Strategie 2022 roku. Najważniejsze premiery gier strategicznych na PC

 • Post category:Rankingi

Nowy Rok rozkręca się w najlepsze, a wraz z nim powoli do życia budzi się kalendarz wydawniczy. Co prawda na większość najważniejszych premier gier strategicznych pewnie sobie poczekamy, ale wystarczającym pocieszeniem jest fakt, iż szykuje się solidny rok. Przed tobą strategie 2022 roku, czyli zbiór najważniejszych tegorocznych premier, na które sam czekam. Niektóre z wymienionych strategii już potwierdzono na najbliższe 12 miesięcy, reszta to moje pobożne życzenia podszyte obserwacją sytuacji na rynku. Jakby nie było, na pewno będzie w co zagrać. Na doby początek zaledwie 10 interesujących premier, ale chętnie uzupełnię listę o miłe niespodzianki.

W przyszłość patrzysz? Mamy już zestawienie najważniejszych strategii, które pojawią się w 2023 roku.

Zjedź poniżej lub skocz do wybranej gry. Strategie 2022 roku:

Total War: Warhammer 3

Data premiery Warhammer 3 Total War
 • Premiera: 17 lutego;
 • Platformy: PC Steam, Epic Games Store, Microsoft Store z PC Game Pass.

Jak mogłeś się domyślać, na dobry początek kolejna część podcyklu Total War: Warhammer od studia Creative Assembly. Wydana w połowie lutego strategia nie wpisała się idealnie w oczekiwania i entuzjazm fanów marki, ale podstawy są solidne a na premierę Immortal Empires powinno być już tylko lepiej. Rozszerzona dyplomacja, bitwy z elementami tower defence i poprawione oblężenia są obiecujące, ale daniem głównym są tu nowe frakcje.

Warhammer 3 rozbudował Kislev i stworzył od podstaw Grand Cathay. Mamy jeszcze stronnictwa dla wszystkich Bogów Chaosu oraz Demonicznego Księcia. Dodatkowo następne grywalne rasy mogą pojawić się wraz z premierą analogowego Warhammer: Old World, który jest coraz bliżej debiutu. Na pełen potencjał poczekamy zapewne do 2023 roku, ale już łatwo zasiedzieć się na dziesiątki lub setki godzin.

Men of War 2

men of war 2
 • Premiera: 2023;
 • Platformy: PC Steam.

Aktualizacja: Twórcy gry poinformowali na swoich oficjalnych kanałach, że data premiery Men of War 2 została przesunięta na 2023 rok. Dodatkowe miesiące pomogą rozbudować strategię o pomysły i rozwiązania zaproponowane przez graczy.

Po niemal 15 latach na rynku ukraińskie Best Way powraca z pełnoprawną kontynuacją serii Men of War. Marka strategii czasu rzeczywistego miała sporo czasu, żeby obrać odpowiedni kierunek i chociaż wraca do korzeni, na fronty II wojny światowej, to z mnóstwem nowości. Deweloperzy obiecali usprawnić niemal każdy aspekt oryginalnej rozgrywki, podnosząc go przy tym do dzisiejszych standardów.

Pierwsze prezentacje nie oddają jeszcze pełni potencjału Men of War 2, ale zapowiedź usprawnionej grafiki, udźwiękowienia sztucznej inteligencji i pełne wsparcie dla modów brzmią obiecująco. Istotą dynamicznych starć w RTS-ie będzie przesuwanie linii frontu na swoją korzyść (Front Line). Przy tym każdą sekundę wymiany ognia obejrzymy w rzucie izometrycznym lub oczami dowolnej jednostki (Direct Vision).

Company of Heroes 3

company of heroes 3 najlepsze strategie 2022 roku
 • Premiera: 23 lutego 2023;
 • Platformy: PC Steam.

Aktualizacja 2: Relic opóźniło datę premiery Company of Heroes 3 na PC. Nowy termin debiutu przypada na 23 lutego 2023 roku.

Była już nadchodząca odsłona serii Total War i strategia czasu rzeczywistego, więc pora połączyć obie koncepcje. Na to zdecydowało się Relic Entertainment. Podczas gdy Creative Assebly konsekwentnie wzbrania się przed rozbudowaną strategią w realiach II wojny światowej, Company of Heroes 3 uderzy we wspomniane tony. Nadchodzi połączenie turowej rozgrywki na mapie świata z dziesiątkami dynamicznych starć w typowej dla RTS-ów formule. Tym razem na frontach Włoch i Afryki Północnej, ale ze szczególnym uznaniem dla rozwiązań oryginalnego Company of Heroes.

Twórcy nie tylko zabierają nas w nowe rejony starć podczas II wojny światowej, ale wprowadzają też kilka usprawnień do mechaniki. Najważniejszą z nich jest aktywna pauza podczas właściwych potyczek, ale znacznie zwiększono też znaczenie ukształtowania terenu. Studio Relic produkowało strategię równolegle z udanym Age of Empires 4 i debiutu możemy oczekiwać jeszcze w 2022 roku. Pozostaje czekać.

Master of Magic Remake

master of magic remake strategie 2022 art
 • Premiera: 13 grudnia 2022;
 • Platformy: PC Steam.

Aktualizacja: Slitherine ujawniło, że data premiery Master of Magic Remake przypada na połowę grudnia tego roku.

Strategie 2022 roku to nie tylko absolutne nowości, ale też obiecujący remake staroszkolnego 4X. Polskie MuHa Games z firmą Slitherine podjęło się odświeżenia tytułu jeszcze z 1994 roku. Jeśli dobrze pójdzie, to w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy otrzymamy nowe Master of Magic. Klasyk wykona gigantyczny skok na polu oprawy wizualnej i otrzyma kilka solidnych usprawnień dla oryginalnych mechanik.

W czasie gry wcielimy się w jednego z magów, który zapragnie przejąć władzę w dwóch równoległych światach fantasy. Rozgrywka to przede wszystkim wiele decyzji na mapach wymiarów Arcanus i Myrror, które obejmą rozstawienie jednostek, polowania na artefakty i zdobywanie nowych zdolności i czarów. Pierwowzór jest dziś wyjątkowo nieprzystępny, więc z chęcią zobaczę grę w nowych szatach.

The Settlers: New Allies

the settlers wymagania sprzętowe
 • Premiera: 17 lutego 2023;
 • Platformy: PC Ubisoft Connect, Epic Games Store.

Po wielu latach od oficjalnej zapowiedzi Ubisoft zamierza dostarczyć nam nowe The Settlers. Kolejna odsłona serii to jej restart, a francuski wydawca ma sporo do udowodnienia w kontekście strategii. Presja była na tyle duża, że na kilka tygodni przed planowaną premierą The Settlers Ubisoft ją odwołał, gdy zamknięte testy beta gry nie przebiegły zbyt pomyślnie. Twórcy ponownie zasiądą do prac nad strategią. Nie wiadomo czy uda im się ukończyć grę przed końcem 2022 roku.

Jak dotąd w starciu z oczekiwaniami graczy obronną ręką wychodzi jedynie Anno, podczas gdy Osadnicy i Herosi trafili na dalszy plan. W zamyśle projektantów The Settlers wprowadzi klasykę we współczesne standardy i da drugie życie marce, która mocno ukształtowała strategie ekonomiczne. Otrzymamy kampanię singlową oraz trzy frakcje do zabawy potyczkach przez sieć i ze sztuczną inteligencją. Fani od lat czekają, żeby spełniły się ich marzenia o solidnych Osadnikach nawiązujących do The Settlers 4 i dobrze by było, gdyby stało się to za sprawą nowego RTS-a Ubisfotu.

Galactic Civilizations 4

galactic civilizations 4
 • Premiera: 26 kwietnia 2022, wczesny dostęp od 2021;
 • Platformy: PC Epic Games Store;

Aktualizacja: Stardock oficjalnie ogłosiło, że premiera gry Galactic Civilizations 4 odbędzie się już 26 kwietnia. Twórcy opublikowali nowy zwiastun. Rozbudowana kosmiczna strategia 4X na razie pozostaje wyłącznie w Epic Games Store.

Kosmicznych strategii 4X nigdy za wiele? Jeśli zgadzasz się z tym stwierdzeniem, to na pewno czekasz na oficjalny debiut Galactic Civilization 4. Kolejne wcielenie marki Stardock Corporation rozpoczęło żywot w minionym roku, od wczesnego dostępu, ale to w tym ma otrzymać premierową aktualizację. Gra jest kontynuacją rozwiązań z poprzednich odsłon, ale tym razem mapę galaktyki, ku uciesze fanów, podzielono na kilkadziesiąt sektorów pełnych zawartości.

Na szczęście to nie jedyne usprawnienie, które przyjdzie wraz z Galactic Civilization 4. Twórcy postarali się o systemy ograniczające uciążliwe mikrozarządzanie każdą jedną planeta oraz umożliwili rozgrywanie bitew w kilku turach, co pozwoli na zmianę taktyki. Poza tym, jak w poprzednich strategiach Stardock będziemy eksplorować kosmos, eksploatować jego zasoby, rozwijać strefę swoich wpływów i niszczyć wrogie imperia.

Victoria 3

Victoria 3 strategie 2022
 • Premiera: 25 października 2022;
 • Platformy: PC Steam, Microsoft Store z PC Game Pass.

Aktualizacja #2: Paradox Interactive ogłosiło, że wbrew wcześniejszym zapowiedziom gra nie pojawi się na premierę w katalogu Game Pass na PC. Jednocześnie otrzymaliśmy oficjalną datę premiery Victoria 3 na PC.

Aktualizacja: Podczas PC Gaming Show 2022 opublikowano pierwszy gameplay trailer gry Victoria 3. Jednocześnie dowiedzieliśmy się, że zgodnie z naszymi przypuszczeniami gra zadebiutuje w 2022 roku. Nie mamy jeszcze konkretnej daty premiery, ale ta wydaje się już całkiem nieodległa.

Okej, oficjalnie Victora 3 na razie nie ma jeszcze żadnej daty debiutu, ale nie przeszkodzi to grze trafić do sklepów przed końcem tego roku. Z jednej strony tytuł pojawił się z wiosennym debiutem w wycieku z Nvidia GeForce NOW. Z drugiej Paradox Interactive po ciężkim 2021 roku potrzebuje solidnej premiery, żeby spiąć wyniki finansowe. Wiosna wydaje się dosyć przedwczesna, ale możliwe, że właśnie wtedy zostaniemy zaproszeni do testów. I poczekamy kilka miesięcy na ostateczną wersję. Wciąż gdybam, więc obym się nie mylił.

Jeśli tak będzie, to otrzymamy unikalne grand strategy game od Paradox Interactive, które stawia ekonomię ponad działaniami zbrojnymi. W Victoria 3 naszymi głównymi zmartwieniami będzie polityka, zarówno wewnętrzna, jak i zewnętrza. Zaraz za nią potęga gospodarcza i unikanie kosztownych wojen. Wszystko to na ulepszonym silniku graficznym i z mnóstwem nowych funkcji. Jest na co czekać.

Knights of Honor 2: Sovereign

knights of honor 2 strategie 2022
 • Premiera: 6 grudnia 2022;
 • Platformy: PC Steam.

Poszukiwacze nowych przygód w realiach średniowiecza powinni kolejny rok z rzędu zwrócić uwagę na nadchodzące Knights of Honor 2: Sovereign. THQ Nordic od dłuższego czasu nosi się z zamiarem wydania na rynek grand strategy game, ale jak dotąd, bez rezultatu. Zapowiedziana jeszcze w 2019 roku strategia przewija kolejne cyferki w kalendarzu wydawniczym i mam nadzieję, że w minionym roku zrobiła to po raz ostatni.

Dzieło Black Sea Games pozwoli nam powalczyć o wpływy w średniowiecznej Europie. Gra stanowi połączenie ciekawych rozwiązań z serii Total War i Crusader Kings, a zarazem czerpie garściami z wydanego w 2004 roku pierwowzoru. Twórcy z pasją opowiadają o grze w kolejnych dziennikach, rozpalając nadzieje na epickie bitwy, zaawansowaną dyplomację i poszerzanie strefy wpływów na przestrzeni wieków. Poprosimy, THQ Nordic, prosimy.

Frostpunk 2 strategie 2022

Frostpunk 2

Premiera: nie ogłoszono;

Platformy: PC Steam;

W tym przypadku to już przede wszystkim wróżenie z fusów, ale 11bit Studios musi mieć powód, żeby podgrzewać atmosferę wokół marki. Warszawska ekipa od dłuższego czasu pracuje nad swoim Project 8 i zdawało się, że zakodowana jeszcze gra jako pierwsza ujrzy światło dzienne. Tymczasem studio zmieniło silnik graficzny i zapowiedziało kontynuację hitu z 2018 roku. Od tego czasu regularnie podrzuca w mediach drobne wzmianki o marce i wprowadza w klimat sequela.

O grze nie wiadomo zbyt wiele, ale to, co wiemy o oryginale, pozwala wyczekiwać hitu. Więcej, lepiej i z boleśniejszym kacem moralnym po zakończonym scenariuszu. Tak, nie mogę się doczekać i liczę, że zagramy niebawem. Bez wątpienia wszystkie strategie w 2022 roku będą miały niezłą konkurencję, aż żal odpuścić rywalizację. Pierwsza gra wyszła wiosną, może tym razem jesień?

homeworld 3

Homeworld 3

 • Premiera: pierwsza połowa 2023;
 • Platformy: PC Steam.

Aktualizacja: BlackBird Interactive poinformowało, że Homeworld 3 zostało opóźnione i nie ukaże się w tym roku. Przybliżona data premiery gry przypada teraz na pierwszą połowę 2023 roku. Ekipa potrzebuje więcej czasu na dopracowanie strategii, ale gdy już ją wyda, ma być spełnieniem marzeń.

Gdy ktoś uruchamia kampanię crowdfundingową, w której warunkiem wyprodukowania gry jest wpłata 1 dolara, to coś jest na rzeczy. Po niezwykle udanym Homeworld: Deserts of Kharak studio Blackbird Interactive zakasało rękawy i zabrało się za pełnoprawną kontynuację cyklu. Ogłoszona wtedy data premiery wydawała się niezwykle odległa, ale na szczęście branża nie próżnowała. Sądząc po poprzednich pozycjach w zestawieniu, to strategie w 2022 roku też nie zawiodą i ani się obejrzymy, a już w głośnikach wybrzmi Adagio for Strings.

Homeworld 3 to powrót na trójwymiarowe pola bitew, które jak nic innego oddają wyobrażenia o starciach w kosmosie. Wracamy też do wątków zapoczątkowanych w wydanym jeszcze w 2003 Homeworld 2. Tym razem zmierzymy się z nowym kryzysem w galaktyce, gdy okazuje się, że wrota hiperprzestrzenne zaczynają zawodzić. W emocjonujących starciach wykorzystamy pozostałości po starożytnej cywilizacji, a sporą poprawkę weźmiemy na losowe wydarzenia i warunki panujące na polach bitew.

To już wszystkie najważniejsze strategie 2022 roku. Lista zbyt piękna, by mogła być prawdziwa, ale trzymam kciuki, żeby się potwierdziła. Jeśli tylko wydawcy dostarczą kilka niespodzianek, to chętnie je dopiszę.