to może warto cofnąć się jeszcze bardziej. Modyfikacja The Bronze Age: Maryannu nawet do 2115 roku przed naszą erą, skąd rozpoczniesz kampanię w starożytnym świecie. Twórcy moda przygotowali wiele nowych mechanik, a wraz z nimi charakterystyczne dla epoki budynki, wynalazki i postacie. Nie zabrakło też dominujących wtedy wierzeń religijnych i wszechobecnej brutalności.

Modyfikacja jest rozwijana od premiery gry, ale modderzy wciąż mają przed sobą wiele pracy. Na tę chwilę na pewno brakuje w niej wielu strojów z tamtej epoki. W planach są także kolejne specjalne mechaniki.

Pobierz The Bronze Age: Maryannu.

The Witcher’s Realms

Wiedźmin CK3 mod

W zestawieniu nie mogło zabraknąć wybitnie polskiego akcentu. The Witcher’s Realms to pełna konwersja, która przeniesie nas, jak pewnie zgadłeś, do świata Wiedźmina. Twórcy moda postanowili ożenić niegdyś zwaśnione spojrzenia na markę Andrzeja Sapkowskiego i CD Projekt RED w fanowskim projekcie. Mod jest jeszcze na stosunkowo wczesnym etapie rozwoju, sądząc po ambitnych planach zespołu. Jednak już teraz pozwala zanurzyć się w uwielbianym szaro-burym świecie politycznych intryg.

Na tym etapie możemy wcielić się w jednego z ikonicznych władców i rozszerzać swoją strefę wpływów. Nadchodzące aktualizacje modyfikacji wprowadzą do CK3 więcej potworów, wiedźminów, kolejne rasy i magiczne istoty, a także dodatkowe zakładki dla szczególnie istotnych wydarzeń w dziejach uniwersum. Będzie też Geralt i Ciri, oczywiście, ale na wysyp kluczowych postaci także musimy jeszcze poczekać.

Pobierz The Witcher’s Realms.

Elder Kings 2

Elder Kings 2 CK3 mod

Jest i ono, fenomenalne dzieło niezwykle zaangażowanej i oddanej światu The Elder Scrolls ekipy. Elder Kings 2 to kolejna pełna konwersja, obok której nie można przejść obojętnie. Wciąż jeszcze przed finalną, opatrzoną numerem 1.0 wersją, ale oferująca tony unikalnej zawartości.

Akcja modyfikacji przenosi nas na niemal tysiąc lat przed wydarzeniami zaprezentowanymi w The Elder Scrolls V: Skyrim. Tam wcielimy się w dowolnego z władców, by rozpocząć trwającą około 400 lat kampanię. Twórcy przygotowali zgodne z lore kontynenty, rasy, stroje oraz mnóstwo smaczków dla fanów uniwersum. Wszystko to oczywiście także w postaci trójwymiarowych modeli przygotowanych specjalnie dla Elder Kings 2.

Poza naciskiem na immersję projekt oferuje też mnóstwo nowinek dla poszczególnych nacji i ras. Modderzy zaimplementowali do Crusader Kings 3 m.in. specjalne mechaniki, systemy magiczne oparte na Szkołach Magii, wampiryzm, a także kręgi kulturowe i wyznaniowe wprost ze świata gry. Postarali się nawet o takie akcenty jak mieszane potomstwo dla Elfów, Orków i Ludzi. Absolutne must-have dla fanów Scrollsów.

Pobierz Elder Kings 2.

Godherja: The Dying World

godherja mody CK3

Listę pełnych konwersji Crusader Kings 3 kończymy oryginalnym światem fantasy z modyfikacji Godherja: The Dying World. Twórca przygotował mroczne uniwersum ze specjalną mapą rozgrywki, ale nie szczędził też sił na dodatkowe mechaniki i wiele nowości. Projekt oferuje unikalne rozwiązania dla pojedynków, koronacji czy obchodzenia się z magią. W czasie zabawy podejmujemy szereg decyzji powiązanych bezpośrednio ze światem moda, które tworzą łańcuchy zdarzeń i mają spore znaczenie dla przebiegu rozgrywki.

Godherja: The Dying World wciąż jest w fazie rozwoju, a twórca planuje jeszcze więcej wszystkiego, co już teraz możesz znaleźć w grywalnej wersji moda na Steam.

Pobierz Godherja: The Dying World.

To wszystko?

Tylko na razie. Powyżej zestawiliśmy obok siebie najlepsze naszym zdaniem mody do Crusader Kings 3. To jednak tylko kropla w morzu projektów, którymi żyje społeczność zebrana wokół strategii Paradox Interactive. Do CK3 wciąż zmierza wiele fanowskich projektów, a naszą uwagę zwróciło przede wszystkim Warcraft Guardians of Azeroth 2.

CK3 Warcraft

W obu przypadkach nazwy pełnych konwersji powinny brzmieć znajomo, jeśli tylko bawiłeś się z modyfikacjami do Crusader Kings 2. Światy The Elder Scrolls i Warcrafta już niedługo zawitają na grunt Crusader Kings 3, a gdy tak się stanie, to na pewno o tym wspomnimy.

Więcej modów.


Jeśli znalazłeś tu przydatną wiedzę, to koniecznie podziel się z nią z przyjaciółmi. Nieocenione dla dalszego rozwoju serwisu będzie też polubienie naszego profilu na Facebooku. Z góry dziękujemy i zapraszamy do kolejnych publikacji.

Jesteśmy w Google News – obserwuj po doniesienia z frontów gier strategicznych.