Strategie 2024 roku. Najważniejsze premiery gier strategicznych i taktycznych na PC

 • Post category:Rankingi

Sprawdzamy, co fanom gatunku przyniesie nadchodzący rok kalendarzowy. Poznaj najlepsze strategie 2024 roku.

Strategie 2024

Wydawcy niemal tłumnie ruszyli do zrzucania na rynek ostatnich pozycji w swoich kalendarzach, co może oznaczać tylko jedno. Bieżący rok powoli odchodzi do historii, a wraz z nim szereg udanych, niespodziewanych, ale też całkowicie położonych premier. Najwyższy czas ponownie spojrzeć w przyszłość i sprawdzić, co przyniesie ona dla fanów gier strategicznych i taktycznych. Przed tobą strategie 2024 roku, czyli kolejne zestawienie premier gier, których gorąco wyczekujemy.

Tak jak w poprzednich latach w zestawieniu pojawiło się kilku spadochroniarzy z bieżącego roku, ale nie zabrakło też pozycji, o których istnieniu dowiedzieliśmy się całkiem niedawno. Niektóre z pozycji nie mają jeszcze przybliżonej daty debiutu, ale i tak wróżymy, że nie będziemy musieli na nie długo czekać. Jeśli wciąż nie sprawdziłeś którejś tegorocznych premier, to koniecznie zerknij na strategie 2023 roku i ciekawe debiuty we wczesnym dostępie. A teraz lecimy z konkretami.

Na co czekamy? Strategie 2024 roku:

Homeworld 3

Homeworld 3 strategie 2024
 • Premiera: 13 maja 2024
 • Platformy: PC Steam
 • Twórcy: BlackBird Interactive | Gearbox Publishing

Aktualizacja #1: Na miesiąc przed zaplanowanym debiutem wydawca postanowił po raz kolejny opóźnić premierę Homeworld 3. Nowa data premiery przypada na maj.

Na dobry początek największy ze spadochroniarzy z ubiegłego roku, który leci już na rynek od całkiem dawna. Strategia BlackBird Interactive wreszcie otrzymała oficjalny termin debiutu w nadchodzącym roku i wiele wskazuje na to, że twórcy wreszcie są pewni swego. Po cichu liczę, że Homeworld 3 przełamie wreszcie klątwę wielkich „trójek”, po potknięciach, które zaliczyły w poprzednich latach Total War: Warhammer 3 i Company of Heroes 3.

Zdaniem włodarzy projektu nadchodząca strategia czasu rzeczywistego jest prawowitą kontynuacją pierwszego Homeworld. Grą, która w swoich założeniach była tak ambitna, iż branża potrzebowała 20 lat, by zapewnić narzędzia do jej realizacji. Na fanów czekają widowiskowe starcia na mapach, które nie tylko oddają rozmach przestrzeni kosmicznej, ale też oferują mnóstwo trójwymiarowych elementów, które możemy potraktować jako osłony. Wszystko to wygląda fenomenalnie i pozostaje nam liczyć, że faktycznie takie będzie.

ARA: History Untold

Ara History Untold strategie 2024
 • Premiera: jesień 2024
 • Platformy: PC Steam, Microsoft Store
 • Twórcy: Oxide Interactive | Xbox Game Studios

Zapowiedziany jeszcze w 2022 roku konkurent serii Civilization coraz śmielej czuje się w tej roli. Podczas gdy Firaxis Games dopiero rozkręca właściwą produkcję siódmej odsłony cyklu, ARA: History Untold szykuje się do tego, by szturmem wypełnić lukę. Dzieło Oxide Games wyraźnie odbija od stylistyki przyjętej przez wydane w 2016 roku Civilization 6, które łakomie podchwyciło Humankind. Wyróżnikiem będzie jednak nie tylko styl, ale też rozwiązania, a przynajmniej tak słyszałem.

Głównym przyczynkiem do rewolucji w rozgrywce są jednoczesne tury, które wprowadzą sporo niepewności do naszych poczynań. Dopiero po zakończeniu własnych działań dowiemy się, jakie decyzje (także przeciwko nam) podjęli konkurenci. Obok tego deweloperzy obiecują zróżnicowane mapy, złożone osobowości liderów nacji i możliwość zapełnienia mapy całą gamą rozmaitych budowli, zamiast predefiniowanych dzielnic. Brzmi, co najmniej, kusząco.

Songs of Conquest

Strategie 2023 Songs of Conquest
 • Premiera: 20 maja 2024
 • Platformy: PC Steam, GOG, Epic Games Store
 • Twórcy: Lavapotion | Coffee Stain Publishing

Aktualizacja: Studio Lavapotion ogłosiło, że oficjalna data premiery Songs of Conquest w wersji 1.0 przypada na 20 maja. Na debiut turowa strategia otrzyma m.in. czwartą kampanię fabularną dla frakcji Barya.

Duchowy spadkobierca serii Heroes całkiem niespiesznie kroczy w kierunku oficjalnej premiery po uruchomieniu wczesnego dostępu w 2022 roku. Od tamtej chwili gra doczekała się wielu pozytywnych i wskazanych przez społeczność zmian. Pewna swego ekipa wciąż wdraża kolejne, konsekwentnie przygotowując ostatnią z czterech obiecanych kampanii singlowych i już przebąkując o popremierowym rozwoju. Jednocześnie udostępnione niedawno wsparcie dla kontrolerów sugeruje, że Songs of Conquest nie zamierza na długo pozostać wierne pecetom.

Turowa strategia od Lava Potion może nie bije ostatnio rekordów popularności, ale trafiła do serca wielu graczy, którzy regularnie powracają do tytułu. Sam nie mogę doczekać się już kolejnych kampanii i nowości, jakie szykują dla nas twórcy. Szczególnie że na horyzoncie nie ma jeszcze solidnej konkurencji, a futurystyczne Silence of the Siren dopiero przymierza się do debiutu w growym inkubatorze.

Warno

Warno
 • Premiera: 23 maja 2024
 • Platformy: PC Steam
 • Twórcy: Eugen Systems

Pomimo naszych ubiegłorocznych przypuszczeń francuskie Eugen Systems nie zdecydowało się na oficjalną premierę Warno jeszcze w tym roku kalendarzowym. Zamiast tego obserwowaliśmy niekończący się pochód francuskich generałów, których to nazwiskami sygnowano kolejne kamienie milowe w rozwoju strategii. Od czasu pierwszej komercyjnej wersji tytuł dosłownie popękał w szwach, a odpowiedzialny za niego zespół uprasza, by nie spamować o termin finalnej wersji. Jest bowiem jeszcze sporo do zrobienia, a twórcy mają konkretną wizję, którą zamierzają zrealizować.

Dla nas oznacza to tylko tyle, że gra wojenna w realiach Zimnej Wojny będzie jeszcze większa, lepsza i bardziej złożona na dzień pełnoprawnego debiutu. I chociaż być może przed nim poznamy jeszcze kilku bohaterów wojen napoleońskich, to nic nie stoi na przeszkodzie, by wskoczyć do rozgrywki już teraz.

Songs of Silence

Songs of Silence strategie 2024
 • Premiera: 4 czerwca – wczesny dostęp
 • Platformy: PC Steam, GOG, Epic Games Store
 • Twórcy: Chimera Entertainment

Dzieło niemieckiego Chimera Entertainment początkowo jawiło się jako kolejny następca cyklu Heroes, ale szynko okazało się, że twórcy podążyli nieco inną drogą. Turowa strategia urzeka stylistyką i mocno zbliża się do cyklu New World Computing, ale tylko do chwili, gdy wywiąże się bitwa. Z dużym zaskoczeniem odkrywamy wtedy, że Songs of Silence to autobattler, w którym wynik automatycznych starć moderujemy rozmaitymi czarami. Jeszcze większym zaskoczeniem, przynajmniej dla mnie, jest ogromna satysfakcja z tego rozgrywki, nawet przy mojej rezerwie do karcianek.

Zapowiedziana na początku roku strategia coraz śmielej prezentuje swoje wdzięki i – zgodnie z niedawnymi deklaracjami – szykuje się do debiutu wiosną 2024 roku. Pełnoprawnego, należy dodać, z kilkoma zróżnicowanymi frakcjami, nietuzinkowym stylem wizualnym i mnóstwem map, które może możemy ukończyć w jeden wieczór.

Men of War 2

Men of War 2 key
 • Premiera: 15 maja 2024
 • Platformy: PC Steam, Epic Games Store
 • Twórcy: Best Way | Fulqrum Publishing

Aktualizacja: Wydawca RTS-a w realiach II wojny światowej, Fulqrum Publishing, ogłosił, iż Men of War 2 zadebiutuje na PC dokładnie 15 maja.

Trzeba przyznać, że pod nogi deweloperów z Best Way życie rzuciło wyjątkowo ironiczną kłodę. Podczas gdy ekipa przenosiła II wojnę światową na nasze ekrany, nad jej głowami wybuchł konflikt, który trwa do dziś. I chociaż warunki nie były szczególnie sprzyjające, to twórcy nie tylko się nie poddali, ale postanowili przygotować jeszcze większą grę. Ta konsekwentnie przeskakuje po kolejnych kalendarzach wydawniczych, ale – co trzeba zaznaczyć – ma to swoje dobre strony.

Men of War 2 nie tylko będzie dużo większe za prośbami fanów, ale względem pierwszych serii zewnętrznych testów zbiera coraz lepsze opinie. Gracze otwarcie przyznają, że opóźnienia wychodzą strategii na dobre i nawet nie próbują poganiać twórców. Sam też nie zamierzam, ale liczę, że goszcząca w każdej dotychczasowej odsłonie rankingu produkcja, wreszcie otrzyma komercyjną wersję.

Frostpunk 2

Frostpunk 2 strategie 2024
 • Premiera: 25 lipca 2024
 • Platformy: PC Steam, GOG, Epic Games Store, Microsoft Store
 • Twórcy: 11 bit studios

Skoro wymieniamy kluczowe strategie 2024 roku, to oczywiście musiał znaleźć się tu także Frostpunk 2. Pozycja, która pojawiła się już w poprzednim zestawieniu, ale w ramach pobożnych życzeń. Życzeń, które 11bit studios postanowiło spełnić nieco później, co potwierdziło w kolejnych komunikatach. Oczekiwania są ogromne, ale już po pierwszych prezentacjach widać, że warszawska ekipa nie zamierza zwyczajnie odcinać kuponów od wypromowanej marki.

Tak jak podczas zabawy z pierwowzorem prym wiodła walka o przetrwanie, tak we Frostpunk 2 największym zagrożeniem będą ludzie. Nasze rządy wciąż mogą liczyć, na co najwyżej chłodne przyjęcie, tak przez panujący klimat, jak i przez naszych podopiecznych. Szykuje się kolejna solidna moralna zagwozdka, gdy zabezpieczone żywoty podnoszą do publicznej debaty egoistyczne motywacje i dążenia. Kogo wyniesiemy na piedestał i jak ocenią nas za to twórcy? Przekonamy się już wiosną.

Tempest Rising

Tempest Rising strategie 2024
 • Premiera: 2024
 • Platformy: PC Steam, GOG, Epic Games Store
 • Twórcy: Slipgate Ironworks | 3D Realms

Nieco dłużej na kolejne klimatyczne kampanie poczekają także fani marki Command & Conquer, do których to zwracają się bezpośrednio twórcy Tempest Rising. Chociaż wchodzili w 2023 rok z deklaracjami o debiucie, to postanowili włożyć jeszcze więcej pracy w obiecującego RTS-a. I chociaż nie wskazali żadnego okienka wydawniczego, to bezsprzecznie zamierzają umilić fanom strategii nadchodzące 12 miesięcy.

Dzieło studia Slipgate Ironworks roztoczy przed nami ponurą wizję świata po apokalipsie. Jednak to nie wyniszczająca wojna nuklearna będzie największym problemem. Ludzkość nie może jeszcze spać spokojnie, bo gdy grzyby atomowe zniknęły z horyzontu, rozpoczęła się nowa walka. Wojna zarówno o wpływy, jak i z przeciwnikiem, którego natura nie jest jeszcze jasna. Liczę, że poznamy ją niebawem.

Farthest Frontier

Farthest Frontier key art
 • Premiera: czerwiec 2024
 • Platformy: PC Steam
 • Twórcy: Crate Entertainment

Równie niespiesznie, co wspomniane wcześniej Warno, w kierunku oficjalnego debiutu zmierza nowa gra Create Entertainment. Farthest Frontier od pierwszego dnia wczesnego dostępu cieszy się sporą publiką, której deweloperzy dowieźli wiele pożądanych nowinek i mechanik. Szykują się jednak kolejne, a twórcy wciąż przekonują, że trzymają jeszcze kilka asów w rękawie. Jednocześnie informują, że średniowieczny city builder pełnoprawnego debiutu doczeka się nadchodzącego lata.

Farthest Frontier zabiera nas na odludzie, pośród którego musimy zbudować i utrzymać niemal samowystarczalną osadę. Obok wielu rozmaitych surowców o znaczeniu przemysłowym, musimy też dbać o podstawowe potrzeby mieszkańców i potencjał obronny miasta. I chociaż dominuje tu miejska sielanka, to nasi podopieczni ostentacyjnie zrecenzują nasze działania, porzucając domy i miejsca pracy, gdy nie zagwarantujemy im odpowiednich warunków.

Millennia

Millennia zapowiedź
 • Premiera: 26 marca 2024
 • Platformy: PC Steam
 • Twórcy: C Prompt Games | Paradox Interactive

Aktualizacja #1: Paradox Interactive wskazało oficjalną datę premiery strategii Millennia na komputerach osobistych. Poznaliśmy też cenę, edycje oraz tytuły planowanych dodatków.

Nie tylko Microsoft wypatrzył miliony monet w fakcie, iż Civilization 7 jest dopiero w powijakach. Swoje dorzucił także Paradox, który rękami weteranów gatunku szykuje na rynek strategię Millennia. Jak na grę z katalogu Szwedów przystało, tytuł nie zamierza sztywno trzymać się historycznych realiów, pozostawiając sporo miejsca dla alternatywnych scenariuszy. O tym, jak sprawdzi się to połączenie, przekonamy się w nadchodzącym roku.

Wedle pierwszych zapowiedzi mechanika Millennia opiera się na trzech filarach. Pierwszym z nich są alternatywne epoki, które zastąpią te historyczne, jeśli za dużo namieszamy w dziejach swoimi decyzjami. Drugi z filarów to ruchome drzewko technologii, które ukształtuje się za wpływami kulturowymi, po które sięgniemy, rozwijając naszą cywilizację. Spoiwem dla wyżej wymienionych będą rozbudowana ekonomia i wielowymiarowa walka. Brzmi nieźle i chętnie zobaczę to w akcji na ekranie swojego monitora.

Menace

Menace strategie 2024
 • Premiera: 2024
 • Platformy: PC Steam
 • Twórcy: Overhype Studios | Hooded Horse

Wreszcie wyraźnie taktyczny akcent w naszym zestawieniu. Ekipa, która zadebiutowała fenomenalnym Battle Brothers, będzie mogła zdobyć jeszcze większy kredyt zaufania swoim drugim projektem. Menace porzuca fantastyczne średniowiecze na rzecz futurystycznych walk z zagrożeniem z kosmosu, niejako wypełniając lukę po niezapowiedzianym nawet XCOM 3. Szykują się starcia z obcymi, które przetestują naszych żołnierzy, pojazdy i umiejętne zarządzanie ograniczonymi zasobami w obliczu globalnego kryzysu.

W toku rozgrywki przeniesiemy się do odległego układu planetarnego z prostą misją pokojową. Szybko okaże się jednak, że to tylko preludium do szeroko zakrojonej inwazji obcych, którą – jak się pewnie domyślasz – wypadałoby odeprzeć. Podobnie jak w serii XCOM czeka nas wiele trudnych wyborów, taktycznych zagwozdek i zręczne lawirowanie pomiędzy ograniczonym budżetem a interesami lokalnych frakcji. Całość zapowiada się solidnie i tak też wygląda, nawet na pierwszych, udostępnionych przez Overhype materiałach. Czekamy niecierpliwie.

Zephon

ZEPHON
 • Premiera: 2024
 • Platformy: PC Steam
 • Twórcy: Proxy Studios

Jeśli po przywołanych wcześniej pozycjach wciąż cierpisz na niedosyt post-apo, to mamy dla ciebie także Zephon. Strategia 4X od ekipy odpowiedzialnej za Warhammer 40 000: Gladius bez większego rozgłosu zakrada się do przyszłorocznego kalendarza wydawniczego. Tym razem Proxy Studios postawiło na własne, i trzeba przyznać, całkiem intrygująco wykreowane uniwersum nieświetlanej przyszłości. Świat, w którym wszystko, co znamy, jest już tylko pieśnią przeszłości a dopalające się resztki dawnego porządku, wygasimy, stając na czele niedobitków ludzkości.

Zephon sięga po wszystkie dobrze znane nam prawidła gatunku 4X, adaptując je na potrzeby nowej marki. I szczerze mówiąc trudno nawet w kilku akapitach streścić wizję twórców i narzędzia, którymi zamierzają ją przeistoczyć na nasze ekrany. Oddam więc głos samemu Proxy, które zaprasza byśmy „przeszli od zwykłego przetrwania w postapokaliptycznym świecie, przez mieszankę estetyki cyberpunka i magii, aż do osiągnięcia transhumanistycznego przeistoczenia”. Niewiele to wyjaśnia, ale z pewnością przykuje twoją uwagę.

Commandos: Origins

Commandos Origins
 • Premiera: 2024
 • Platformy: PC Steam, Epic Games Store, Microsoft Store, PlayStation 5, Xbox Series
 • Twórcy: Claymore Game Studios | Kalypso Media

Ekipa odpowiedzialna za wskrzeszenie marki widocznie bardzo wzięła sobie do serca sposób działania bohaterów swojej produkcji. Powrót do źródeł Commandos ogłoszono, a potem przez długi czas twórcy działali poza zasięgiem naszego wzroku, by wreszcie podać nieco konkretów.

Dzięki temu wiemy już, że w nadchodzącym roku czeka nas na wpół nostalgiczna podróż po różnych zakątkach świata, która połączy staroszkolne rozwiązania i nowe podejście do taktycznych strategii. Rewolucji się nie spodziewamy i też zbytnio na nie nie czekamy, liczymy jedynie, że skore do cenzury Kalypso pozwoli historii wybrzmieć własnym głosem.

Age of Mythology Retold

age of mythology retold
 • Premiera: 4 września 2024
 • Platformy: PC Steam, Microsoft Store, Xbox Series
 • Twórcy: World’s Edge | Xbox Game Studios

Aktualizacja #1: World’s Edge spełniło nasze życzenie. Podczas pierwszej prezentacji Age of Mythology: Retold potwierdzono tegoroczną premierę RTS-a. Dowiedzieliśmy się też, że otrzymamy nie remaster a remake strategii z 2002 roku. Tytuł ukaże się równocześnie na PC i Xbox Series, od razu w usłudze Game Pass.

Długo wyczekiwane odświeżenie niezwykle udanej pobocznej odsłony Age of Empires ponownie zawitało do naszego zestawienia. I tak jak w poprzednim roku w formie pobożnego życzenia, bowiem Microsoft konsekwentnie milczy. Liczymy na jeszcze więcej tego samego, w lepszym wydaniu i z obietnicą konsekwentnego wsparcia, które to zapewniło następną młodość pozostałym RTS-om Ensemble Studios.

Manor Lords – bonus

Manor Lords nowy key art
 • Premiera: 26 kwietnia – wczesny dostęp
 • Platformy: PC Steam, Microsoft Store
 • Twórcy: Slavic Magic | Hooded Horse

Ostatni, póki co, polski akcent w zestawieniu najlepszych strategii 2024 roku to obietnica debiutu połowicznego, we wczesnym dostępie Steam. O Manor Lords z pewnością już słyszałeś, a przynajmniej powinieneś, gdyż projekt pojedynczego dewelopera zyskał sporo rozgłosu. I rozbudził masę oczekiwań. Niektórzy upatrują w nim nawet pogromcy serii Total War, ale nawet jeśli twórca nie sięgnie tak wysoko, to i tak powinniśmy być ukontentowani.

Strategia studia Slavic Magic zabiera nas na średniowieczne sioło, które to pozwoli zbudować fundamenty naszej ekonomicznej, a później także militarnej potęgi. Wzorem takich klasyków jak Faraon czy Zeus najpierw zbudujemy małą osadę, którą następnie podniesiemy do rangi miasta. Od tego jak poradzimy sobie na tym polu, zależeć będzie to, czy i jaką armię wystawimy do obrony naszych ziem, czy walki o sąsiednie regiony. Jak przy planowaniu wioski, tak w boju, będziemy mieli wpływ na wiele, czasami nawet najdrobniejszych aspektów rozgrywki.

Stormgate – bonus

Stormgate strategie 2023
 • Premiera: 13 sierpnia 2024 – wczesny dostęp (wcześniejszy, płatny dostęp 30 lipca)
 • Platformy: PC Steam
 • Twórcy: Frost Giant Studios

Strategie 2024 roku, póki co zamykamy kolejną propozycją dla wczesnego dostępu. Produkcją, o której było głośno od pierwszych zapowiedzi. Deweloperzy, którzy wypracowali zasady strategii czasu rzeczywistego, zebrali się, by przedefiniować gatunek. Stormgate to wspólna inicjatywa twórców odpowiedzialnych za marki Warcraft i Starcraft, którzy dostarczą nam duchowego spadkobiercę obu serii.

Początkowo we wczesnym dostępie Steam, ale nie ma wątpliwości, że niejedna z przedstawionych wcześniej gier będzie mogła pozazdrościć jej publiki. Wystarczy wspomnieć, że w ramach rozpoczętej niedawno zbiórki na Kickstarterze Frost Giant Studio zebrało już niemal 1,5 miliona dolarów z zakładanych 100 tysięcy. Sama strategia powstaje z myślą o modelu free-to-play z opcjonalnymi mikropłatnościami, ale co do debiutu w Steam Early Access nie mamy jeszcze jasnego stanowiska.

Czy to wszystkie strategie 2024 roku?

Co to, to nie. A przynajmniej mamy taką nadzieję, u której podstaw leży kalendarz wydawniczy obfitujący w przeróżne, mniej lub bardziej obiecujące niewiadome. Wystarczy wspomnieć o stylizowanym na XCOM-y Classified: France ‘44, mrocznym Terminator: Dark Fate – Defiance czy ambitnym Kaiserpunk. I chociaż projekty wielkich wydawców skupiają na sobie światło jupiterów, to nie po raz pierwszy rynek może obrodzić w niespodziewane i niekwestionowane niezależne hity. Co by nie było, z pewnością będzie grane.


Jeśli znalazłeś tu przydatną wiedzę, to koniecznie podziel się z nią z przyjaciółmi. Nieocenione dla dalszego rozwoju serwisu będzie też polubienie naszego profilu na Facebooku. Z góry dziękujemy i zapraszamy do kolejnych publikacji.

Jesteśmy w Google News – obserwuj po doniesienia z frontów gier strategicznych.