RPG 2024 roku. Najważniejsze premiery na PC i konsolach

 • Post category:Rankingi

Bohaterowie fantastycznych światów kolejny rok będą mieli ręce pełne roboty. Przepowiadamy najważniejsze premiery RPG w 2024 roku.

W poszukiwaniu obiecujących premier zaglądamy także do mainstreamu. Kilka dni temu zebraliśmy dla ciebie potencjalnie najlepsze strategie 2024 roku, a dziś weźmiemy pod lupę gry fabularne. Przed tobą najważniejsze premiery gier RPG w nadchodzącym, 2024 roku.

RPG 2024 Rise of the Ronin

Zestawienie może i skromne, ale całkiem solidne i jeśli chociaż część z wymienionych tytułów okaże się sukcesem, to ucieszy fanów roleplayów przez długie godziny. Jak zwykle publikacja jest otwarta, więc jeśli na horyzoncie pojawią się jakieś fascynujące niespodzianki, to z premedytacją rozbudujemy zestawienie.

RPG 2024 – na co czekamy?

The Thaumaturge

The Thaumaturge

Zestawienie rozpoczynamy od pozycji z katalogu rodzimego 11 bit studios, które uraczy nas ezoteryką w carskiej Warszawie. The Thaumaturge to fabularna, izometryczna gra RPG z dużym naciskiem na fabułę i, jak obiecują twórcy, mnogością oryginalnych mechanik.

Produkcja pakuje nas w buty Wiktora Szulskiego, człowieka wielu talentów, spośród których najważniejszym jest tytułowa taumaturgia, czyli możliwość komunikowania się z tajemniczymi istotami. To właśnie dzięki tzw. Salutorom Szulski może zaglądać w dusze innych ludzi, odkrywać ich mroczne tajemnice oraz – w razie potrzeby – naginać je do swoich potrzeb.

Chociaż deweloperzy z Fool’s Theory wystawiają nam konkretnego bohatera, to o jego przymiotach zdecydujemy sami. Od tego, z którymi istotami postanowimy zewrzeć szeregi i jak zmanipulujemy otoczenie, zależeć będzie, jak potoczy się opowieść The Thaumaturge. Istotnym dodatkiem będzie tu wielowymiarowy, ugruntowany w historii, ale podszyty mrocznym dotykiem potężnych istot obraz XX-wiecznej Warszawy.

 • Premiera: 4 marca 2024
 • Platformy: PC, później PlayStation 5 i Xbox Series
 • Polska wersja językowa: tak, napisy
 • Deweloper: Fool’s Theory
 • Wydawca: 11 bit studios

Dragon’s Dogma 2

Dragons Dogma 2

Po niemal 12 latach od premiery Capcom powraca ze swoim widowiskowym RPG akcji. Dragon’s Dogma 2, podobnie jak uznany przez graczy pierwowzór, przenosi nas do inspirowanego średniowieczem świata fantasy. Już za kilka miesięcy ponownie wcielimy się w pozbawionego serca Powstałego, by eksplorować rozległy świat i rzucać wyzwanie napotkanym bestiom.

To właśnie rozbudowany i dynamiczny system walki jest wizytówką powołanej do życia przeszło dekadę temu marki. I chociaż Dragon’s Dogma 2 przeznaczona jest dla singla, to do starć nie ruszamy w pojedynkę. W sequelu powraca mechanika Pionków, pieczołowicie wykreowanych przez nas towarzyszy z innych wymiarów, którzy dzielą trudy kolejnych wypraw. I to nie tylko z nami, bo dzięki specjalnej mechanice możemy wynająć Pionka pozostałym graczom, by zyskalł nieco doświadczenia u boku innych Powstałych.

Fani oryginału z pewnością zacierają ręce, a wciąż nieprzekonani mają przed sobą perspektywę zabawy w fantastycznej piaskownicy, ze złożonym i satysfakcjonującym systemem walki.

 • Premiera: 22 marca 2024
 • Platformy: PC, PlayStation 5 i Xbox Series
 • Polska wersja językowa: nie
 • Deweloper: Capcom
 • Wydawca: Capcom

Rise of the Ronin

RPG 2024 Rise of the Ronin

Następna pozycja w naszym zestawieniu wybiera się wyłącznie na konsole PlayStation 5, a przynajmniej póki co Sony nas o tym przekonuje. RPG akcji z otwartym światem od twórców Ninja Gaiden i Nioh przeniesie nas do epoki wielkiego niepokoju – Bakumatsu. To właśnie wtedy w podstawach drżał szogunat Tokugawy, a Kraj Kwitnącej Wiśni coraz silniej przenikał wpływami Zachodu.

Nadchodzące dzieło Team Ninja pozwoli nam wcielić się w Ronina, który przemierza Japonię, by nieść ukojenie lub zagładę postaciom niezależnym. Samuraj bez pana sam zdecyduje o życiu lub śmierci kluczowych bohaterów, wykuwając swoją opowieść. Jednocześnie zwolniony z zasad kodeksu honorowego nierzadko sięgnie po typową dla tamtego okresu broń palną, uderzając tam, gdzie katana nie sięga.

Na papierze mamy tu uśmiech w kierunku fanów Ghost of Tsushima, ale z roleplajowym zacięciem. Podczas gdy gra studia Sucker Punch stawiała na liniową fabułę i swobodną eksplorację, tak Rise of the Ronin ma zagwarantować sporo swobody w każdym aspekcie zabawy. Miejmy nadzieję, że kiedyś również na pecetach.

 • Premiera: 22 marca 2024
 • Platformy: PlayStation 5
 • Polska wersja językowa: nie (możliwa zmiana)
 • Deweloper: Team Ninja
 • Wydawca: Koei Tecmo

Dragon Age: The Veilguard

Dragon age Dreadwolf

To będzie jedno z najlepszych lub najgorszych RPG 2024. O ile faktycznie ukaże się w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Dragon Age 4, znane z podtytułem Deadwolf od lat przenika przez branżowe komunikaty, ale wciąż bez wyczekiwanych konkretów. Te mamy poznać dopiero latem i miejmy nadzieję, że podgrzany zapał fanów szybko uda się skapitalizować udanym debiutem.

Jak na erpega przystało, fantastyczny świat Thedas (znów) pogrążony jest w kryzysie. I to my, tworząc zgraną drużynę dzielnych indywiduów mamy rzucić wyzwanie nawałnicy. BioWare obiecuje romanse, dramaty i przyjaźnie w trakcie wciągającej przygody i w zasadzie, póki co, to wszystko, co ma nam do zaoferowania. Przynajmniej do czasu pełnoprawnej prezentacji.

Oczekiwania są bez wątpienia ogromne, a dekada nieobecności marki na rynku tylko je potęguje. Jednocześnie wszelkie próby zaserwowania nam RPG-a niskich lotów szybko zweryfikuje publika fenomenalnego Baldura.

 • Premiera: końcówka 2024
 • Platformy: PC, PlayStation 5 i Xbox Series
 • Polska wersja językowa: tak, napisy
 • Deweloper: BioWare
 • Wydawca: Electronic Arts

Avowed

Avowed

Kolejny faworyt w wyścigu o tytuł najlepszego RPG 2024 roku. Oczywiście, o ile twórcy dowiozą. Doskonale znane i przede wszystkim uznane studio Obsidian ponownie zabiera nas do świata Pillars of Eternity. Tym razem jednak zobaczymy go w pierwszej osobie, w roleplaju akcji, który przywodzi na myśl cykl The Elder Scrolls.

Avowed wciąż skrywa przed nami wiele tajemnic, ale nowa marka Obsidianu jest zdecydowanie bardziej transparentna niż omówiony powyżej Dragon Age. Podczas zabawy przeniesiemy się do świata Eora, a konkretnie do Żywych Ziem, by zbadać tamtejszą plagę. Jako wysłannik Imperium Aedyr stawimy czoła wielu przeciwnościom, wyzwaniom i misjom, które przygotowali dla nas twórcy.

Co ciekawe pomimo panującego już od lat trendu upychania nas w otwarte światy ekipa Feargusa Urquharta postawiła na quasi-otwarte lokacje. Jak wpłynie to na rozgrywkę i eksplorację? Miejmy nadzieję, że niedługo się przekonamy.

 • Premiera: końcówka 2024
 • Platformy: PC i Xbox Series
 • Polska wersja językowa: nie (możliwa zmiana)
 • Deweloper: Obsidian Entertainment
 • Wydawca: Xbox Game Studios

Gothic 1 Remake

Gothic Remake

Wielkie nadzieje czy bluźnierstwo? Szansa dla nowych graczy czy deptanie marki? O Gothic 1 Remake od czasu zapowiedzi i grywalnego demka słyszeliśmy już wiele. Niedługo mamy przekonać się, jak ostatecznie w starciu z dziedzictwem Piranha Bytes poradzili sobie deweloperzy z Alkimia Interactive. I chociaż materiały wideo są obiecujące, to lepiej nie rozluźniać kciuków.

Remake kultowej na naszym rynku produkcji to wielka niewiadoma. Osobiście mam jedynie nadzieję, że w nowej wersji zaznamy tego samego, przede wszystkim tego samego. Może bez mozolnego wciskania strzałki za każdym razem, gdy podnosimy przedmiot lub otwieramy skrzynię. I przysłowiowego machania jak cepem.

Idealny remake RPG-a z 2001 roku to smród, bród i ubóstwo. To atmosfera wieczornej przechadzki po polskim blokowisku na przełomie XX i XXI wieku. To chamstwo, agresja, intrygi, noże w plecach i oportunizm. To kult siły, pogarda dla słabych, bezczelność i cynizm. Jeśli to otrzymamy z Gothic 1 Remake, to – przynajmniej według mnie – będziemy mogli mówić o sukcesie.

 • Premiera: 2024
 • Platformy: PC, PlayStation 5 i Xbox Series
 • Polska wersja językowa: tak, napisy i dialogi
 • Deweloper: Alkimia Interactive
 • Wydawca: THQ Nordic

Path of Exile 2

Path of Exile 2

Produkcja, w kierunku której z nadzieją spogląda wielu entuzjastów RPG akcji w formule hack’n’slash. I nawet jeśli tegoroczna premiera Diablo 4 odwróciła ich uwagę, to na jedynie… miesiąc. Tymczasem Grinding Gear Games niespiesznie szlifuje swój produkt, który być może nie otrzyma rychłej premiery, ale sama beta może bardzo ucieszyć fanów gatunku.

Akcja PoE2 przeniesie nas na kilka lat po wydarzeniach zaprezentowanych w pierwowzorze. Świat Wraeclast rozpoczął powolną odbudowę, ale wciąż wisi nad nim widmo spaczenia. Te rozprzestrzenia się w zawrotnym tempie, a przy okazji coraz częściej słychać o nasionach, które doprowadzają ludzi do szaleństwa. By ponownie powalczyć o przyszłość fantastycznego uniwersum, będziemy mieli sześć aktów kampanii fabularnej, 12 klas postaci i szereg nowych mechanik. Podczas eksploracji rozmaitych biomów stawimy czoła 600 unikalnym przeciwnikom i setce bossów.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom Path of Exile 2 ostatecznie ukaże się jako samodzielny produkt. Darmowy, pozbawiony mechanizmów pay-to-win i korzystający z zakupów, które gracze wykonali w pierwszej części. Publikowane przez deweloperów materiały tylko zaostrzają apetyt, a brak zaciekłej konkurencji ze strony Blizzarda tylko potęguje potencjalny sukces tytułu.

 • Premiera: 2024 – wczesny dostęp
 • Platformy: PC, PlayStation 5 i Xbox Series
 • Polska wersja językowa: nie
 • Deweloper: Grinding Gear Games
 • Wydawca: Grinding Gear Games

Tainted Grail: The Fall of Avalon

Tainted Grail

Ostatnia (póki co) pozycja w naszym zestawieniu przeszła całkiem długą drogę. I jeszcze nie dotarła do miejsca docelowego, chociaż konsekwentnie kroczy w dobrym kierunku. Ostatnio w ramach wczesnego dostępu na Steam. A wszystko zaczęło się od planszówki.

Tainted Grail: The Fall of Avalon zapowiedziało kilka lat temu polskie Awaken Realms. Izometryczne RPG miało dotrzeć tam, gdzie nie udało się to wersji analogowej – na ekrany naszych monitorów. Ostatecznie klasyczne zasady ustąpiły iście skyrimowemu doświadczeniu, a w międzyczasie z oryginalnego zamysłu wyodrębniła się też udana taktyczna karcianka o podtytule Conquest. Wszystko to we wciąż jeszcze niewyeksploatowanym świecie ogromnego potencjału arturiańskich legend.

Wedle zapowiedzi twórców, na finałowe akty przygody powinniśmy czekać do połowy nadchodzącego roku. Jednak już teraz w Tainted Grail: The Fall of Avalon jest co robić. Wczesna wersja oferuje około 15 godzin zabawy, a wkrótce zostanie rozbudowana o masę dodatkowej zawartości. Zarówno w kontekście mechanik, jak i rozgałęziającej się linii fabularnej.

 • Premiera: 2024
 • Platformy: PC, PlayStation 5 i Xbox Series
 • Polska wersja językowa: tak, napisy
 • Deweloper: Questline
 • Wydawca: Awaken Realms

Jeśli znalazłeś tu przydatną wiedzę, to koniecznie podziel się z nią z przyjaciółmi. Nieocenione dla dalszego rozwoju serwisu będzie też polubienie naszego profilu na Facebooku. Z góry dziękujemy i zapraszamy do kolejnych publikacji.

Jesteśmy w Google News – obserwuj po doniesienia z frontów gier strategicznych.