Najciekawsze strategie wczesnego dostępu w 2023 roku. Premiery w Early Access

  • Post category:Rankingi

Bieżący rok już powoli na półmetku, więc najwyższa pora zajrzeć nieco głębiej w kalendarz wydawniczy. Ku uciesze fanów strategii w ostatnich miesiącach pojawiło się kilka niespodzianek. Niektóre z nich już wylądowały na rynku, inne dopiero zamierzają, ale jest też kilka interesujących tytułów, które robią to połowicznie. To właśnie im poświęcamy niniejszą publikację. Przed tobą najciekawsze strategie, które jeszcze w 2023 roku wzbogacą wczesny dostęp na PC, albo już to zrobiły.

Ranking dla nadchodzących debiutów jest w dużej mierze subiektywny, a w przypadku już wydanych gier, duże znaczenie miał ich odbiór przez graczy. Oczywiście jeśli udało nam się przeoczyć jakąś perełkę, to koniecznie daj znać, a wyłowimy ją z oceanu tegorocznych premier. Przy okazji przypominamy o naszym zestawieniu, w którym zebraliśmy najważniejsze strategie 2023 roku.

Strategie wczesny dostęp 2023 – spis treści

Strategie wczesny dostęp 2023

Inkulinati

  • Premiera: 31 stycznia; oficjalny debiut w 2024 roku;
  • Gdzie zagrać? Na PC i Xbox (Steam, GOG, Microsoft Store oraz Game Pass).
Inkulinati

Ranking otwiera produkcja polskiego Yaza Games, która uświetniła początek roku. Niepozorne Inkulinati to istny wilk w owczej skórze. Strategia przyciąga niebanalnym humorem wprost ze średniowiecznych marginaliów, by solidnie nam dokopać taktyczną głębią. Gdybym miał pokusić się o bezpośrednie porównanie, to najbliżej jej do pierwszych odsłon serii Worms. Unikalne zdolności protagonistów, ograniczenia jednostek i specjalne obiekty na wertykalnych mapach to iście wybuchowa mieszanka, której warto dać się sparzyć.

Już na debiut we wczesnym dostępie otrzymaliśmy krótką, acz intensywną kampanię fabularną, z dużym potencjałem dla ponownych prób. Do naszej dyspozycji jest też lokalny tryb sieciowy, a na oficjalną premierę pojawi się także sieciowa rywalizacja. Strategia jest konsekwentnie rozwijana o nowych bohaterów, mapy i jednostki, ale pozostanie w Ealry Access co najmniej do stycznia.

Galactic Civilizations 4: Supernova

  • Premiera: 27 kwietnia; oficjalny debiut 19 października;
  • Gdzie zagrać? Na PC (Steam i Epic Games Store).
Galactic Civilizations 4 Supernova

Kolejna pozycja na liście jest dosyć nietypowa, głównie z uwagi na działania producenta. Ten postanowił rozbudować wydane w 2022 roku Galactic Civilizations 4 o nową zawartość, którą nie tylko wydał w formie samodzielnego dodatku, ale jeszcze objął wczesnym dostępem. Produkcja pojawiła się niespodziewanie, ale związany z tym chaos uporządkowano bezpośrednią komunikacją i możliwością przeniesienia licencji pomiędzy Epic Games Store a Steam. Po co całe to zamieszanie?

Galactic Civilizations 4 z dodatkiem Supernova postawiło na sztuczną inteligencję, która w locie tworzy dla nas frakcje wraz z szeregiem wyzwań, bazując tylko na krótkim opisie. AlienGPT oferuje też unikalne doświadczenia poprzez kreowanie napotykanych stronnictw, ich przedstawicieli i flot. Wszystko to w sandboksowym charakterze serii i pełną zawartością ubiegłorocznego Galactic Civilizations 4.

Najnowsza czerwcowa aktualizacja gry sugeruje, że Stardock Entertainment jest już blisko połowy zaplanowanych nowinek. Oznacza to, że oficjalna premiera gry-dodatku może odbyć się jeszcze przed końcem roku.

Mechabellum

  • Premiera: 11 maja; oficjalny debiut w 2024 roku;
  • Gdzie zagrać? Na PC Steam.
Mechabellum

Ciekawy eksperyment, który pod swoje skrzydła wzięła dedykowana grom niezależnym oficyna wydawnicza Paradox Arc. Mechabellum to futurystyczny auto-battler z mechami w roli głównej, nastawiony na starcia PvP. Jak na grę pokroju Teamfight Tactics przystało, przed właściwą konfrontacją personalizujemy, modernizujemy i organizujemy nasze oddziały, by potem dać im wolną rękę. Szybko przekonamy się, czy nasza długofalowa strategia była skuteczna, a dobór jednostek i ich rozstawienie odpowiednie.

Zdaniem użytkowników Steam całość jest dopracowana i wyważona, a 90% pozytywnych opinii potwierdza, że studio Game River stanęło na wysokości zadania. Oczywiście niektórym będzie brakować pełnoprawnego singla, który – przynajmniej wedle dzisiejszych zapowiedzi – nie trafi do Mechabellum. Warto jednak mieć grę na oku, szczególnie że już po premierze w 2024 roku przejdzie na model free-to-play.

Xenonauts 2

  • Premiera: 18 lipca; oficjalny debiut „wkrótce”;
  • Gdzie zagrać? Na PC (Steam, GOG, Epic Games Store).
Xenonauts 2

Nie spieszyło, oj nie spieszyło się obcym z inwazją na Ziemię. Może to polityka, może klimat, a może też zdarzenia ostatnich lat, o których nie warto wspominać. Na szczęście termin przybycia kosmitów na Ziemię został już ustalony, a fani kultowego UFO: Enemy Unknown mogą powoli zacierać ręce. Xenonauts 2 to odwołująca się do korzeni gatunku turowa strategia, która pozwoli nam odeprzeć wyczekiwany atak.

Przygotuj się na budowanie baz, werbowanie żołnierzy, rozwijanie technologii i bezpośrednie starcia z obcymi. Tym razem z dużo bardziej zaawansowanymi mechanikami rozgrywki, znacznymi usprawnieniami podczas starć i większą swobodą we wdrażaniu długofalowych strategii. Tak przynajmniej słyszałem.

Na premierę w Early Access otrzymamy około 60% kampanii fabularnej, co zdaniem twórców powinno zaangażować nas na co najmniej 15 godzin. Pozostałe etapy gry są już gotowe, ale Goldhawk Interactive postanowiło zatrzymać je jeszcze w warsztacie na dodatkowe szlify. I chociaż nie wiemy, ile miesięcy dzieli nas od pełnoprawnej premiery Xenonauts 2, to sprawy powinny nieco przyspieszyć. Miejmy nadzieję.

Norland

  • Premiera: 2023; oficjalny debiut w 2024 roku;
  • Gdzie zagrać? Na PC Steam.
Norland

Jeszcze tego lata w Early Access pojawi się obiecujący symulator średniowiecznego miasta, który czerpie garściami z Crusader Kings i RimWorld. Niepozorne na pierwszy rzut oka Norland stawia nas na czele rodziny szlacheckiej i zarządzanego przez nią miasteczka. To ostatnie zamieszkuje wiele osób o rozmaitej osobowości, relacjach, motywacjach i planie na życie. Naszym zadaniem jest utrzymanie w ryzach nie tylko członków własnego rodu, ale też wszystkich poddanych, co będzie co najmniej karkołomnym wyzwaniem.

Każda sesja z Norland będzie unikalnym doświadczeniem, dzięki fabule napędzanej przez interakcje z innymi postaciami. Obok zarządzania, rozbudowy i obrony miasta czekają nas też wybory na mapie globalnej oraz odpowiedzialność za gospodarkę. Wczesny dostęp otworzy przed nami niemal wszystkie kluczowe mechaniki, a Long Jaunt będzie powoli rozwijać militaria i wsparcie dla modów.

Falling Frontier

  • Premiera: 2025;
  • Gdzie zagrać? Na PC (Steam, GOG, Epic Games Store).
Falling Frontier wczesny dostęp 2023

Aktualizacja: Okazało się, że chociaż czekamy długo, to poczekamy jeszcze dłużej. Stutter Fox Studios ogłosiło kolejne opóźnienie daty premiery Falling Frontier.

Długi już czekamy na debiut intrygującej kosmicznej strategii na PC. Choćby we wczesnym dostępie, który Falling Frontier miało ujrzeć już dawno temu. Niedawno Hooded Horse nieco zintensyfikowało materiały promocyjne tytułu, więc mamy nadzieję, że w tym roku otrzymamy wreszcie grę. Lub chociaż jej solidny wycinek. Skąd cały ten entuzjazm?

Falling Frontier to gratka dla fanów fantastyki naukowej, która odwołuje się do naukowych i technicznych podstaw obcowania i walki w kosmosie. Strategia czasu rzeczywistego pozwoli nam eksplorować kosmiczną próżnię, pozyskiwać zasoby, budować floty i wysyłać je w bój. Brzmi jak każda inna kosmiczna strategia? Tylko w ogólnym zarysie.

W grze Todda D’Arcy’ego nic nie dzieje się od razu i do tego automatycznie. Wszystkie nasze działania muszą być skrupulatnie przemyślane, zaplanowane i zrealizowane. Konsekwencje brawury i pośpiechu będą tragiczne. Szykuje się powolna, mozolna, ale szalenie immersyjna rozgrywka, podczas której dotkniemy każdego centymetra naszych jednostek. W Falling Frontier istotny jest nie tylko zwiad, projekt poszczególnego okrętu, ale też jego załoga, która pod żadnym pozorem nie może wpaść w ręce wroga.

Teraz lepiej? No przecież. Nie poganiamy, ale czekamy niecierpliwie.

Manor Lords

  • Premiera: 26 kwietnia 2024; oficjalny debiut „kiedyś”;
  • Gdzie zagrać? Na PC (Steam, GOG).

Aktualizacja: Po ostatniej prezentacji Microsoftu wiemy już, że Manor Lords ponownie wylatuje z zestawienia na bieżący rok. Polska strategia otrzyma komercyjne wydanie dopiero w kwietniu 2024 roku.

Manor Lords

Następna produkcja od rodzimego dewelopera w naszym rankingu. I jednocześnie kolejny tytuł ze stajni Hooded Horse, który rozbije bank, gdy tylko pogalopuje na rynek. Średniowieczny city builder polskiego Slavic Magic zachwyca dbałością o detale przy niskopoziomowej rozbudowie osady i zarządzaniu ją. Gdzieś w oddali majaczy złożona gospodarka, handel, konflikty z sąsiadami, a wreszcie taktyczne bitwy na sporą skalę.

Mógłbym rozpisywać się jeszcze długo, ale już to zrobiłem, dlatego odsyłam cię do pierwszych wrażeń po zabawie z Manor Lords. Trzymam kciuki i liczę, że w tym roku wreszcie pojawi się nieco obszerniejszy build, który będę mógł katować w oczekiwaniu na oficjalny debiut.

Ultimate General: American Revolution

  • Premiera: 14 listopada; oficjalny debiut „kiedyś”;
  • Gdzie zagrać? Samodzielny klient PC.
Ultimate General American Revolution

Pozycja, której początkowo nie było w zestawieniu, ale niespodziewanie trafiła na rynek, więc także i do publikacji. American Revolution to kolejna produkcja od studia Game-Labs, która rozwija formułę znaną z gier Ultimate General: Gettysburg i Civil War. Strategia doczekała się cichej premiery we wczesnym dostępie i chociaż oferuje zaledwie fragment docelowej zawartości, to fani nie szczędzą superlatywów.

Ultimate General: American Revolution jak sama nazwa wskazuje, pozwala nam poprowadzić wojnę o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Tym razem poza taktycznymi bitwami twórcy przygotowali strategiczną kampanię, której oddech z pewnością poczują na karku twórcy serii Total War. Obok samych starć pomiędzy Amerykanami a Brytyjczykami zarządzamy łańcuchem dostaw, formujemy oddziały i przerzucamy je na pokrytej mgłą wojny mapie. Do bitew lądowych dochodzą jeszcze starcia flot, a ekipa nie szczędzi innowacji i ciekawych rozwiązań.

Oficjalna premiera najszybciej w nadchodzącym roku i wtedy też gra obok samodzielnego klienta otrzyma też wydanie na Steam.

Pioneers of Pagonia

Pioneers of Pagonia

Na zakończenie łakomy kąsek dla wszystkich, którzy z nadzieją i niepewnością wyczekiwali tegorocznej premiery The Settlers: New Allies. Jeszcze przed nią twórca marki, Volker Wertich pokazał światu Pioneers of Pagonia, czyli symulator kolonizacji w tytułowym fantastycznym świecie. Podczas zabawy odkryjemy, poznamy, a następnie wyeksploatujemy zasoby wielkiego archipelagu wysp, łącząc zamieszkujące je plemiona pod swoim sztandarem.

Już na wstępie Envision Entertainment podkreśliło, że nie idzie tą samą drogą, co seria w portfolio Ubisoftu. Pioneers of Pagonia postawi na wykorzystanie zasobów, handel, rozwój gospodarki i zarządzanie tysiącami naszych podopiecznych. Strategia już na debiut we wczesnym dostępie zaoferuje proceduralnie generowane mapy, zaawansowane symulacje działań mieszkańców i wiele łańcuchów produkcyjnych.

Ekipa dopiero nabiera rozpędu po pierwszych komunikatach związanych z marką. Najpewniej w drugiej połowie roku dowiemy się o Pioneers of Pagonia znacznie więcej.


To już wszystkie perełki, które na razie udało nam się wyłowić z bezmiaru tytułów, które już okupują lub dopiero zmierzają do Early Access. Jednak przed nami jeszcze sześć miesięcy, więc niewątpliwie na horyzoncie pojawią się nowe strategie, które wzbogacą wczesny dostęp przed końcem 2023 roku. Będziemy obserwować rynek i w razie konieczności zaktualizujemy zestawienie.

Tymczasem jeśli znalazłeś tu przydatną wiedzę, to rozważ wspieranie naszego serwisu i polub profil Strategus.pl na Facebooku.