Strategie 2023 roku. Najważniejsze premiery gier strategicznych na PC

 • Post category:Rankingi

Bieżący rok nieubłaganie zmierza ku końcowi i chociaż przyniósł nam wiele świetnych produkcji, to powoli wyglądamy w przyszłość. Przed tobą strategie 2023 roku, czyli zestawienie najważniejszych premier, których wypatrujemy w nadchodzących kilkunastu miesiącach. Tytułów jest całkiem sporo, ale wciąż zostaje nieco miejsca na kilka niespodzianek, o których dotąd nawet nie słyszeliśmy.

Kilka produkcji z poniższej listy wciąż nie ma oficjalnego terminu debiutu, ani nawet okienka wydawniczego, ale jest spora szansa, że zagramy w nie już niebawem. Jeśli wciąż masz czas, żeby coś nadrobić, to zerknij na najważniejsze premiery strategii w 2022 roku. Możesz też spojrzeć w przyszłość z naszym zestawieniem, w którym zebraliśmy najważniejsze strategie 2024 roku. Pamiętaj też o strategiach, które niebawem wzbogacą wczesny dostęp. A teraz przejdźmy do konkretów.

Na co czekamy? Strategie 2023 roku:

Company of Heroes 3

Company of Heroes 3 poprawki wersji alfa
 • Premiera: 23 lutego 2023;
 • Platformy: PC Steam, konsole.

Zestawienie rozpoczynamy od wyczekiwanej strategii studia Relic, która w poszukiwaniu wyższej jakości uciekła z listopadowej rozpiski. Najnowsze wieści z agencji ratingowych sugerują, że nie był to jedyny powód. Bo chociaż twórcy deklarowali przede wszystkim ostatnie szlify, to nieoczekiwanie pojawił się także temat wydania na konsole. SEGA nie stroni od przenoszenia swoich strategii poza pecety, więc niewykluczone, że Company of Heroes 3 ukaże się równocześnie na kilku platformach.

Produkcja przeniesie nas na kolejne fronty II wojny światowej. Tym razem otrzymamy włoską kampanię na miarę serii Total War i znacznie bardziej tradycyjne potyczki w Afryce. Do swojej dyspozycji otrzymamy wiernie odwzorowane jednostki czterech nacji, które pozwolą toczyć walki na morzach, lądzie i w powietrzu. Twórcy stawiają na zróżnicowane misje, wiele sposobów na osiągnięcie celu i możliwość zniszczenia każdego budynku, który stanie na naszej drodze.

Songs of Conquest

Strategie 2023 Songs of Conquest
 • Premiera: 2023;
 • Platformy: PC Steam, GOG, Epic.

Turowa strategia, która pół roku temu zasiliła szeregi gier udostępnionych w modelu Wczesnego Dostępu. Obwołana godnym następcą kultowych Heroes 3 produkcja zdobyła sporo uwagi, ale wymaga jeszcze sporo pracy, przed wydaniem finalnej wersji. W naszej recenzji wczesnej wersji Songs of Conquest nie brakuje peanów, ale nie wszyscy piali z zachwytu. Trudno zresztą się dziwić — każdy, kto porywa się na klasykę, musi stawić czoła również nostalgii. 

Jednak ekipa nie składa broni i konsekwentnie kształtuje grę za uwagami społeczności. Na premierę pełnej wersji otrzymamy dwie dodatkowe kampanie fabularne, ulepszone oblężenia i więcej neutralnych stworów. Poza tym jeszcze więcej map do potyczek, narzędzi do edycji poziomów i szarych komórek dla sztucznej inteligencji. I chociaż Songs of Conquest Herosków nie zastąpi, to już teraz stanowi ciekawą próbę ożywienia gatunku.

Men of War 2

Strategie 2023 Men of War 2
 • Premiera: 20 września 2023;
 • Platformy: PC Steam, Epic.

Kolejna gra, której oczekiwaliśmy jeszcze przed końcem 2022 roku, ale rzeczywistość nakazała zrewidować plany. Strategia ukraińskiego studia traktuje o wojnie, która mocno zredukowała jej szanse na debiut w tym roku. Ekipa jednak pozostała przy swoim i chociaż musiała ogłosić obsuwę Men of War 2, to zapowiedziała przy tym solidną paczkę dodatkowej zawartości. Sporo pomogli sami fani, którzy otwarcie wskazali, czego oczekują, a twórcy postanowili to zapewnić.

Men of War 2 powalczy o uwagę fanów strategii kampaniami dla trzech różnych frakcji. W obliczu opóźnienia dowiedzieliśmy się, że do frontu zachodniego Aliantów i Radzieckiej ofensywy dołączą także misje dla III Rzeszy. Całość wykorzysta mnogość jednostek o unikalnych parametrach, mechanikę Linii frontu, która determinuje nasze działania i funkcję Direct Vision, która pozwoli obserwować akcję z perspektywy pojedynczego żołnierza. 

Dune: Spice Wars

Dune Spice Wars
 • Premiera: 2023;
 • Platformy: PC Steam, GOG, Epic.

Skoro omawiamy najważniejsze strategie 2023 roku, to wśród nich nie mogło zabraknąć najnowszej gry Shiro Games. Luźniejsza adaptacja dzieła Franka Herberta kupiła mnie niesamowicie wciągającą rozgrywką, która uwidoczniła się już przy wczesnej wersji tytułu. Od wczesnego wydania strategia doczekała się piątej grywalnej frakcji i trybu sieciowego, a także kilku paczek nowej zawartości.

Pełna wersja Dune: Spice Wars powinna ukazać się w pierwszej połowie nadchodzącego roku. Finalny produkt zaoferuje kampanię singlową, być może dla każdej z dostępnych frakcji. Jednocześnie ekipa wciąż wprowadza nowe mechanizmy, więc sposobów na podbój Arrakis z pewnością nie zabraknie.

Railway Empire 2

Railway Empire 2 zapowiedź
 • Premiera: 25 maja 2023;
 • Platformy: PC Steam, GOG, Epic, Microsoft Store z Game Pass.

Nadchodzący rok to także powrót uznanej strategii dla fanów kolei. Przy okazji targów Gamescom Kalypso zapowiedziało Railway Empire 2, która wprowadzi nową jakość w serii. Twórcy obiecują jeszcze większe i bardziej dopracowane mapy Stanów Zjednoczonych i Europy, ulepszony system rozbudowy sieci torów oraz kilkadziesiąt historycznych silników parowych, które napędzą naszą ekonomię. Jednym słowem jeszcze więcej wszystkiego, co mieliśmy w pierwszej części w sam raz dla kolejowych potentatów.

Wydawca nie wskazał jeszcze nawet przybliżonej daty premiery, więc na razie pozostaje nam czekać na kolejne wieści. Wiemy tylko, że jak gra nadjedzie, to także prosto do katalogu Game Pass na PC i konsolach Xbox.

Warno

Warno
 • Premiera: 2023;
 • Platformy: PC Steam, GOG, Epic.

Na ostatniej prostej przed premierą finalnej wersji jest także Warno. Wydana w styczniu strategia Eugen Systems początkowo miała nieco pod górkę, ale twórcy dołożyli starań, by było co robić. Teraz, po kilku doprawdy dużych aktualizacjach, wciąż czekamy na zapowiedź debiutu, a ekipa raczy nas nowymi mapami i trybami rozgrywki. Docelowo strategia w realiach Zimnej Wojny będzie miała wszystkiego pod dostatkiem. Abstrahując od dodatkowych dywizji, trybów i map, które już otrzymaliśmy, w planach są także kampanie, nacje, jednostki i mechaniki. 

Początkowo studio deklarowało, że Warno spędzi we wczesnym dostępie jedynie 8 miesięcy, ale — jak widać — wciąż nie powiedziało ostatniego słowa. Całość nieco się przeciąga, ale twórcy postanowili kontynuować wsparcie także dla swoich poprzednich gier. Jednak już za kilka miesięcy powinniśmy mieć ostateczny termin a może nawet sam debiut.

The Great War: Western Front

The Great War Western Front
 • Premiera: 30 marca 2023;
 • Platformy: PC Steam i Epic.

Aktualizacja: Frontier Foundry wskazało oficjalną datę premiery The Great War: Western Front na 30 marca. Jednocześnie uruchomiło zamówienia przedpremierowe na strategię.

Podczas gdy publika z utęsknieniem wyczekuje kontynuacji dla kultowego Empire at War studio Petroglyph postawiło na zupełnie nową markę. Tym razem zamiast do świata George’a Lucasa zabierze nas na zachodni front I wojny światowej. RTS z dużym ukłonem w kierunku fanów turowych rozgrywek pozostaje wielką niewiadomą, ale zapowiada się co najmniej obiecująco. The Great War: Western Front ukaże się w 2023 roku, a przynajmniej tak wynika z deklaracji twórców.

Po oficjalnej zapowiedzi i pierwszym pokazie The Great War: Western Front wiemy, że przyjdzie nam znaleźć sposób na wykluczenie przeciwnej strony z wojny. W tym pomogą zarówno rozgrywane w czasie rzeczywistym bitwy, jak i strategiczne ustawianie wojsk wzdłuż linii frontu. Poza dowodzeniem w bitwach czeka nas wydawanie rozkazów, podejmowanie ważnych decyzji i rozwijanie technologii na drodze do zwycięstwa. Tylko czekać na oficjalny debiut tytułu.

Frostpunk 2

frostpunk 2
 • Premiera: brak danych;
 • Platformy: PC Steam.

Jak Frostpunk jest, każdy widzi. Dlatego z pewnością nie dziwisz się, że debiutu Frostpunk 2 wypatrywaliśmy jeszcze w tym roku. Niestety okazuje się, że na kontynuację jednego z najlepszych survival city-builderów dekady poczekamy nieco dłużej. 11bit studios wciąż nie zadeklarowało, że wyda strategię w nadchodzącym roku, ale będziemy czekać i trzymać kciuki. O samej grze na razie nie wiemy jeszcze zbyt wiele. Jeśli tylko dorówna oryginałowi, to pozostałe pozycje na niniejszej liście mają wysoko zawieszoną poprzeczkę.

Darkest Dungeon 2

Darkest Dungeon 2 strategie 2023
 • Premiera: 8 maja 2023;
 • Platformy: PC Steam, Epic Games Store.

Aktualizacja 2: W dniu pierwszego tegorocznego Steam Next Fest dowiedzieliśmy się, że premiera Darkest Dungeon 2 odbędzie się dokładnie 8 maja.

Aktualizacja: Zaledwie kilka dni po publikacji niniejszego rankingu Red Hook Studios poinformowało o bardziej realistycznych prognozach wydawniczych. Premiera Darkest Dungeon 2 ma odbyć się nie w lutym, a w drugim kwartale roku.

Wprawdzie to strategie 2023 roku, ale na liście szczególnie wyglądanych tytułów nie mogło zabraknąć taktycznego RPG od Red Hook Studios. Kontynuacja majstersztyku z 2016 roku trafiła już w ręce fanów, ale na razie tylko za sprawą wczesnego dostępu w Epic Games Store. Twórcy nieco namieszali w formule, przez co pojawił się mały zgrzyt, ale szybko też zabrali się za poprawki, które zamówili fani. W rezultacie spodziewamy się kolejnej solidnej produkcji, która ogarnie nas swoim mrokiem i wyciśnie łzy nad utraconymi postaciami.

Premiera Darkest Dungeon 2 aktualnie została wyznaczona na luty 2023 roku, ale kanadyjskie studio od jakiegoś czasu nie porusza tematu, więc czekamy na potwierdzenie. W pełnej wersji kompletna kampania fabularna, którą mało kto ukończy i jeszcze więcej zawartości, którą każdy wypróbuje. Cóż, czekamy.

Stormgate

Stormgate strategie 2023
 • Premiera: 2023;
 • Platformy: PC Steam.

Jest i ona, pierwsza strategia od zespołu, który pracował przy takich markach jak Starcraft i Warcraft. RTS byłych pracowników Blizzard Entertainment proponuje ciekawy klimat, łączący fantasy z science-fiction. Produkcja jest dosyć nietypowa również z uwagi na model wydawniczy i darmowy dostęp z naciskiem na kooperacyjny i sieciowy charakter zmagań. Wielka niewiadoma, na którą nieco światła rzucą zaplanowane na początek nadchodzącego roku testy beta. Przy okazji zobaczymy, jak Unreal Engine 5 sprawuje się w grach strategicznych.

Jagged Alliance 3

Jagged Alliance 3 key art
 • Premiera: 14 lipca 2023;
 • Platformy: PC Steam.

Następna pozycja w naszym zestawieniu, to kolejna próba wskrzeszenia marki, która zasłynęła swoją drugą odsłoną. Całkiem udana, o czym przekonują nas materiały promocyjne i fragmenty rozgrywki. Diabeł tkwi jednak w szczegółach i chociaż produkcja zapowiada się obiecująco, to trudno orzec, jak dalece fani Jagged Alliance 2 będą ukontentowani. Gra pozostaje bez daty premiery z klasycznym “wkrótce” od THQ Nordic, więc może wpaść do kolejki wydawniczej w każdej chwili. Jednocześnie niedawna aktywność twórców i pierwszy dziennik dewelopera sugerują, że raczej prędzej, niż później.

W Jagged Alliance 3 ponownie pokierujemy grupą najemników, którym powierzone specjalne zadanie. Tym razem przeniesiemy się do fikcyjnego państwa Grand Chien, by na zlecenie rodziny odnaleźć zaginionego prezydenta. Na naszej drodze stanie potężna organizacja paramilitarna znana jako Legion. Mówiąc krótko, w taktycznych walkach z dużą ilością ołowiu, przyjdzie nam przejść po trupach rewolucjonistów, żeby odszukać głowę państwa.

Tempest Rising

Tempest Rising key art
 • Premiera: 2023;
 • Platformy: PC Steam.

Zapowiedziane w sierpniu Tempest Rising to RTS w realiach postapokalipsy, gdzie trzy konkurencyjne frakcje walczą o panowanie nad globem. Całość bardzo silnie zakorzeniona w ramach gatunku z budowaniem bazy, walce o surowce i badaniu przyczyn stojących za tytułową nawałnicą. Jak na strategie 2023 roku przystało, również Tempest Rising na trafić na PC, zanim Ziemia wykona kolejny obrót wokół Słońca.

Studio Slipgate Ironworks obiecuje dwie zróżnicowane kampanie fabularne liczące po 15 misji. Podczas nich staniemy na czele Globalnych Sił Obronnych i Dynastii nawałnicy, by poznać historię pustoszącego Ziemię żywiołu. Nie zabraknie też mapek dla potyczek z SI i innymi graczami, a także drabinek rankingowych. 

Homeworld 3

Strategie 2023 Homeworld 3
 • Premiera: pierwsza połowa 2023;
 • Platformy: PC Steam.

W zestawieniu nie mogło oczywiście zabraknąć jednego z najważniejszych debiutów. Jeszcze przy zapowiedzi projektu data wydania była wyjątkowo odległa, a twórcy i tak postanowili ją przesunąć. Jednak tytuł dorówna oczekiwaniom i materiałom promocyjnym, to ma spore szansę zdeklasować pozostałe strategie w 2023 roku. 

Niezależnie od tego, czy Khar-Kushan ustawiasz wertykalnie, czy horyzontalnie poznasz pełen potencjał walk w trójwymiarowej przestrzeni kosmicznej. Tą ograniczają jedynie możliwości statków, ciała niebieskie i orbitujące wokół nich śmieci. Wraki dawnej cywilizacji posłużą za osłonę i ukryją nasze działania przed oczami wroga, nieoczekiwane zjawiska pogodowe pokrzyżują plany, a zaawansowane balistyka pocisków pozwoli śledzić każde zagrożenie dla naszej floty. Co tu dużo mówić, Homeworld 3 zapowiada się fenomenalnie z dedykacją dla wszystkich, którzy zwątpili w sens kontynuowania serii.

Czekamy.

Age of Mythology Retold

age of mythology retold
 • Premiera: brak danych;
 • Platformy: PC Steam, Microsoft Store.

Najwyższa pora, by do listy gruntownie odświeżonych strategii czasu rzeczywistego od Microsoftu dopisać Age of Mythology. Zapowiedziane niedawno Retold raczej nie zaskoczy nas zawartością, ale na pewno wprowadzi na nowy poziom wszystko, za co uwielbialiśmy spin-off Age of Empires. Druga młodość RTS-a będzie też świetnym pretekstem, by wzorem pozostałych gier spod szyldu World’s Edge, doczekał się nowej zawartości. Age of Mythology Retold na razie nie ma przybliżonej daty premiery, ale jeśli spojrzymy na terminy debiutów remasterów serii, to październik 2023 nasuwa się sam. 

The Settlers: New Allies

the settlers new allies keyart
 • Premiera: 17 lutego;
 • Platformy: PC Ubisfot Connect.

Sytuacja dosyć specyficzna, gdy wciąż nie wiemy czego oczekiwać po grze, która miała otwartą betą i była o krok od premiery. Jednak Ubisoft cofnął się we właściwym momencie, by uniknąć totalnej wtopy i kupił grze dodatkowy czas. The Settlers powróciło, z podtytułem New Allies, a także masą poprawek i wydaniem na konsole. Wciąż podchodzimy do tytułu ostrożnie, ale jakaś część nas chce, by Blue Byte stworzyło kolejny hit.

To na razie wszystkie najważniejsze strategie 2023 roku. Wciąż mamy na oku kilka produkcji i jeśli pokażą się z dobrej strony, to z radością dopiszemy je do tej listy. Liczymy też na szereg niespodzianek, które nadejdą wraz z odmrożeniem kalendarza wydawniczego w połowie lutego.

W tej chwili pod ogromnym znakiem zapytania stoją plany firm Paradox Interactive i Creative Assembly. Pierwsza zaledwie chwilę temu wydała na pecetach strategię Victoria 3, a druga wciąż jeszcze walczy z lutowym Total War: Warhammer 3. Wprawdzie Szwedzi od jakiegoś czasu pracują nad nową marką dla grand strategy, ale jak na razie bez konkretów, więc warto ostudzić oczekiwania. Tak samo prezentuje się kalendarz ekipy z brytyjskiego Horsham – Total War: Medieval 3 na pewno powstanie, ale nie ma gwarancji, że zagramy w 2023 roku. Mamy cały rok, żeby się tego dowiedzieć.